Tarixdə bu gün: 1920-ci il fevralın 11-12-də Bakıda Azərbaycan Kommunist (b) Partiyası təsis olunaraq faktiki rəhbəri Azərbaycan xalqının düşməni A.Mikoyan təyin edilir. Partiya milli hökuməti yıxmaq, Sovet Azərbaycanı qurmaq məqsədilə silahlı üsyan xəttini irəli sürdü.
Сегодня в истории: Азербайджанская коммунистическая партия  была основана в Баку 11-12 февраля 1920 года, и ее фактическим лидером был назначен А. Микоян, враг азербайджанского народа.
Sovet Rusiyası Ermənistanın Azərbaycana qarşı düşmənçiliyindən məharətlə istifadə edərək Gəncəbasarda və Qarabağda ermənilərin qiyamı və Azərbaycana qarşı Ermənistanın müharibəsini bu planın tərkib hissəsinə çevirir. Azərbaycan ordusunun, demək olar ki, hamısı Qarabağ istiqamətində erməni qiyamçılarına qarşı vuruşduğu anda 1920-ci ilin aprelində Denikinin qoşunlarını məğlub edən XI rus ordusu Azərbaycanın şimal sərhədlərinə yaxınlaşır və aprel ayının 26-dan 27-nə keçən gecə Azərbaycan ərazisinə daxil olaraq Bakıya doğru irəliləməyə başlayır. Azərbaycanın bolşevik Rusiyası tərəfindən işğal edilməsi ilə bağlı dəfələrlə Millətlər Cəmiyyətinə, dünya siyasətini müəyyən edən dövlətlərə notalar təqdim olunmasına baxmayaraq, Antanta dövlətləri Azərbaycanın bolşeviklər tərəfindən işğal edilməsini sükutla qarşıladılar.
Aprelin 29-da Azərbaycan İnqilab Komitəsi hərbi yardım göstərmək xahişi ilə Sovet Rusiyasına müraciət edir. Halbuki, XI rus ordusu aprelin 27-də Azərbaycanın hüdudları daxilində idi. Beləliklə, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti 23 aylıq fəaliyyətdən sonra süqut edir və aprelin 28-də Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikası elan olunur.

Сегодня в истории: Азербайджанская коммунистическая партия была основана в Баку 11-12 февраля 1920 года, и ее фактическим лидером был назначен А. Микоян, враг азербайджанского народа.
اليوم في التاريخ تأسس الحزب الشيوعي الأذربيجاني في باكو في ١١-١٢ فبراير عام ١٩٢٠، تم تعيين أ. ميكويان ،عدو الشعب الأذربيجاني قائدا للحزب. يجدر الذكر  ان الحزب لجأ إلى التمرد المسلح فى إسقاط
Партия выдвинула линию вооруженного восстания с целью свержения национального правительства, построения Советского Азербайджана. Советская Россия, умело используя враждебность Армении к Азербайджану, превращает восстание армян в Гянджабасаре и Карабахе и войну Армении против Азербайджана в составную часть этого плана.
В тот момент, когда почти вся азербайджанская армия сражалась с армянскими повстанцами на карабахском направлении, XI русская армия, разгромившая войска Деникина в апреле 1920 года, подошла к северным границам Азербайджана и в ночь с 26 на 27 апреля вошла на территорию Азербайджана и начала продвижение в направлении Баку.
Несмотря на неоднократные обращения в Лигу Наций и государства, определяющие мировую политику, относительно оккупации Азербайджана большевистской Россией, союзники молча приветствовали оккупацию Азербайджана большевиками.
29 апреля Революционный комитет Азербайджана обратился за военной помощью к Советской России. Однако 27 апреля 11-я российская армия оказалась в пределах границ Азербайджана. Таким образом, Азербайджанская Демократическая Республика после 23 месяцев существования распадается, а 28 апреля провозглашается Азербайджанская Советская Социалистическая Республика.