“İstiqlal” muzeyi Azərbaycanın tarix və mədəniyyətini, milli bədii irsini təbliğ edən ilk dövlət muzeyi kimi Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə yaradılmışdır. Muzey 1919- cu il dekabrın 7-də Azərbaycanın görkəmli sənətşünas-alimi Məmməd Ağaoğlunun və Hüseyn bəy Mirzəcamalovun təşəbbüsü ilə təsis olunmuşdur. Yeddi mindən çox eksponatı olan “İstiqlal” muzeyinin fəaliyyəti 1920-ci ilin 28 aprelində Azərbaycanda sovet hakimiyyəti qurulduqdan sonra dayandırıldı.
Müstəqilliyimiz qazanıldıqdan sonra İstiqlal muzeyi 1991-ci il yanvarın 9-da yenidən fəaliyyətə başlayaraq ilk muzeyin mənəvi varisi oldu. Muzeyin bərpasında məqsəd Azərbaycan xalqının istiqlalı uğrunda apardığı mübarizənin mərhələlərini ardıcıl əks etdirməkdir. 20 mindən çox eksponatı olan muzeydə nadir sənədlər, fotoşəkillər, numizmatik kolleksiyalar, bədii əsərlər və digər əşyalar nümayiş olunur.

Музей «Истиклал» был создан во времена Азербайджанской Демократической Республики как первый государственный музей, пропагандирующий историю и культуру Азербайджана, а также национальное художественное наследие. Музей был основан 7 декабря 1919 года по инициативе выдающегося искусствоведа-ученого Азербайджана Мамеда Агаоглу и Гусейн бека Мирзаджамалова. Функционирующий всего несколько месяцев музей «Истиклал», прекратил свою деятельность 28 апреля 1920 года после установления в Азербайджане советской власти.
Восстановленный 71 год спустя вместе с нашей независимостью, музей «Истиклал» возобновил свою деятельность 9 января 1991 года, став духовным преемником первого музея. Целью создания музея является последовательное отражение этапов борьбы азербайджанского народа за свою независимость. В музее, насчитывающем более 20 тысяч экспонатов, представлены редкие документы, фотографии, произведения искусства и другие предметы.