Cavad bəy Tiflisdəki zadəganlar üçün kadet korpusunda oxuduqdan sonra təhsilini Peterburqda Mixaylov Topçuluq Məktəbində davam etdirib , 1912-ci ildə kapitan rütbəsində 39-cu artilleriya briqadasının 1-ci rotasının komandiri təyin olunmuşdur. Birinci Dünya Müharibəsində tatar polkunun tərkibində vuruşan C.Şıxlınski “Müqəddəs Georgi” və “Müqəddəs Vladimir” ordenləri ilə təltif edilmişdir.
Cavad bəy Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə Milli Ordunun təşkilində müstəsna xidmətlər göstərmişdir. O, 1919-ci ildə Milli Ordunun 1-ci diviziyasının komandandiri təyin edilmiş və Qafqaz İslam Ordusunun komandanı Nuru paşa tərəfindən Türkiyənin hərbi medalına təqdim olunmuşdu. 1919-cu ildə onun komandanlığı altında olan nizami ordu hissələri Zəngəzuru ermənilərdən təmizlənməsində xüsusi xidmətlər göstərmişdir. Həmin ilin sonlarında artıq Gəncədə generalın başçılıq etdiyi 1-ci piyada diviziyası 3 alaydan və 3 taburdan ibarət idi.
1920-ci ilin mayında Cavad bəy işğalçı sovet hakimiyyətinə qarşı Gəncədə qalxan üsyana başçılıq etmişdir. O, hərbi donanma komandanı Çingiz İldırım və Azərbaycan bolşevik ordusunun müvəqqəti qərargah rəisi general Əbdülhəmid Qaytabaşının hərbi əməliyyatlar zamanı XI Qızıl Ordunun komandanlığına tabe olmaq haqqında əmrlərini yerinə yetirməkdən boyun qaçırmış və Gəncə üsyanını davam etdirmişdir. Üsyanından sonra Tiflisdən İrana mühacirət edən Cavad bəy, daha sonralar Türkiyəyə köçərək ömrünün sonunadək orada yaşamış və 1959-cu ildə 84 yaşında dünyasını dəyişmişdir.

avad Bey Shikhlinski, a Republic Army major general who served in Russia, Azerbaijan, and Iran, and one of the main organizers of the Ganja Revolt, was born on January 3, 1874 in the village of Ashaghi Salahli, Gazakh province.
جواد بك شيخلينسكي  ولد جواد بك شيخلينسكي في 3 يناير 1874 في قرية أشاغي صلاحلي في قضاء قازاخ
After attending the cadet corps for nobles in Tbilisi, Javad Bey continued his education at the Mikhailov Artillery School in Petersburg and was appointed captain of the 1st company of the 39th artillery brigade in 1912. During the First World War, he served in the Tatar regiment and was awarded the “St. George” and “St. Vladimir” orders.
During the Azerbaijan Democratic Republic, Javad Bey provided exceptional services in the organization of the National Army. In 1918, he was named commander of the newly formed National Army’s 1st division, and as colonel of this regiment, he was awarded a medal by the commander of the savior Turkish Army, Nurupasha, who came to clear Baku of Dashnaks in 1918. In 1919, he provided special services in clearing Armenians from Zangezur with regular army units under his command. The 1st infantry division, led by the General and stationed in Ganja at the end of 1919, consisted of three regiments and three battalions.
Javad Bey led the revolt in Ganja against the invading XI Red Army and the Soviet government in May 1920. He refused to submit to the command of the XI Red Army during military operations, despite orders from naval commissar Chingiz Yldrm and the temporary chief of staff of the Azerbaijani Bolshevik army, General Abdulhamid Gaitabashi. Following the Ganja Revolt, Javad Bey relocated from Tiflis to Iran and remained in exile. He later moved to Turkey and lived there until his death in 1959, at the age of 84.