Tarixdə bu gün: 1920-ci il fevralın 11-12-də Bakıda Azərbaycan Kommunist (b) Partiyası təsis olunaraq faktiki rəhbəri Azərbaycan xalqının düşməni A.Mikoyan təyin edilir. Partiya milli hökuməti yıxmaq, Sovet Azərbaycanı qurmaq məqsədilə silahlı üsyan xəttini irəli sürdü.
Сегодня в истории: Азербайджанская коммунистическая партия  была основана в Баку 11-12 февраля 1920 года, и ее фактическим лидером был назначен А. Микоян, враг азербайджанского народа.
Sovet Rusiyası Ermənistanın Azərbaycana qarşı düşmənçiliyindən məharətlə istifadə edərək Gəncəbasarda və Qarabağda ermənilərin qiyamı və Azərbaycana qarşı Ermənistanın müharibəsini bu planın tərkib hissəsinə çevirir. Azərbaycan ordusunun, demək olar ki, hamısı Qarabağ istiqamətində erməni qiyamçılarına qarşı vuruşduğu anda 1920-ci ilin aprelində Denikinin qoşunlarını məğlub edən XI rus ordusu Azərbaycanın şimal sərhədlərinə yaxınlaşır və aprel ayının 26-dan 27-nə keçən gecə Azərbaycan ərazisinə daxil olaraq Bakıya doğru irəliləməyə başlayır. Azərbaycanın bolşevik Rusiyası tərəfindən işğal edilməsi ilə bağlı dəfələrlə Millətlər Cəmiyyətinə, dünya siyasətini müəyyən edən dövlətlərə notalar təqdim olunmasına baxmayaraq, Antanta dövlətləri Azərbaycanın bolşeviklər tərəfindən işğal edilməsini sükutla qarşıladılar.
Aprelin 29-da Azərbaycan İnqilab Komitəsi hərbi yardım göstərmək xahişi ilə Sovet Rusiyasına müraciət edir. Halbuki, XI rus ordusu aprelin 27-də Azərbaycanın hüdudları daxilində idi. Beləliklə, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti 23 aylıq fəaliyyətdən sonra süqut edir və aprelin 28-də Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikası elan olunur.

oday in history: The Azerbaijan Communist (b) Party was founded in Baku on February 11-12, 1920, and A. Mikoyan, an enemy of the Azerbaijani people, was appointed as its de facto leader.
اليوم في التاريخ تأسس الحزب الشيوعي الأذربيجاني في باكو في ١١-١٢ فبراير عام ١٩٢٠، تم تعيين أ. ميكويان ،عدو الشعب الأذربيجاني قائدا للحزب. يجدر الذكر  ان الحزب لجأ إلى التمرد المسلح فى إسقاط
The party launched an armed insurgency to depose the national government and establish Soviet Azerbaijan. Soviet Russia cleverly exploited Armenia’s hostility against Azerbaijan to include the Armenian uprisings in Ganjabasar and Karabakh, as well as the Armenian war against Azerbaijan, in this plan. At a time when almost the entire Azerbaijani army was fighting against Armenian rebels in Karabakh, the 11th Russian army, which defeated Denikin’s troops in April 1920, approached Azerbaijan’s northern borders and entered the country on the night of April 26-27, 1920.
Despite repeated submissions to the League of Nations and world policy-making states regarding Bolshevik Russia’s occupation of Azerbaijan, the Allies silently welcomed the Bolsheviks’ occupation of Azerbaijan.
On April 29, Azerbaijan’s Revolutionary Committee requested military assistance from Soviet Russia. However, on April 27, the 11th Russian army was within Azerbaijan’s borders. As a result, the Azerbaijan Democratic Republic collapses after 23 months of operation, and Azerbaijan is declared a Soviet Socialist Republic on April 28.