"Qarabağ abidələrini tanıyaq və tanıdaq!” layihəsi çərçivəsində təqdim olunur: AĞDAM CÜMƏ MƏSCİDİ.
Məscid binası1868-1870-ci illərdə inşa olunmuşdur. Dini abidənin memarı Kərbəlayı Səfixan Qarabaği olmuşdur.Məscid iki minarəli və ikimərtəbəlidir. Məscid binası daşdan, binanın fasad hissəsinin künclərindən qalxan minarələr isə kərpicdən hörülmüşdür.
Ağdam şəhəri 1993-cü ildə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuşdur, Azərbaycan memarlığının incilərindən sayılan Ağdam Cümə məscidi də erməni təcavüzünün qurbanına çevrilmişdir. Məscidin minarələri daxildən sökülmüş, tavanı bir neçə yerdən uçurulmuş, dizayn və yazıları pozulmuşdur.
Dini abidə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 02 avqust 2001-ci il tarixli 132 №-li qərarı ilə Ölkə əhəmiyyətli daşınmaz Tarix və Mədəniyyət abidələrinin siyahısına daxil edilmişdir.
II Qarabağ savaşında Ağdam rayonu erməni işğalından azad edilmişdir. Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdam cümə məscidini ziyarət etmiş və məscidə müqəddəs Məkkə şəhərindən gətirilmiş Qurani Kərim kitabı hədiyyə etmişdir.

The Friday Mosque of Aghdam was built in 1868-1870. The mosque, designed by Kerbalay Safikhan of Karabakhi, has two floors and two minarets. The building of the mosque is built of stone, and the minarets that rise from the corners of the facade of the building are of brick.
The city of Aghdam was occupied by the Armenian armed forces in 1993, and the Aghdam Juma Mosque, considered one of the pearls of Azerbaijani architecture, also fell victim to Armenian aggression. The mosque’s minarets were dismantled from the inside, the ceiling was demolished in several places, and the design and inscriptions were destroyed. By the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 132 of August 2, 2001, the mosque was included in the list of immovable historical and cultural monuments of national importance.
After the Second Karabakh War, Aghdam region was cleared of Armenian invaders. Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the Juma Mosque, which is distinguished by its historical architecture, and in order to renew the mosque as a place of worship, the main book of our religion, the Holy Koran, brought from the holy lands, was presented.