Qədim Gəncə şəhərinin təxminən 7 kilometr şimalda yerləşən İmamzadə məscidi Azərbaycanın mötəbər və məşhur dini ocaqlarından sayılır. “İmamzadə” məscidi (“Göy günbəz”, “Göy məscid”, yaxud “Göy İmam” kimi də tanınır) Gəncə Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğuna daxil olan dini memarlıq kompleksidir. Kompleks imam Məhəmməd Bağırın VIII əsrdə dünyasını dəyişmiş oğlu İbrahimin məzarı üzərində ucaldılmış türbə ətrafında inşa olunmuşdur.
Kompleksin əsas tərkib hissəsi türbə binası və qəbiristanlıqdan ibarətdir. Türbənin tikintisində qırmızı kərpicdən istifadə olunmuş, Arran memarlıq məktəbi üçün səciyyəvi olan cəhətlər tətbiq olunmuşdur. Mərkəzi günbəzin sağ və sol tərəfində yerləşən kiçikgünbəzli hücrələr isə daha sonrakı dövrdə, çox güman ki, XIII–XIV əsrlərdə abidəyə əlavə edilmişdir.
Bu dəyərli məkan imamzadələr üçün səciyyəvi olan cəhətlərə malik olmaqla yanaşı, tarixən türbə kimi inşa olunmuş, ətrafında digər türbələr də müxtəlif dövrlərdə ucaldılmışdır. Bununla yanaşı, Gəncə imamzadəsinin dini əhəmiyyətinin, tarixi mövqeyinin təsiri, əhali arasında əsrlər boyu mövcud olmuş nüfuzunun tədricən daha da yüksəlməsi onun inam-inanc məkanı olaraq mənəvi ocaq, milli dəyərlərin mühafizəçisi kimi rolunun yüksəlməsinə gətirib çıxarmışdır.
Gəncə xanı Cavad xan Ziyadoğlu Qacarın hakimiyyəti dövründə (1786–1804) türbədə əsaslı təmir işləri aparılmışdır. 2010–2016-cı illərdə İmamzadə kompeksində Prezident İlham Əliyevin göstərişi ilə əsaslı şəkildə yenidənqurma və restavrasiya işləri aparılmışdır.

Situated approximately 7 kilometers north of the ancient city of Ganja, the Imamzadeh mosque stands as one of Azerbaijan’s most renowned religious centers. Also known as the “Blue Dome,” “Blue Mosque,” or “Blue Imam,” this religious architectural complex is an integral part of the Ganja State Historical and Cultural Reserve. Constructed around the tomb of Imam Mohammad Baghir’s son, Ibrahim, who passed away in the 8th century, the complex holds historical and spiritual significance.
The primary elements of the complex include a tomb building and a cemetery. The mausoleum’s construction utilized red bricks, incorporating characteristic features of the Arran school of architecture. Additional small domed cells flanking the central dome were added later, likely in the XIII-XIV centuries.
Beyond its role as an imamzade, this site, originally designed as a tomb, saw the construction of additional tombs in different periods. Over centuries, the Ganja Imamzadeh’s religious and historical importance has grown, solidifying its reputation as a cherished place of faith and a spiritual haven—acting as a guardian of national values.
During the reign of Ganja Khan Javad Khan Ziyadoglu Qajar (1786-1804), significant repairs were undertaken at the tomb. In the years 2010-2016, the Imamzade Complex underwent extensive reconstruction and restoration, a testament to its enduring significance, under the directive of President Ilham Aliyev.