Bu soyqırımı cinayəti 1975-1979-cu illərdə Pol Pot hakimiyyəti dövründə ‘Qırmızı Xmerlər’ hərəkatının üzvləri tərəfindən törədilmiş dünya tarixinin ən qorxunc hadisələrindən biridir. Mao Tsze-dunu özlərinin idealı hesab edən “qırmızı xmerlər” “Kamboca tipli sosializm” qurmaq planını həyata keçirmək yolunda əsasən təhsilli və ixtisaslı 3 mln nəfər vətəndaşı məhv etmişlər. Ölkəni böyük bir həbs düşərgəsinə çevrmiş “qırmızı xmerlər” ağlagəlməz vəhşiliklər törətmişlər.
Pol Potun ‘sosializm qurmaq” planına uyğun olaraq bütün şəhərlər dağıdılmış, sənaye obyektləri və digər infrastruktur məhv edilmişdir. Pol Pot üçün heç bir şeyin, hətta insan həyatının dəyəri yox idi. Gülləyə qənaət etmək naminə insanları yaba, bel, yaxud başqa küt alətlər ilə öldürmüş, soyuqda dondurmuş və hər cür işgəncələrə məruz qoymuşdur. Qırmızı xmer terroru mahiyyət etibarilə digər kommunist ölkələrində baş vermiş terrorlarla oxşar olsa da, forma baxımdan daha dəhşətli və daha amansız olmuşdur. Pol Pot və onun kommunist dəstələri ölkədə diktatorluq yaratmış və yeni konstitusiyaya görə 1976-cı ildə krallıq ləğv edilmiş, aprel ayında isə N.Sianuk Xalq nümayəndələri məclisində istefaya göndərilmişdir.
Dörd il davam etmiş bu qanlı soyqırım Kamboca əhalisinin dörddə birini məhv etmişdir. Bu qanlı hadisə Vyetnamın ölkəyə girişi və Qırmızı Xmer ordusunu məğlub etməsi ilə sona çatmışdır. Demək olar ki, ölkədə yaşlı insan yoxdur, sağ qalanlar isə soyqırımın şahidləridir. Qırmızı Xmerlərin işgəncə məkanı soyqırımdan sonra muzeyə çevrilmişdır və bu kompleksi gün ərzində təxminən 500 insan ziyarət edir.

Этот геноцид является одним из самых ужасных событий в мировой истории, совершенных красными кхмерами во время режима Пол Пота в 1975-1979 годах. Красные кхмеры считали Мао Цзэдуна своим идеалом . Чтобы осуществить свой план построения «социализма в камбоджийском стиле» они убили 3 миллиона образованных и опытных граждан. «Красные кхмеры», превратившие страну в большой концентрационный лагерь, совершили невообразимые зверства.
Согласно плану Пол Пота «построение социализма», все города были разрушены, промышленные объекты и другая инфраструктура разрушены. Для Пол Пота человеческая жизнь ничего не стоила. Чтобы сэкономить пули, людей убивали мачетами, вилами или другими тупыми предметами и подвергали всевозможным пыткам. Хотя кхмерский террор был по сути похож на террористические акты в других коммунистических странах, они были более ужасными и более безжалостными по форме. Пол Пот и его коммунистические банды установили диктатуру в стране. Национальное Собрание в 1976 году в соответствии с новой конституцией упразднило королевство, а в апреле Н. Сянюк был снят с должности и отправлен в отставку. Кровавый геноцид, который длился четыре года, уничтожил четверть населения Камбоджи. Это кровавое событие закончилось вступлением Вьетнама в страну и разгромом Красной Кхмерской Армии. В стране почти нет пожилых людей, а выжившие являются свидетелями геноцида. Место пыток «красных кхмеров» было превращено в музей после геноцида, и комплекс посещают около 500 человек в день.