Kompleksin muzeyində 1918-ci il hadisələri ilə bağlı dövrün ən vacib sənədlərindən hesab edilən Dəvəçinin (Şabran) Kilvar kəndinin 90 nəfər erməni əhalisi tərəfindən həyatlarının və əmlaklarının təhlükəsizliklərinin qorunması və onlara heç bir ziyan dəyməməsi ilə bağlı imzalanmış sənədin surəti nümayiş olunur. Bu sənəd ölkədə hökm sürən anarxiya və hərc-mərclik illərində Dəvəçi nahiyəsində qayda-qanunun və sabitliyin qorunmasına nəzarət edən, Quba qəzasının görkəmli nümayəndəsi, 1918 – 1920-ci illərdə Azərbaycan Parlamentinin üzvü olmuş Həmdulla Əfəndi Əfəndizadənin adı ilə bağlıdır. 1920-1921-ci illərdə Quba qəzasında sovet hakimiyyəti əleyhinə üsyanın başlanmasına səbəb olmuş və üsyanın yatırılmasında yüzlərlə qızıl əsgərin öldürülməsində təqsirli bilinən Həmdulla Əfəndi 1927-ci ilin avqustunda həbs edilərək Bakıya gətirilir və burada, Az.DSİ tərəfindən Az.SSR Cinayət Məcəlləsinin 76-cı maddəsi ilə – quldurluqda ittiham edilmişdir.
Həmin dövrdə Kilvar kəndinin erməni əhalisi Həmdulla Əfəndinin müdafiəsi üçün sənəd imzalamışdır. Sənəddə deyilir: “Biz, 1927-ci ilin 19 avqust tarixində, aşağıda imza edən Kilvar kəndinin sakinləri, öz imzamızla təsdiq edirik ki, Gələgah kəndinin sakini vətəndaş Həmdulla Əfəndiyev bizə qarşı həmişə xeyirxah olmuş, bizə xeyirdən başqa heç bir pisliyi dəyməmişdir; əlavə olaraq, 1905-ci ildə iğtişaşlar zamanı qonşu kəndlərə bizimlə daima dinc dolanmağı məsləhət görmüşdür və hər cür münaqişələrin qarşısı alınmışdır. 1918-ci ildən 1920-ci ilədək həm bizə, həm də bizim əmlakımıza toxunmağa heç kimə imkan verməmişdir. Ümumiyyətlə heç vaxt bizimlə qonşularımız arasında milli ədavət aparmamışdır. Bütün bu yuxarıdakı işləri o, mənfəət niyyəti ilə yox, açıq ürəkdən etmişdir. Bu səbəbdən biz, aşağıda imza edənlər, yuxarıda deyilənləri nəzərə almağınızı xahiş edirik və imzalayırıq”.
Sənədin yalnız imzalanması ilə kifayətlənməyən ermənilər Kilvar kənd Sovetinin sədri A. A. Ambarsumovdan həmin sənədin möhürlə təsdiqlənməsini xahiş etmişlər və bu xahiş yerinə yetirilmişdir.

The museum of the complex displays a copy of a document signed by 90 Armenians of Kilvar village of Devechi (Shabran) on the protection of their lives and property and not causing any damage to them, which is considered one of the most important documents of the period related to the events of 1918. This document is connected with the name of Hamdulla Efendi Efendizadeh, a prominent representative of the Guba district, a member of the Azerbaijani Parliament from 1918 to 1920, who oversaw the maintenance of law and order in the Devechi district during the years of anarchy and chaos in the country. Hamdulla Efendi, who started an uprising against the Soviet government in Guba in 1920-1921 and was accused of killing hundreds of golden soldiers in the suppression of the uprising, was arrested in August 1927 and brought to Baku and charged in brigandage.
At that time, the Armenian population of Kilvar village signed a document in defense of Hamdulla Efendi. The document reads: “We, the residents of Kilvar village, signed on August 19, 1927, confirm with our signature that Hamdulla Efendiyev, a resident of Galagah village, has always been kind to us and has never harmed us ; in addition, during the riots of 1905, he advised the neighboring villages to always be at peace with us, and all kinds of conflicts were prevented. From 1918 to 1920, he did not allow anyone to touch us or our property. In general, there has never been national animosity between us and our neighbors. He did all this at heart, not for profit. For this reason, we, the signers below, ask you to take into account all of these facts and sign. “
Not content with just signing the document, the Armenians asked the chairman of the Kilvar village council, A.A. Ambarsumov, to seal the document, and this request was granted.