1920-ci ildən sonra Zaqafqaziyanın Sovetləşməsindən istifadə edən ermənilər, çirkli məqsədləri üçün Sovet rejiminin köməyi ilə Zəngəzuru və Azərbaycanın bir sıra digər torpaqlarını Ermənistan SSR ərazisinə qatmaq adı ilə zəbt etməyi bacardılar.
Bunun ardınca düşünülmüş şəkildə Qərbi Azərbaycan ərazisindən Azərbaycanlıların deportasiyası həyata keçirilməyə başlanıldı. Erməni daşnaklar Qərbi Azərbaycan ərazisindən köçürülməni rəsmiləşdirmək məqsədilə SSRİ Nazirlər Sovetinin 23 dekabr 1947-ci il tarixli qərarın qəbuluna nail oldular. Sənəd “Kolxozçuların və digər Azərbaycanlı əhalinin Ermənistan SSR-dən Azərbaycan SSR-in Kür-Araz ovalığına köçürülməsi haqqında” başlıqlı idi və bu qərar Azərbaycanlıların tarixi torpaqlarından kütləvi deportasiyasının rəsmiləşdirilməsi idi. Qərar günahsız Azərbaycanlılara qarşı cinayət əməli və sovet hökumətinin qəbul etdiyi ən ədalətsiz qərarlarından biri idi.
Nəticəsi isə dəhşətli oldu. Beləki 1948-1953-cü illərdə 150 mindən çox Azərbaycanlı kütləvi surətdə Qərbi Azərbaycan torpaqlarından -Ermənistan SSR ərazisindəki doğma yurdlarından didərgin salındı, onlara qarşı ağır repressiyalar həyata keçirildi.
Azərbaycan kəndlərinin tarixi adları dəyişdirildi, qədim toponimlərin müasir erməni adları ilə əvəzlənməsi prosesi başladı, bir çox tarixi abidələr eləcə də dini ibadətgahlar- məscidlər qəbristanlıqlar dağıdıldı.

Постановление Совета Министров СССР от 23 декабря 1947 года о массовой депортации азербайджанцев с их исторических земель.
Decision of the USSR Council of Ministers of December 23, 1947 on the mass deportation of Azerbaijanis from their historical lands.
Воспользовавшимся советизацией Закавказья после 1920 года армяне в своих грязных целях с помощью советской власти удалось присоединить Зангезур и ряд других земель Азербайджана к территории Армянской ССР. Для этого они на государственном уровне добились постановления Совета Министров СССР от 23 декабря 1947 года «О переселении колхозников и другого азербайджанского населения из Армянской ССР в Кура-Аразскую низменность Азербайджанской ССР» и массовой депортации азербайджанцев с их исторических земель. Что является преступным актом против азербайджанского народа. На основании этих постановлений в 1948- 1953 годах более 150 тысяч азербайджанцев были в массовом порядке и насильственно сосланы с родных земель на территории Армянской ССР, против них были осуществлены жесткие репрессии. Были изменены исторические названия азербайджанских сел, начался процесс замены древних топонимов современными армянскими названиями были разрушены многие исторические памятники, а также религиозные культовые сооружения – мечети и кладбища.