Abidələrimizi tanıyaq, tanıdaq!
Gülüstan qalası Şamaxı şəhərinin şimal-qərbində, sıldırım qayalı bir dağın zirvəsində tikilmişdir. Vaxtilə Şirvanşahların qərargahı və hərbi istehkam məntəqəsi olmuş bu qala tarix boyu baş verən vuruşmalar və zəlzələlər nəticəsində uçulub dağılmış, indi onun yalnız bəzi bürc, divar və binalarının xarabalıqları qalmışdır.
Yerli sakinləin Qız qalası kimi tanıdığı Gülüstan qalasının tikildiyi dövr haqqında dəqiq məlumat yoxdur. Mənbələrə əsasən, Gülüstan qalası haqqında ilk məlumat VIII əsrə təsadüf edilir. Ərəb tarixçisi Təbərinin məlumatına görə, 733-734-cü illərdə Müslüm ibn Əbd əl-Məlik Şirvana hücum edərkən “Qaleyi Duxteran”ı tutaraq dağıdıb. Şirvanşahlar tərəfindən bərpa edilən Gülüstan qalası 1123-cü ildə yenidən dağıdılıb. Bir qədər sonra qala Şirvanşah II Məniçöhrün bacısı Şahbanu tərəfindən bərpa edilib.
XVI əsrin əvvəllərində Şah İsmayıl Səfəvinin Şirvana hücumu zamanı (1500) Gülüstan qalası möhkəm hərbi istehkam rolunu oynamışdır.
2019-cu ildə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Şirvanşahlar dövrünə aid qala tikililərinin dolğun maketini qurmaq məqsədilə Avstriya şirkəti tərəfindən Gülüstan qalasının qalıqlarının skan çəkilişi aparılıb və qalanın 3D modeli hazırlanıb. Qala Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 132 nömrəli, 02.08.2001-ci il tarixli Qərarı ilə dövlət qeydiyyatına götürülmüşdür.

Познакомимся с нашими историческими памятниками!
Крепость Гюлистан была построена на вершине крутой скалистой горы к северо-западу от города Шамахы. Эта крепость, когда-то являвшаяся штаб-квартирой Ширваншахов и военным укрепленным пунктом, была разрушена в результате сражений и землетрясений на протяжении всей истории, и сейчас остались лишь руины некоторых его башен, стен и построек.
Точной информации о периоде постройки крепости Гюлистан нет. В источниках первые сведения о крепости Гюлистан относятся к VIII веку.
По данным арабского историка Табари, в 733-734 годах, Муслим ибн Абд аль-Малик при нападении на Ширван захватил и разрушил “Галейи Духтеран” (Девичья крепость). Отметим, что местные жители называют крепость Гюлистан также Девичьей крепостью. Восстановленная Ширваншахами крепость Гюлистан, в 1123 году была вновь разрушена. Несколько позже крепость была восстановлена Шахбану Хатун, сестрой Ширваншаха Манучохра II. В начале XVI века во время нашествия Сефевидского шаха Исмаила на Ширван (1501 г.) крепость Гюлистан служила прочным военным укреплением.
В 2019 году австрийской компанией при поддержке Фонда Гейдара Алиева было проведено сканирование остатков крепости Гюлистан с целью создания полного макета крепостных сооружений эпохи Ширваншахов и была изготовлена 3D модель крепости. Крепость была поставлена на государственный учет постановлением Кабинета министров Азербайджанской Республики № 132 от 02.08.2001 года.