Abbasqulu bəy Xanbaba oğlu Şadlinski 24 fevral 1886-cı ildə İrəvan quberniyasının Böyük Vedi kəndində anadan olmuşdur.
Xalq içərisində böyük nüfuzu olan, 200 nəfərdən ibarət könüllü dəstəyə rəhbərlik edən Şadlinski 1918-ci ilin əvvəllərində Naxçıvan, İrəvan, Dərələyəz, Zəngəzur və digər ərazilərdə daşnak-erməni silahlı dəstələrinin azərbaycanlılara qarşı törətdiyi soyqırımların qarşısının alınmasında xüsusi xidmətləri olmuşdur.
28 iyul 1920-ci ildə Naxçıvanda sovet hakimiyyəti elan olunduqdan sonra Hərbi İnqilab Komitəsinin və Nəriman Nərimanovun təklifini qəbul edən Şadlinski hərbi dəstələrini buradakı qırmızı qvardiya ilə birləşdirmişdir. Şadlinskinin dəstəsi Zəngəzur istiqamətində gedən döyüşlərdə cəllad Dronun daşnak qüvvələrini darmadağın edərək, burada ingilis-daşnak işğalına son qoymuşdur. A.Şadlinski 1922-ci ilin sonunadək Naxçıvanda qalmış və buranın sərhədlərinin qorunmasına rəhbərlik etmişdi.
Qeyd edək ki, Fərman Kərimzadənin “Qarlı aşırım” romanı və onun süjeti əsasında “Azərbaycanfilm” kinostudiyasında rejissor Kamil Rüstəmbəyov tərəfindən çəkilən “Axırıncı aşırım” bədii filmi Şadlinskinin həyat və fəaliyyətindən bəhs edir.

Abbasgulu bey Khanbaba oglu Shadlinsky, was born on February 24, 1886 in the village of Upper Vedi of Yerevan province. Having great prestige among the people and heading a volunteer detachment of 200 people in early 1918, Shadlinsky had special services in preventing genocides committed by Dashnak-Armenian armed formations against Azerbaijanis in Nakhichevan, Iravan, Darelayaz, Zangezur and other areas. After the proclamation of Soviet power in Nakhichevan on July 28, 1920, accepting the proposal of the Military Revolutionary Committee and Nariman Narimanov, Shadlinsky united his military units with the Red Guards. Shadlinsky’s detachment defeated the executioner Dron’s Dashnak forces in the battles towards Zangezur, ending the Anglo-Dashnak occupation. A. Shadlinsky remained in Nakhijevan until the end of 1922 and was in charge of guarding its borders.
It should be noted that based on the novel “The Snowy Pass” by Farman Karimzada and its plot about the life and activities of Shadlinsky is told in the feature film “The Last Pass” directed by Kamil Rustambekov filmed at the “Azerbaijanfilm” film studio.