#armenianVandalism #KarabakhisAzebaijan @UNESCO Zəngəzur qəzası.
Cənubi Qafqazda müstəqil respublikalar (1918-ci il) yaradıldıqdan sonra ermənilərin Zəngəzura qarşı ərazi iddiaları may -avqust aylarında soyqırımları ilə müşahidə olunmağa başladı. Azərbaycan Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının üzvü Mixaylovun məruzəsində ermənilər tərəfindən Zəngəzur qəzasında 115 kəndin, 10-a yaxın təzə binə yaşayış məskənlərinin yerlə -yeksan edildiyi bildirilirdi. Andronik və digər erməni-daşnak quldur başçılarının vəhşiliyi nəticəsində Zəngəzur qəzasında 10.068 nəfər insan öldürülmüş və ya şikəst edilmişdir.
Yerli dinc sakinləri müdafiə etmək məqsədi ilə 1919-cu il yanvarın 13-də Cavanşir, Şuşa və Cəbrayıl qəzaları ilə birgə Zəngəzur qəzasının da daxil olduğu Qarabağ general-qubernatorluğu yaradılmışdı. Bütün müdafiə tədbirlərinin görülməsinə baxmayaraq ermənilərin Zəngəzur qəzasının azərbaycanlı əhalisinə qarşı soyqırımı 1919- 20- ci illərdə də davam etdirilmişdir.
Mənfur xislətli düşmən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin süqutundan sonra Sovet dönəmində Zəngəzuru Azərbaycandan qoparmaq siyasətində daha da fəallaşmış qəzanın torpaqlarının böyük bir hissəsi Ermənistana ilhaq edilmişdir.
Əzəli Azərbaycan torpaqlarında 1920-ci illərin sonlarından həyata keçirilən rayonlaşdırma siyasəti zamanı həmin ərazilərdə Qafan, Gorus, Mehri və Sisiyan rayonları təşkil edilmiş, Zəngəzur bir tarixi vilayət kimi ləğv edilmişdir.

После образования независимых республик на Южном Кавказе (1918 г.) территориальные претензии армян к Зангезуру стали сопровождаться геноцидом в мае-августе. В отчете члена Чрезвычайной следственной комиссии Азербайджана Михайлова говорится, что в Зангезурском уезде армяне разрушили 115 сел и около 10 новых населенных пунктов. В результате жестокости Андроника и других дашнакских бандитов в Зангезурском уезде было убито и ранено 10 068 человек.
Для защиты местного населения 13 января 1919 года было создано генерал-губернаторство Карабаха, в которую вошли Джаванширский, Шушинский и Джебраильский , а также Зангезурский уезд. Несмотря на все оборонительные меры, в 1919-20 годах армяне продолжали геноцид против азербайджанского населения Зангезура.
После распада Азербайджанской Демократической Республики, в советский период, злобный враг активизировался в политике отрыва Зангезура от Азербайджана и большая часть территорий была присоединена к Армении.
С конца 1920-х годов ,в ходе политики зонирования, проводившейся на исторических территориях Азербайджана, были образованы районы Гафан, Горус, Мехри и Сисиaн, а Зангезур был упразднен.
Источник:Энциклопедия Азербайджанской Демократической Республики. В двух томах, Том II, Баку, 2005, стр. 459-460.