Soyqırımı Memorial Kompleksində muzeyin bölmələrindən birində yer alan Təzəpir məscidinin foto-şəkli izləyicələrə təqdim olunur.
XIV-XV əsrə aid Təzəpir məscidi 1918-ci il Bakıda baş vermiş mart soyqırımı günlərində top atəşinə tutularaq zədələnmiş, məsciddə toplanmış əliyalın türk müsəlman əhali isə ağır işgəncələrə məruz qalmışdır.
Həmin dövrdə Təzəpir məscidi Azərbaycan xalqının həyatında baş verən bütün ictimai-siyasi məsələlərdə önəmli yer tuturdu. Mart hadisələri zamanı soyqırıma məruz qalan müsəlmanların dəfn edilməsi mərasimi bu məsciddə həyata keçirilmişdir. Bundan əlavə 1918-ci il sentyabrın 15 də Bakının düşmən qüvvələrindən azad edilməsi münasibəti ilə əhalinin arzusuna əsasən Qafqaz İslam Ordusunun komandanı Nuru Paşa sentyabrın 16-da Təzəpir məscidinə dəvət edilmiş, yüzlərlə insan məscidin həyətində qurban kəsərək Bakının azad olunmasını bayram etmişlər.
Prezident cənab İlham Əliyevin göstərişi əsasında Təzəpir məscidinin ərazisində təmir bərpa işləri aparılmış və hazırda orada Bakı İslam Universitetinin tədris binası və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi fəaliyyət göstərir

A photo of the Tazapir Mosque, located in one of the sections of the museum at the Genocide Memorial Complex, is presented to the viewers.
The Tazapir Mosque of the 14th-15th centuries was shelled and damaged by artillery fire during the March 1918 genocide in Baku, and the Turkish Muslim population gathered in the mosque was severely tortured.
At that time, the Tazapir Mosque played an important role in all socio-political issues in the life of the Azerbaijani people. The funeral of Muslims who were subjected to genocide during the March events was held in this mosque. In addition, on the occasion of the liberation of Baku from enemy forces on September 15, 1918, the commander of the Caucasian Islamic Army Nuru Pasha was invited to the Tazapir Mosque on September 16, and hundreds of people celebrated the liberation of Baku in the courtyard of the mosque.On the instructions of President Ilham Aliyev, the Tazapir Mosque has been overhauled and currently the building of Baku Islamic University and the Caucasian Muslims Office locate here.