Cavad bəy Tiflisdəki zadəganlar üçün kadet korpusunda oxuduqdan sonra təhsilini Peterburqda Mixaylov Topçuluq Məktəbində davam etdirib , 1912-ci ildə kapitan rütbəsində 39-cu artilleriya briqadasının 1-ci rotasının komandiri təyin olunmuşdur. Birinci Dünya Müharibəsində tatar polkunun tərkibində vuruşan C.Şıxlınski “Müqəddəs Georgi” və “Müqəddəs Vladimir” ordenləri ilə təltif edilmişdir.
Cavad bəy Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə Milli Ordunun təşkilində müstəsna xidmətlər göstərmişdir. O, 1919-ci ildə Milli Ordunun 1-ci diviziyasının komandandiri təyin edilmiş və Qafqaz İslam Ordusunun komandanı Nuru paşa tərəfindən Türkiyənin hərbi medalına təqdim olunmuşdu. 1919-cu ildə onun komandanlığı altında olan nizami ordu hissələri Zəngəzuru ermənilərdən təmizlənməsində xüsusi xidmətlər göstərmişdir. Həmin ilin sonlarında artıq Gəncədə generalın başçılıq etdiyi 1-ci piyada diviziyası 3 alaydan və 3 taburdan ibarət idi.
1920-ci ilin mayında Cavad bəy işğalçı sovet hakimiyyətinə qarşı Gəncədə qalxan üsyana başçılıq etmişdir. O, hərbi donanma komandanı Çingiz İldırım və Azərbaycan bolşevik ordusunun müvəqqəti qərargah rəisi general Əbdülhəmid Qaytabaşının hərbi əməliyyatlar zamanı XI Qızıl Ordunun komandanlığına tabe olmaq haqqında əmrlərini yerinə yetirməkdən boyun qaçırmış və Gəncə üsyanını davam etdirmişdir. Üsyanından sonra Tiflisdən İrana mühacirət edən Cavad bəy, daha sonralar Türkiyəyə köçərək ömrünün sonunadək orada yaşamış və 1959-cu ildə 84 yaşında dünyasını dəyişmişdir.

Генерал-майор Джавад Бек Шихлинский, служивший в российской, азербайджанской и иранской армиях, один из главных организаторов Гянджинского восстания, родился 3 января 1874 года в селе Ашагы Салахлы Газахского уезда.
جواد بك شيخلينسكي  ولد جواد بك شيخلينسكي في 3 يناير 1874 في قرية أشاغي صلاحلي في قضاء قازاخ
После обучения в Тифлисском кадетском корпусе для дворян Джавад Бек продолжил образование в Михайловском артиллерийском училище в Петербурге, а в 1912 году в чине капитана был назначен командиром 1-й роты 39-й артиллерийской бригады. В Первую Мировую войну воевал в составе Татарского полка, был награжден орденами “Святого Георгия” и “Святого Владимира”.
Джавад Бек в период Азербайджанской Демократической Республики сыграл исключительную роль в организации Национальной армии. В 1918 году он был назначен командиром только что созданной 1-й дивизии Национальной Армии. Командующий Турецкой Армией Нурупаша, приехавший очистить Баку от дашнаков в 1918 году наградил его как полковник этого полка был медалью. В 1919 году вместе с частями регулярной армии, находившиеся под его командованием, помог освободить Зангезур от армян. 1-я пехотная дивизия под командованием генерала, дислоцированная в Гяндже в конце 1919 года, состояла из 3 полков и 3 таборов.
В мае 1920 года Джавад Бек возглавил восстание в Гяндже против оккупационной XI Красной Армии. Он отказался выполнять приказы военно-морского комиссара Чингиза Йылдырыма и начальника временного штаба Азербайджанской большевистской армии генерала Абдулхамида Гайтабаши о подчинении командованию XI Красной Армии во время военных действий и продолжил восстание в Гяндже. После Гянджинского восстания Джавад Бек переехал из Тифлиса в Иран и остался в эмиграции, а затем перехал в Турцию, где прожил до конца жизни и скончался в 1959 году в возрасте 84 лет.