Quba-Bakı yolunun 85-ci km-də, Siyəzən rayonunun Qalaşıxı kəndinin ərazisində yerləşən Beşbarmaq dağı, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 8 iyun 2020-ci il tarixli sərəncamı ilə, “Beşbarmaq dağı” Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət Qoruğu elan edilib. Dəniz səviyyəsindən 445 metr yüksəklikdədir. Xəzər dənizinin sahilində beş zirvədən ibarət olan bu dağ xalq arasında “Xıdırzində baba” və yaxud “Xızırzində piri” kimi tanınır.
Tanınmış alim və səyyah Adam Oleari 1636-cı ildə Dərbənddən Şamaxıya gedərkən karvan yolunun üstündə olan “Barmax” dağı barədə, eləcə də yerli əhalinin “karvansara”, “sığınacaq” adlandırdığı bu cür həyətlərin bu ölkədə çox olduğunu göstərir. Səyyah həmçinin qeyd edir ki, bu karvansara kvadratşəkilli böyük daşlardan tikilmiş çox qədim binadır. Holland səyyahı Yan Streys isə “Səyahət” kitabında yazır: “1666-cı ildə Parmax və ya Barmax dağının yanından ötdük. Bu dağ dənizin yaxınlığında olub, ağ və qara neftin yerdən fəvvarə vurub axması ilə məşhurdur və dağın başında güclü qalalar var”.
“Beşbarmaq dağı” respublikada insanların ən çox ziyarət etdiyi məkanlardan biridir. Dağın ətrafında olan karvansara və qala qalıqları dövlət mühafizəsinə götürülüb.

Гора Бешбармак, расположенная на 85-м км дороги Губа-Баку, на территории села Галашихы Сиазаньского района, распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева от 8 июня 2020 года объявлена государственным историко-культурным и природным заповедником “Гора бешбармак”. Он находится на высоте 445 метров над уровнем моря. Эта гора, состоящая из пяти вершин на берегу Каспийского моря, широко известна как” Хыдырзинда баба “или” Хыдырзинда пири”.
Известный ученый и путешественник Адам Олеари писал о горе “Бармах”, которая находилась на караванном пути из Дербента в Шемаху в 1636 году, а также о том, что в этой стране очень много таких дворов, которые местные жители называли “караван-сарай”, “убежище”. Путешественник также отмечает, что этот караван-сарай представляет собой очень древнее здание, построенное из крупных камней квадратной формы. Голландский путешественник Ян Стрейс, пишет в своей книге “Путешествие”: “в 1666 году мы прошли мимо горы Пармах или Бармах. Эта гора была рядом с морем и известна тем, что из земли бьет фонтан белой и черной нефти, а на вершине горы находятся мощные крепости”. “Гора Бешбармак” – одно из самых посещаемых мест в республике. Остатки караван-сарая и крепости вокруг горы взяты под охрану государства.