#armenianVandalism #KarabakhisAzebaijan @UNESCO Zəngəzur qəzası.
Cənubi Qafqazda müstəqil respublikalar (1918-ci il) yaradıldıqdan sonra ermənilərin Zəngəzura qarşı ərazi iddiaları may -avqust aylarında soyqırımları ilə müşahidə olunmağa başladı. Azərbaycan Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının üzvü Mixaylovun məruzəsində ermənilər tərəfindən Zəngəzur qəzasında 115 kəndin, 10-a yaxın təzə binə yaşayış məskənlərinin yerlə -yeksan edildiyi bildirilirdi. Andronik və digər erməni-daşnak quldur başçılarının vəhşiliyi nəticəsində Zəngəzur qəzasında 10.068 nəfər insan öldürülmüş və ya şikəst edilmişdir.
Yerli dinc sakinləri müdafiə etmək məqsədi ilə 1919-cu il yanvarın 13-də Cavanşir, Şuşa və Cəbrayıl qəzaları ilə birgə Zəngəzur qəzasının da daxil olduğu Qarabağ general-qubernatorluğu yaradılmışdı. Bütün müdafiə tədbirlərinin görülməsinə baxmayaraq ermənilərin Zəngəzur qəzasının azərbaycanlı əhalisinə qarşı soyqırımı 1919- 20- ci illərdə də davam etdirilmişdir.
Mənfur xislətli düşmən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin süqutundan sonra Sovet dönəmində Zəngəzuru Azərbaycandan qoparmaq siyasətində daha da fəallaşmış qəzanın torpaqlarının böyük bir hissəsi Ermənistana ilhaq edilmişdir.
Əzəli Azərbaycan torpaqlarında 1920-ci illərin sonlarından həyata keçirilən rayonlaşdırma siyasəti zamanı həmin ərazilərdə Qafan, Gorus, Mehri və Sisiyan rayonları təşkil edilmiş, Zəngəzur bir tarixi vilayət kimi ləğv edilmişdir.

ولاية  زنغازور الآذربيجانية
After the establishment of independent republics in the South Caucasus (1918), the territorial claims of Armenians against Zangazur began to be observed with genocides in May-August. The report of Mikhailov, a member of the Extraordinary Investigation Commission of Azerbaijan, stated that Armenians had destroyed 115 villages and about 10 new buildings in Zangazur district. As a result of the savagery of Andronicus and other Armenian-Dashnak bandits, 10,068 people were killed or injured in Zangazur district.
In order to protect the local civilians, on January 13, 1919, the Karabakh Governor-General’s Office was established, which included Javanshir, Shusha and Jabrayil districts, as well as Zangazur district. Despite all defensive measures, the genocide of Armenians against the Azerbaijani population of Zangazur district continued in 1919-20.
After the collapse of the Azerbaijan Democratic Republic, the nefarious enemy became more active in the Soviet period in the policy of tearing Zangazur from Azerbaijan, and a large part of the lands of the area was annexed to Armenia. During the zoning policy implemented in the lands of ancient Azerbaijan since the late 1920s, Gafan, Gorus, Mehri and Sisiyan districts were established in those territories, and Zangazur was abolished as a historical province.
Source: Encyclopedia of the Azerbaijan Democratic Republic. In two volumes, Volume II, Baku, 2005, p.459-460