Bayıl qəsəbəsi yaxınlığına yerləşən və hazırda dəniz sularının altında qalmış tarixi memarlıq abidəsi. Şirvan-Abşeron memarlıq məktəbinin ən gözəl əsərlərindən biri olan və XIII əsrdə inşa edilmiş Bayıl qalası Xəzər dənizinin suyunun qalxıb-enməsi ilə zamanla gah dənizin üzünə çıxır, gah da sulara qərq olaraq görünməz olur. Qala mənbələrdə müxtəlif adlarla (“Sualtı şəhər” , “Bayıl daşları”, “Səbayıl qalası”, “Karvansara”, “Xanəgah”, “Kömrükxana” və s.) anılsa da, elmi ədəbiyyatda daha çox “Bayıl qəsri” adı ilə tanınır.
Bayıl qəsrinin adanın biçiminə uyğun uzunsov planı var. Qalanın uzunluğu 180 m, orta eni isə 35 m-dir. Qala divarları şərqdə altı, qərbdə isə beş yarımdairəvi (Bakı qalasındakı kimi) bürclə möhkəmləndirilmişdir.
Bayıl qəsrinin tikintisi siyasi-hərbi baxımdan çox qarşıq bir çağda – monqol yürüşləri bütün Yaxın Şərqi lərzəyə gətirdiyi vaxtda (1234-1235 – ci illərdə) başa çatmışdı. Ancaq sahilə yaxın adada tikilən bu möhtəşəm qəsrin ömrü çox qısa olmuşdur. Alimlərin fikrincə, o, 1306 – cı ildə baş vrən güclü zəlzələ nəticəsində dənizə batmışdır.

A historical architectural monument near the Bayil settlement that is currently under water. Bayil Castle, one of the most beautiful works of the Shirvan-Absheron school of architecture, was built in the 13th century and sometimes rises to the surface of the sea and sometimes sinks into the water as the Caspian Sea rises and falls. Although the castle is referred to by various names (“Underwater City”, “Bayil Stones”, “Sabayil Castle”, “Carvansara”, “Khanegah”, “Komrukkhana”, etc.), it is more commonly known as “Bayil Castle” in scientific literature.
Bayil Castle has an elongated plan according to the shape of the island. The length of the fortress is 180 m, and the average width is 35 m. The castle walls are fortified with six semi-circular towers in the east and five in the west (as in Baku Castle). The Bayil castle was finished during a political-military era, when the Mongol campaigns shook the entire Middle East (in 1234-1235). The life of this magnificent castle, built on an island near the coast, was, however, brief. Scientists believe it sank into the sea as a result of a strong earthquake in 1306.