"İsmayıllı şəhər Cümə məscidi"
İslam memarlığı nümunələrindən olan İsmayıllı məscidi şəhərin mərkəzində yerləşir. Yerli əhəmiyyətli memarlıq abidəsi hesab edilən məscid hicri-qəməri təqvimi ilə 1303-cü ildə (1882) inşa edilib.
İbadətgah dördbucaqlı formasındadır və çaylaq daşı ilə hörülüb. Binanın üç giriş qapısı var. Onlardan birinin üstündə daş kitabə mövcuddur. Məscidin döşəməsi daş plitə ilə işlənib. İbadət zalında 10 tağvari formalı pəncərə var. Tikilinin minbəri taxtadandır və səkkiz pillədən ibarətdir.
1918-ci ildə ermənilərin Azərbaycanda törətdiyi soyqırım nəticəsində məscid dağıdılmış və yandırılmışdır.
Məscidin binası 1937-1988-ci illərdə məktəb, hərbi kazarma, həbsxana və anbar kimi istifadə edilib. 1989-1990-cı illərdə məsciddə təmir-bərpa işləri aparılıb və fəaliyyəti bərpa olunub.

"Ismailli city Juma Mosque"
Ismayilli Mosque, one of the examples of Islamic architecture, is located in the center of the city. The mosque, which is considered an architectural monument of local importance, was built in 1303 (1882) according to the Hijri-lunar calendar.
The temple has a quadrangular shape and is built with ashlar stone. The building has three entrance doors. There is a stone inscription on one of them. The floor of the mosque is made of stone slabs. There are 10 arched windows in the prayer hall. The pulpit of the building is made of wood and consists of eight steps.
As a result of the Armenian genocide in Azerbaijan in 1918, the mosque was destroyed and burned.
The building of the mosque was used as a school, military barracks, prison and warehouse in 1937-1988. In 1989-1990, repair and restoration works were carried out in the mosque and its activities were resumed.