Bakının gözəl memarlıq nümunələrindən biri olan “Murtuza Muxtarovun evi” 1911-1912-ci illərdə İ.Ploşkonun layihəsi əsasında inşa edilmişdir. İlkin olaraq İ. Ploşko bu layihəni Şərq üslubunda tərtib etməyi düşünsə də, lakin M. Muxtarov onu qotika üslubunda tikdirməyi qərara almışdır.
Planlaşdırma nöqteyi-nəzərindən ev maraqlı formada işlənmişdir. Binanın hər sütunu, tağları, buta və gülləri, pəncərə və qapıları təkrarolunmaz sənət əsəri, memarlıq incisidir.
Peterburqdan olan memarlıq akademiki H. D. Qrimm tərəfindən tərtib olunmuş Bakı üçün mədaxilli evin müsabiqə layihəsi 1900-cü ildə birinci mükafata layiq görülmüşdür.
Təəssüf ki, bolşeviklərin hakimiyyətə gəlişi ilə ev mülk sahiblərinin əlindən alınmış, XI Qırmızı Ordunun qərargahına çevrilmişdir. Bir müddət sonra bina Ə.Bayramov adına Qadınlar Klubu, Şirvanşahlar Muzeyi və nəhayət, nikah sarayı kimi istifadə olunmuşdur.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 132 nömrəli, 02.08.2001-ci il tarixli Qərarı ilə bina dövlət qeydiyyatına götürülmüş, 2005-ci ildə isə müvafiq sərəncama əsasən, burada təmir-bərpa işləri aparılmışdır.

"Дом Муртузы Мухтарова"
Один из красивейших архитектурных образцов Баку, “дом Муртузы Мухтарова”, был построен в 1911-1912 годах по проекту И. Плошко. Первоначально Плошко задумал оформить этот проект в восточном стиле, но М. Мухтаров решил построить его в готическом стиле.
С точки зрения планировки дом оформлен в интересной форме. Каждая колонна здания, арки, буты и розы, окна и двери-неповторимое уникальное произведение искусства, архитектурная жемчужина.
Конкурсный проект доходного дома для Баку, составленный академиком архитектуры из Петербурга Г. Д. Гриммом, в 1900 году был удостоен первой премии.
К сожалению, с приходом к власти большевиков дом был изъят у собственников, превращен в штаб XI Красной Армии. Через некоторое время здание использовалось как женский клуб имени А.Байрамова, музей Ширваншахов и, наконец, как дворец бракосочетания.
Постановлением Кабинета министров Азербайджанской Республики № 132 от 02.08.2001 года здание было поставлено на государственный учет, а в 2005 году на основании соответствующего распоряжения здесь были проведены ремонтно-восстановительные работы.