"Qarabağ abidələrini tanıyaq və tanıdaq!” layihəsi çərçivəsində təqdim olunur: AĞDAM CÜMƏ MƏSCİDİ.
Məscid binası1868-1870-ci illərdə inşa olunmuşdur. Dini abidənin memarı Kərbəlayı Səfixan Qarabaği olmuşdur.Məscid iki minarəli və ikimərtəbəlidir. Məscid binası daşdan, binanın fasad hissəsinin künclərindən qalxan minarələr isə kərpicdən hörülmüşdür.
Ağdam şəhəri 1993-cü ildə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuşdur, Azərbaycan memarlığının incilərindən sayılan Ağdam Cümə məscidi də erməni təcavüzünün qurbanına çevrilmişdir. Məscidin minarələri daxildən sökülmüş, tavanı bir neçə yerdən uçurulmuş, dizayn və yazıları pozulmuşdur.
Dini abidə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 02 avqust 2001-ci il tarixli 132 №-li qərarı ilə Ölkə əhəmiyyətli daşınmaz Tarix və Mədəniyyət abidələrinin siyahısına daxil edilmişdir.
II Qarabağ savaşında Ağdam rayonu erməni işğalından azad edilmişdir. Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdam cümə məscidini ziyarət etmiş və məscidə müqəddəs Məkkə şəhərindən gətirilmiş Qurani Kərim kitabı hədiyyə etmişdir.

В рамках проекта «Изучим памятники Карабаха» мы представляем
ПЯТНИЧНАЯ МЕЧЕТЬ АГДАМА была построена в 1868-1870 годах. Мечеть, спроектированная Кербалаем Сафиханом Карабахи, имеет два этажа и два минарета. Здание мечети построено из камня, а минареты, поднимающиеся с углов фасада здания, из кирпича.
Город Агдам был оккупирован вооруженными силами Армении в 1993 году, и Агдамская Джума мечеть, считающаяся одной из жемчужин азербайджанской архитектуры, также стала жертвой армянской агрессии. Минареты мечети были разобраны изнутри, потолок в нескольких местах снесен, а дизайн и надписи уничтожены. Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики № 132 от 2 августа 2001 года мечеть была включена в список недвижимых памятников истории и культуры государственного значения. После Второй Карабахской войны Агдамский район был очищен от армянских захватчиков. Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили Джума мечеть, которая отличается своей исторической архитектурой и чтобы возобновить мечеть как место поклонения была преподнесена, главная книга нашей религии Священный Коран, привезенную со святых земель.