Bu soyqırımı cinayəti 1975-1979-cu illərdə Pol Pot hakimiyyəti dövründə ‘Qırmızı Xmerlər’ hərəkatının üzvləri tərəfindən törədilmiş dünya tarixinin ən qorxunc hadisələrindən biridir. Mao Tsze-dunu özlərinin idealı hesab edən “qırmızı xmerlər” “Kamboca tipli sosializm” qurmaq planını həyata keçirmək yolunda əsasən təhsilli və ixtisaslı 3 mln nəfər vətəndaşı məhv etmişlər. Ölkəni böyük bir həbs düşərgəsinə çevrmiş “qırmızı xmerlər” ağlagəlməz vəhşiliklər törətmişlər.
Pol Potun ‘sosializm qurmaq” planına uyğun olaraq bütün şəhərlər dağıdılmış, sənaye obyektləri və digər infrastruktur məhv edilmişdir. Pol Pot üçün heç bir şeyin, hətta insan həyatının dəyəri yox idi. Gülləyə qənaət etmək naminə insanları yaba, bel, yaxud başqa küt alətlər ilə öldürmüş, soyuqda dondurmuş və hər cür işgəncələrə məruz qoymuşdur. Qırmızı xmer terroru mahiyyət etibarilə digər kommunist ölkələrində baş vermiş terrorlarla oxşar olsa da, forma baxımdan daha dəhşətli və daha amansız olmuşdur. Pol Pot və onun kommunist dəstələri ölkədə diktatorluq yaratmış və yeni konstitusiyaya görə 1976-cı ildə krallıq ləğv edilmiş, aprel ayında isə N.Sianuk Xalq nümayəndələri məclisində istefaya göndərilmişdir.
Dörd il davam etmiş bu qanlı soyqırım Kamboca əhalisinin dörddə birini məhv etmişdir. Bu qanlı hadisə Vyetnamın ölkəyə girişi və Qırmızı Xmer ordusunu məğlub etməsi ilə sona çatmışdır. Demək olar ki, ölkədə yaşlı insan yoxdur, sağ qalanlar isə soyqırımın şahidləridir. Qırmızı Xmerlərin işgəncə məkanı soyqırımdan sonra muzeyə çevrilmişdır və bu kompleksi gün ərzində təxminən 500 insan ziyarət edir.

This genocide is one of the most horrific events in world history committed by members of the Red Khmer movement during the Pol Pot regime in 1975-1979. The Red Khmers, who considered Mao Zedong to be their ideal, killed 3 million educated and skilled citizens in order to carry out their plan to build a “Cambodian-style socialism.” The Red Khmers, which has turned the country into a large concentration camp, has committed unimaginable atrocities.
According to Paul Pot’s plan to “build socialism”, all cities were destroyed, industrial facilities and other infrastructure were destroyed. For him nothing, even human life has no value. In order to save the bullets, people were killed with machetes, pitchforks or other blunt instruments and subjected to all kinds of torture. Although the Red Khmer terror was essentially similar to the terrorist attacks in other communist countries, it was more horrific and more ruthless in form. Pol Pot and his communist gangs established a dictatorship in the country, and the kingdom was abolished in 1976 under a new constitution, and in April, N. Xianuk was dismissed by the House of Representatives.
This bloody genocide, which lasted for four years, destroyed a quarter of the Cambodian population. This bloody event ended with the entry of Vietnam into the country and the defeat of the Red Khmer Army. There are almost no elderly people in the country, and the survivors are witnesses of the genocide. The Red Khmer torture site was turned into a museum after the genocide, and the complex is visited by about 500 people a day.