Kompleksin muzeyində 1918-ci il hadisələri ilə bağlı dövrün ən vacib sənədlərindən hesab edilən Dəvəçinin (Şabran) Kilvar kəndinin 90 nəfər erməni əhalisi tərəfindən həyatlarının və əmlaklarının təhlükəsizliklərinin qorunması və onlara heç bir ziyan dəyməməsi ilə bağlı imzalanmış sənədin surəti nümayiş olunur. Bu sənəd ölkədə hökm sürən anarxiya və hərc-mərclik illərində Dəvəçi nahiyəsində qayda-qanunun və sabitliyin qorunmasına nəzarət edən, Quba qəzasının görkəmli nümayəndəsi, 1918 – 1920-ci illərdə Azərbaycan Parlamentinin üzvü olmuş Həmdulla Əfəndi Əfəndizadənin adı ilə bağlıdır. 1920-1921-ci illərdə Quba qəzasında sovet hakimiyyəti əleyhinə üsyanın başlanmasına səbəb olmuş və üsyanın yatırılmasında yüzlərlə qızıl əsgərin öldürülməsində təqsirli bilinən Həmdulla Əfəndi 1927-ci ilin avqustunda həbs edilərək Bakıya gətirilir və burada, Az.DSİ tərəfindən Az.SSR Cinayət Məcəlləsinin 76-cı maddəsi ilə – quldurluqda ittiham edilmişdir.
Həmin dövrdə Kilvar kəndinin erməni əhalisi Həmdulla Əfəndinin müdafiəsi üçün sənəd imzalamışdır. Sənəddə deyilir: “Biz, 1927-ci ilin 19 avqust tarixində, aşağıda imza edən Kilvar kəndinin sakinləri, öz imzamızla təsdiq edirik ki, Gələgah kəndinin sakini vətəndaş Həmdulla Əfəndiyev bizə qarşı həmişə xeyirxah olmuş, bizə xeyirdən başqa heç bir pisliyi dəyməmişdir; əlavə olaraq, 1905-ci ildə iğtişaşlar zamanı qonşu kəndlərə bizimlə daima dinc dolanmağı məsləhət görmüşdür və hər cür münaqişələrin qarşısı alınmışdır. 1918-ci ildən 1920-ci ilədək həm bizə, həm də bizim əmlakımıza toxunmağa heç kimə imkan verməmişdir. Ümumiyyətlə heç vaxt bizimlə qonşularımız arasında milli ədavət aparmamışdır. Bütün bu yuxarıdakı işləri o, mənfəət niyyəti ilə yox, açıq ürəkdən etmişdir. Bu səbəbdən biz, aşağıda imza edənlər, yuxarıda deyilənləri nəzərə almağınızı xahiş edirik və imzalayırıq”.
Sənədin yalnız imzalanması ilə kifayətlənməyən ermənilər Kilvar kənd Sovetinin sədri A. A. Ambarsumovdan həmin sənədin möhürlə təsdiqlənməsini xahiş etmişlər və bu xahiş yerinə yetirilmişdir.

В музее комплекса представлена ​​копия документа, подписанного 90 армянами села Килвар Девечи (Шабран) о защите их жизни и имущества и недопущении нанесения им ущерба, который считается одним из важнейших документов периода, связанного с событиями 1918 года. Этот документ связан с именем Хамдуллы Эфенди Эфендизаде, видного представителя Губинского района, члена парламента Азербайджана с 1918 по 1920 год, который в годы анархии и хаоса в стране, курировал поддержку правопорядка в Девечи. районе. Хамдулла Эфенди обвиненный в убийстве сотни красных солдат, был арестован в августе 1927 года и доставлен в Баку, где ему было предъявлено обвинение по статье 76 Уголовного кодекса Аз.ССР. обвиняется в грабеже. Тогда армянское население села Килвар подписало документ в защиту Хамдуллы Эфенди. В документе говорится: «19 августа 1927 года, мы, ниже подписавшиеся, граждане сел. Кильвар, настоящим подтверждаем , что граж. сел. Калаги Хамдулла Эфендиев, в отношении нас гр. сел. Кильвар всегда был добр к нам и кроме добра ничего плохого не делал-, к.т. В 1905 г. во время беспорядков он всегда советовал соседним селам всегда жить с нами в мире и было предотвращено всякие инциденты. С 1918 по 1920 год тоже не допускал никого трогат как нам так и наше имущество вообще никогда не вел национальный рознь между нами и соседями. Он все выше указание делал от наивности, а не с корыстной цели. Ввиду чего мы, ниже подписавшиеся, просим вышеуказанное принять к сведению в чем и расписываемся »
Не удовлетворившись подписанием документа, армяне попросили председателя Килварского сельского совета А.А. Амбарсумова скрепить документ печатью, и эта просьба была удовлетворена.