1918 ci il mayın 28 də Azərbaycanın Milli Şurası tərəfindən qəbul edilmiş İstiqlal Bəyannaməsi
1. Bu gündən etibarən Azərbaycan xəlqi hakimiyyət həqqinə malik olduğu kibi Cənubi-Şərqi Zaqafqaziyadan ibarət Azərbaycan dəxi kamil-əl-hüquq müstəqil bir dövlətdir.
2. Müstəqil Azərbaycan dövlətinin şəkili-idarəsi Xalq Cümhuriyyəti olaraq təqarrür ediyor.
3. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti bütün millətlər və bilxassə həmcüvar olduğu millət və dövlətlərlə münasibəti – həsənə təsisinə əzm edər.
4. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti millət, məzhəb, sinif, silk və cins fərqi gözləmədən qələmrəvində yaşayan bütün vətəndaşlarına hüquqi-siyasiyyə və vətəniyyə təmin edər.
5. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ərazisi daxilində yaşayan bil cümlə millətlərə sərbəstanə inkişafları üçün geniş meydan buraxır.
6. Məclisi-Müəssisan toplanıncaya qədər Azərbaycan idarəsinin başında arai-ümumiyyə ilə intixab olunmuş Şurai Milli və Şurai-Milliyə qarşı məsulhökuməti-müvəqqəti durur.

Starting from now on, Azerbaijan embracing the area of the South-Western Transcaucasia shall exist as an independent state enjoying all rights and realizing the right of the people of Azerbaijan to have a government.
1918 ci il mayın 28 də Azərbaycanın Milli Şurası tərəfindən qəbul edilmiş İstiqlal Bəyannaməsi
1. Starting from now on, Azerbaijan embracing the area of the South-Western Transcaucasia shall exist as an independent state enjoying all rights and realizing the right of the people of Azerbaijan to have a government.
2. Democratic Republic should constitute the form of government in independent Azerbaijan.
3. Democratic Republic of Azerbaijan intends to establish friendly relationships with all nations, particularly the neighbouring nations and states.
4. Democratic Republic of Azerbaijan guarantees the civil rights to all the citizens residing within its borders irrespective of nationality, religious confession,
5. Democratic Republic of Azerbaijan creates broad possibilities for independent development to all ethnic groups residing within its territory.
6. Unless the Constituent Assembly is convened, Azerbaijan shall be governed by the National Council elected by the people and the Provisional Government answerable to the National Council.