44 günlük Vətən müharibəsində Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Ermənistan üzərində şanlı Qələbə qazanaraq 30 ilə yaxın işğal altında olan torpaqlarımızı azad etdi. Azərbaycan Respublikasının Ermənistanla imzalanmış üçtərəfli Bəyanata əsasən, Ağdam, Kəlbəcər rayonları ilə yanaşı 2020-ci ilin dekabrın 1-də ölkəmizin gözəl guşəsi biri olan Laçın rayonunda da düşmən əsarətinə son qoyuldu.
Laçın rayonu 18 may 1992-ci ildə erməni silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuşdur. Düşmən qüvvələrinin böyük hissəsi Laçın dəhlizi vasitəsilə rayona daxil olaraq etnik təmizləmə siyasətini yeritmiş, əhalini öz yurd-yuvalarından didərgin salmışlar. Erməni vandalları tərəfindən 217 mədəniyyət ocağı , o cümlədən VI əsr Alban memarlığına aid Ağaoğlan məbədi, XIV əsrə aid Məlik Əjdər türbəsi , Qaraqışlaq kəndində məscid, Zabux kəndində qədim qəbiristanlıqlar və s. dağıdılıb məhv edilmişdir.

Lachin district has received the status of an administrative territorial unit since 1930, it consists of 1 city, 1 settlement, and 125 villages.
احتلت القوات المسلحة الأرمينية منطقة لاتشين في 18 مايو 1992. فدخلت القوات الأرمينية المنطقة عبر ممر لاتشين. وارتكبوا مجازر وتطهير عرقي وشردوا السكان من منازلهم في منطقة لاتشين. فدمروا  217 مركزًا ثقافيًا ، بما في ذلك  المعبد "آق اغلان" الألبانية في القرن السادس ، وأضروحة مالك أجدار في القرن الرابع عشر ، والمسجد فى قرية قاراه قشيلاق ، و المقابر القديمة فى قرية زابوخ
During the 44-day Patriotic War, under the leadership of Supreme Commander Ilham Aliyev, the Armed Forces of Azerbaijan won a glorious victory over Armenia and liberated our lands that had been under occupation for nearly 30 years. According to the tripartite declaration signed by the Republic of Azerbaijan with Armenia, along with Aghdam and Kalbajar regions, on December 1, 2020, the enslavement of the enemy was ended in Lachin region, one of the beautiful corners of our country.
Lachin region was occupied by Armenian armed forces on May 18, 1992. Most of the enemy forces entered the region through the Lachin corridor and implemented the policy of ethnic cleansing, displacing the population from their homes. 217 cultural centers were destroyed by Armenian vandals, including the Aghaoğlan temple of the 6th century Albanian architecture, the Malik Ajdar tomb of the 14th century, the mosque in the village of Garagishlaq, the ancient cemeteries in the village of Zabukh, etc. destroyed and destroyed.