Tarixdə bu gün: 27 iyun 1918-ci ildə Azərbaycan dili dövlət dili elan edilmişdir. Bu gün həmin tarixi hadisədən 104 il ötür. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə diqqət yetirilən əsas sahələrdən biri də ana dili haqqında həyata keçirilən siyasət olmuşdur.
Aujourd'hui dans l'histoire :  Le 27 juin 1918, la langue azerbaïdjanaise a été déclarée langue d'État.  Aujourd'hui marque le 104e anniversaire de cet événement historique.  L'un des principaux domaines d'attention à l'époque de la République démocratique d'Azerbaïdjan était la politique envers la langue maternelle.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qısa vaxtda ana dil sahəsində həyata keçirdiyi tədbirlər xalqımızın tarixində əhəmiyyətli izlər qoymuşdur. Dil siyasətini həyata keçirmək üçün təhsilin mühüm sahə olduğunu ön plana çəkən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Hökuməti 1918-ci il avqustun 28-də ibtidai və orta təhsil müəssisələrində təhsilin ana dilində aparılması haqqında qərar qəbul edilmişdir. Aparılan islahatların məntiqi davamı kimi AXC-nin hərbi naziri Səməd bəy Mehmandarov 1918-ci il dekabrın 27-də ordu dilinin Azərbaycan-türk dili olduğu barədə əmr vermişdir. Hökumət 1919-cu il fevralın 11-də Azərbaycan milli ordusunda türk dilində süvari qoşunların nizamnaməsinin təsdiqi haqqında qərar qəbul etmişdir..
Hazırda Dövlət dilimiz olan Azərbaycan dili ötən əsrdə aparılan məqsədyönlü islahatlar nəticəsində öz lüğət tərkibini zənginləşdirmiş, dünya dilləri sırasında özünəməxsus yer tutmuşdur.

Одним из главных направлений внимания во времена Азербайджанской Демократической Республики была политика в отношении родного языка.
Меры, предпринятые Азербайджанской Демократической Республикой в области родного языка за короткий промежуток времени, оставили значительный след в истории нашего народа. Подчеркивая, что образование является важной областью для реализации языковой политики, правительство Азербайджанской Демократической Республики 28 августа 1918 года приняло решение о проведении обучения на родном языке в начальных и средних школах. В качестве логического продолжения реформ министр обороны Партии Народного фронта Самед бей Мехмандаров 27 декабря 1918 года приказал, чтобы языком армии был азербайджано-турецкий. 11 февраля 1919 года правительство приняло решение утвердить устав кавалерии азербайджанской национальной армии на турецком языке.
В результате целенаправленных реформ, проведенных в прошлом веке, азербайджанский язык, который сейчас является нашим государственным языком, обогатил свой словарный запас и занял особое место среди языков мира.