"Qarabağ abidələrini taniyaq və tanıdaq!” layihəsi çərçivəsində təqdim olunur: Ağdam-Çörək muzeyi .
Azərbaycanın Ağdam şəhərində inşa edilmiş Çörək muzeyi ilk ziyarətçisini 25 noyabr 1983-cü ildə qəbul etmişdir. Sovet dönəmində muzey yerli mədəniyyət abidəsi kimi qorunurdu.
Muzeydə 2800 -ə yaxın eksponatın nümayişi ilə yanaşı çörək və çörək məmulatları, əkinçilik alətləri və onların tarixi haqqında məlumatlar verilirdi. Karvansarası olan muzeyə bitişik ərazidə təndirxanası olan “Sünbül” kafesi də fəaliyyət göstərirdi.
Birinci Qarabağ müharibəsində Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən 1992-ci ilin avqust ayının 12-də atılan mərmilər nəticəsində muzey tamamilə məhv etmişdir. Yanğını söndürməyə cəhd göstərilsə də, muzeyi xilas etmək mümkün olmamışdır və nəticədə muzeydə olan 1500-dək eksponat yanaraq məhv olmuşdur.
II Qarabağ savaşından sonra Ağdam şəhəri azad olunmuş və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin göstərişi ilə şəhərin bərpası, o cümlədən tarixi- memarlıq abidələrinin abadlaşdırılması istiqamətində işlərinin başlanılmasına start verilmişdir.

Предоставляется в рамках проекта «Изучаем и обучаем памятники Карабаха!»: Агдамский музей хлеба.
Музей хлеба, построенный в Азербайджанском городе Агдам, принял своего первого посетителя 25 ноября 1983 года. В советское время музей хранился как памятник местной культуры.
Помимо демонстрации около 2800 экспонатов, в музее представлена информация о хлебе и хлебобулочных изделиях, сельскохозяйственных инструментах и их истории. На территории, прилегающей к музею, где есть караван-сарай, находилось также кафе «Сунбул» с тандыром.
Во время Первой карабахской войны музей был полностью разрушен снарядами, выпущенными вооруженными силами Армении 12 августа 1992 года. Несмотря на попытки потушить пожар, спасти музей не удалось, в результате чего около 1500 экспонатов в музее сгорели.
После Второй Карабахской войны город Агдам был освобожден, и по поручению Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева начались работы по восстановлению города, в том числе по благоустройству исторических и архитектурных памятников.