"Qarabağ abidələrini taniyaq və tanıdaq!” layihəsi çərçivəsində təqdim olunur: Ağdam-Çörək muzeyi .
Azərbaycanın Ağdam şəhərində inşa edilmiş Çörək muzeyi ilk ziyarətçisini 25 noyabr 1983-cü ildə qəbul etmişdir. Sovet dönəmində muzey yerli mədəniyyət abidəsi kimi qorunurdu.
Muzeydə 2800 -ə yaxın eksponatın nümayişi ilə yanaşı çörək və çörək məmulatları, əkinçilik alətləri və onların tarixi haqqında məlumatlar verilirdi. Karvansarası olan muzeyə bitişik ərazidə təndirxanası olan “Sünbül” kafesi də fəaliyyət göstərirdi.
Birinci Qarabağ müharibəsində Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən 1992-ci ilin avqust ayının 12-də atılan mərmilər nəticəsində muzey tamamilə məhv etmişdir. Yanğını söndürməyə cəhd göstərilsə də, muzeyi xilas etmək mümkün olmamışdır və nəticədə muzeydə olan 1500-dək eksponat yanaraq məhv olmuşdur.
II Qarabağ savaşından sonra Ağdam şəhəri azad olunmuş və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin göstərişi ilə şəhərin bərpası, o cümlədən tarixi- memarlıq abidələrinin abadlaşdırılması istiqamətində işlərinin başlanılmasına start verilmişdir.

Provided within the framework of the project «Let’s study the monuments of Karabakh!": Aghdam-Bread Museum.
The Bread Museum built in Azerbaijan city Aghdam, received its first visitor on November 25, 1983. During the Soviet era, the museum preserved as a monument of local culture.
In addition to the display of about 2,800 exhibits, the museum provided information about bread and bakery products, agricultural tools and their history. In the area adjacent to the museum, which has a caravanserai, there was also a cafe “Sunbul” with a tandir.
During the First Karabakh War, shells fired by the Armenian Armed Forces on August 12, 1992 destroyed the museum. Despite attempts to extinguish the fire, the museum could not be saved, and as a result, about 1,500 exhibits in the museum were destroyed by fire.
After the Second Karabakh War, the city Aghdam was liberated and on the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, began restoration work of the city, including the improvement of historical and architectural monuments.