1918-сi ildə Qafqaz İslam Ordusuna qarşı müqavimət əməliyyatının rəhbəri general-mayor Lionel Denstervillin.
اللواء ليونيل دنسترفيل رئيس عملية المقاومة ضد جيش القوقاز الإسلامي عام 1918
Kompleksdə muzeyin  çıxış hissəsinə aid ekspozisiyada 1918-ci ildə Bakıda yerləşdirilmiş ingilis qoşunlarının komandanı, Qafqaz İslam Ordusuna qarşı müqavimət əməliyyatının rəhbəri general-mayor Lionel Denstervillin və «Британскнй Имперализм  в Баку и Персии“  adlı kitabının foto-şəkili  nümayiş olunur.
Lionel Denstervill Bakı  hadisələri  haqqında gündəliyində yazır:“Hər iki cinahın ön xəttində dayanan ermənilərin nəzarət etdiyi mövqelər mənim Şimali Stafforddan olan əsgərlərim hesabına qüvvətləndirilsə də, bu ermənilər son dərəcə boş, fərsiz adamlardır. Aralarında heç bir nizam-intizam və mütəşəkkillik yoxdur. Bakı, heç nəyə baxmadan hələ də müdafiə olunur. Bu, uzun sürən möcüzədən savayı, ayrı bir şey deyil. Ermənilər düşmənin hücum etdiyi bütün mövqelərdən qaçırlar. Nəticədə mənim yardımdan məhrum olan əsgərlərim asan ova çevrilirlər. Mən ermənilərə az öncə möhkəmləndirilən mövqelərdə yerləşməyi əmr etmişdim. Çünki zərbəni məhz həmin istiqamətdən gözləyirdik. Amma onlar düşmən hücumunu əsas gətirib əmrin icrasından boyun qaçırdılar. Dünən erməni hərbi hissələrinə cəbhə xəttinə yollanmaq əmr olunub. Lakin yığışıb məsələ ilə bağlı iclas keçiriblər. Onlardan 30 faizi cəbhə xəttinə yollanmağın lehinə, 70 faizi əleyhinə olub! Baş komandan general Vasili Dokuçayevin qərargah rəisi polkovnik Zirayp Avetisov aciz, xəstə, tamamən heç bir işə yaramayan adamdır. Generala dedimki, ona bir təpik vurub qovsun, yerinədə Stouku təyin etsin. 5 sentyabr 1918-ci il”.

Руководитель операции против Кавказской исламской армии в 1918 году,генерал-майор Лайонел Денстервиль.
اللواء ليونيل دنسترفيل رئيس عملية المقاومة ضد جيش القوقاز الإسلامي عام 1918
У выхода из музея находится фотография командующего британскими войсками, дислоцированными в Баку в 1918 году, руководителя операции против Кавказской Исламской Армии генерал-майора Лайонела Денстервилля, а также представлена фотографии книги «Британский империализм в Баку и Персии».
ЛайонелДанстервиль в своем дневнике о событиях в Баку пишет:«Несмотря на то, что подконтрольные армянам позиции на передовой по обоим флангам были укреплены за счет моих солдат из Северного Стаффордшира, должен признаться, что эти армяне совершенно никчемны и бездарны. Они недисциплинированны и неорганизованны. Несмотря ни на что, Баку все еще оказывает сопротивление. Это просто удивительно. Армяне без оглядки бегут с позиций, атакованных вражескими силами. В результате мои солдаты, лишенные какой-либо помощи, становятся легкой добычей. Я велел армянам занять ранее укрепленные позиции, поскольку мы ожидаем удара именно в этом направлении. Однако они уклонились от исполнения приказа, мотивировав это вражеским нападением. Вчера армянским воинским частям было приказано отправиться на линию фронта. Но они решили посовещаться. 30% собравшихся высказались за отправку на фронт,  а 70% – против! Начальник штаба верховного командующего, генерала Василия Докучаева – полковник Зирайп Аветисов беспомощный, больной и совершенно ни к чему непригодный человек. Я сказал генералу, чтобы гнал его взашей, а на его место назначил Стоука. 5 сентября 1918 года».