1918-сi ildə Qafqaz İslam Ordusuna qarşı müqavimət əməliyyatının rəhbəri general-mayor Lionel Denstervillin.
اللواء ليونيل دنسترفيل رئيس عملية المقاومة ضد جيش القوقاز الإسلامي عام 1918
Kompleksdə muzeyin  çıxış hissəsinə aid ekspozisiyada 1918-ci ildə Bakıda yerləşdirilmiş ingilis qoşunlarının komandanı, Qafqaz İslam Ordusuna qarşı müqavimət əməliyyatının rəhbəri general-mayor Lionel Denstervillin və «Британскнй Имперализм  в Баку и Персии“  adlı kitabının foto-şəkili  nümayiş olunur.
Lionel Denstervill Bakı  hadisələri  haqqında gündəliyində yazır:“Hər iki cinahın ön xəttində dayanan ermənilərin nəzarət etdiyi mövqelər mənim Şimali Stafforddan olan əsgərlərim hesabına qüvvətləndirilsə də, bu ermənilər son dərəcə boş, fərsiz adamlardır. Aralarında heç bir nizam-intizam və mütəşəkkillik yoxdur. Bakı, heç nəyə baxmadan hələ də müdafiə olunur. Bu, uzun sürən möcüzədən savayı, ayrı bir şey deyil. Ermənilər düşmənin hücum etdiyi bütün mövqelərdən qaçırlar. Nəticədə mənim yardımdan məhrum olan əsgərlərim asan ova çevrilirlər. Mən ermənilərə az öncə möhkəmləndirilən mövqelərdə yerləşməyi əmr etmişdim. Çünki zərbəni məhz həmin istiqamətdən gözləyirdik. Amma onlar düşmən hücumunu əsas gətirib əmrin icrasından boyun qaçırdılar. Dünən erməni hərbi hissələrinə cəbhə xəttinə yollanmaq əmr olunub. Lakin yığışıb məsələ ilə bağlı iclas keçiriblər. Onlardan 30 faizi cəbhə xəttinə yollanmağın lehinə, 70 faizi əleyhinə olub! Baş komandan general Vasili Dokuçayevin qərargah rəisi polkovnik Zirayp Avetisov aciz, xəstə, tamamən heç bir işə yaramayan adamdır. Generala dedimki, ona bir təpik vurub qovsun, yerinədə Stouku təyin etsin. 5 sentyabr 1918-ci il”.

The exposition of the exit of the museum includes a photo of Major General Lionel Densterville, commander of the British troops stationed in Baku in 1918, the head of the resistance operation against the Caucasian Islamic Army, and the book “British Imperialism in Baku and Persia”.
From the diary of Gen. Lionel Dunsterville: “Although the positions controlled by the Armenians on the front lines on both sides have been strengthened by my soldiers from North Stafford, these Armenians are extremely wastrel and worthless people. They are undisciplined and not organized. Despite everything Baku is still defended. This is nothing but a long-lasting miracle. The Armenians are fleeing from all positions attacked by the enemy. As a result, my soldiers become easy targets because they are cut of support. I recently ordered the Armenians to take up positions in fortified positions. Because we were waiting for the blow from that direction. However, they refused to obey the order, citing the enemy’s attack. Yesterday, Armenian military units were ordered to go to the front line. However, they came together and held a meeting on the issue. 30% were in favour of going to the front line, 70% were against! Colonel ZiraypAvetisov, General of the Commander-in-Chief VasilyDokuchayev’s Chief of Staff, is a humble, sick, and completely useless man. I told the general to kick him out and appoint Stoke instead of him.September 5, 1918.”