Tarixi “Söhübqala” abidəsi
Azərbaycan ərazisində ən qədim qalalardan biri də “Söhübqala”dır. Abidə Quba rayonunun Söhüb kəndində, Baş Qafqazın dağ ətəyində, 1700 metr hündürlükdə yerləşir. Abidəni “Söhübqala”, həmçinin “Divlərqala”, “Div qalası”, “Sükut qalası” adlandırırlar.
Tarixi sənədlərdə “Söhübqala”nın inşa tarixi dəqiq yazılmasa da, bəzi mənbələrdə onun IV-VI əsrlərə, digərlərində isə IX-XI əsrlərə aid olduğu bildirilir. Araşdırmaçıların fikrincə, “Söhübqala” sözünün mənası “qala tərəfi”, “qalanın səmti” deməkdir. Bu qədim tarixi abidə kərpicdən hörülüb, tikintisində yumurta sarısından istifadə olunub. Abidə kənardan 2 çəlləyə oxşayır və 8 rəqəminə bənzəyir. İlk vaxtlardan abidənin girişi olmayıb. Deyilənə görə, abidədən yeraltı gizli yollar ayrıldığına görə giriş hissəsi də yerdən olub. Bəzi rəvayətlərə görə, insanlar klinik ölüm keçirəndə onları burada 3 gün saxlayıblar ki, ayılsınlar. “Söhübqala” abidəsi həmçinin strateji əhəmiyyətə malikdir. Buradan qədimdə hərbi xəbərləşmə mövqeyi kimi istifadə olunub. Abidənin üstündə qalanmış tonqal izlərinin indi də qaldığına görə “Söhübqala”dan özünəməxsus qaydada hərbi xəbərləşmə həyata keçirilib. Qalanın ətəyində qədim qəbirlər mövcuddur.
“Söhübqala” tarixi abidəsi ümumi uzunluğu 25 kilometr olan Quba-Xanəgah turizm marşrutunun üzərində yerləşir, tarixi abidə yerli və xarici turistlər üçün diqqətçəkən unikal məkandır. Tarixi abidənin yerləşdiyi zirvədən ətraf dağlara, kəndlərə əsrarəngiz mənzərə açılır.
Tarixi abidə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2001-ci il 02 avqust tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş 2 nömrəli əlavəyə əsasən, yerli əhəmiyyətli memarlıq abidəsi kimi 4676 nömrəli inventarla qorunur.

"Крепость-Сёхюб-гала"
Одна из старейших крепостей на территории Азербайджана – “Сёхюб-гала”. Памятник расположен в селе Сёхюб Губинского района, у подножия Кавказcких гор, на высоте 1700 метров. Памятник называют” Сёхюб -Гала“, а также” Дивларгала“, ”Крепость великана“, ” Крепость тишины”.
Хотя в исторических документах точная дата не указана, в одних источниках сообщается, что она относится к IV-VI векам, а в других-к IX-XI векам. По мнению исследователей, значение слова” Сёхюб-Гала ” – “Сторона крепости”,” Направление крепости”. Этот древний исторический памятник сложен из кирпича, при его строительстве использовался яичный желток. Памятник внешне похож на 2 бочки и напоминает цифру 8. С самого начала вход в памятник отсутствовал. Говорят, что вход также был под землей, так как от памятника отходили подземные скрытные ходы. Согласно некоторым легендам, когда люди умирали клинической смертью, их держали здесь 3 дня, чтобы проснулись. Памятник” Сёхюб-гала ” также имеет стратегическое значение. В древности это место использовалось в целях военной связи. Из “ Сёхюб -галы” в проводилось сигнальное оповещение. Следы костра, оставленные на вершине сооружения, сохранились и сейчас. У подножия замка есть древние могилы.
Исторический памятник” Сёхюб-гала ” расположен по пути туристического маршрута Губа-Ханагях общей протяженностью 25 километров, исторический памятник является уникальным местом, привлекающим внимание местных и иностранных туристов. С вершины, где расположен исторический памятник, открывается таинственный вид на окружающие горы.
Согласно приложению № 2, утвержденному постановлением Кабинета министров Азербайджанской Республики от 02 августа 2001 года, исторический памятник зарегистрирован под инвентарным номером 4676 и охраняется как памятник архитектуры местного значения.