Bakının gözəl memarlıq nümunələrindən biri olan “Murtuza Muxtarovun evi” 1911-1912-ci illərdə İ.Ploşkonun layihəsi əsasında inşa edilmişdir. İlkin olaraq İ. Ploşko bu layihəni Şərq üslubunda tərtib etməyi düşünsə də, lakin M. Muxtarov onu qotika üslubunda tikdirməyi qərara almışdır.
Planlaşdırma nöqteyi-nəzərindən ev maraqlı formada işlənmişdir. Binanın hər sütunu, tağları, buta və gülləri, pəncərə və qapıları təkrarolunmaz sənət əsəri, memarlıq incisidir.
Peterburqdan olan memarlıq akademiki H. D. Qrimm tərəfindən tərtib olunmuş Bakı üçün mədaxilli evin müsabiqə layihəsi 1900-cü ildə birinci mükafata layiq görülmüşdür.
Təəssüf ki, bolşeviklərin hakimiyyətə gəlişi ilə ev mülk sahiblərinin əlindən alınmış, XI Qırmızı Ordunun qərargahına çevrilmişdir. Bir müddət sonra bina Ə.Bayramov adına Qadınlar Klubu, Şirvanşahlar Muzeyi və nəhayət, nikah sarayı kimi istifadə olunmuşdur.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 132 nömrəli, 02.08.2001-ci il tarixli Qərarı ilə bina dövlət qeydiyyatına götürülmüş, 2005-ci ildə isə müvafiq sərəncama əsasən, burada təmir-bərpa işləri aparılmışdır.

The “Murtuza Mukhtarov House,” an exquisite architectural gem in Baku, was constructed in 1911-1912 under the architectural design of I. Ploshko. Originally intended to be designed in an Eastern style by I. Ploshko, M. Mukhtarov opted for a Gothic architectural style for the project.
From a planning perspective, the house boasts a unique and intriguing design. Each element, including columns, arches, landscaping with bushes and flowers, as well as the windows and doors, represents a distinctive work of art, contributing to the building’s status as an architectural pearl.
The initial concept for a subsidized house in Baku, drafted by H. D. Grimm, an architectural academician from Petersburg, won the first prize in a competition held in 1900. However, with the advent of Bolshevik rule, the house was expropriated from its original owners and repurposed as the headquarters of the XI Red Army. Over time, it served various functions, transforming into the A. Bayramov Women’s Club, the Shirvanshahs Museum, and eventually a marriage palace.
The house was officially registered under state ownership by Decision No. 132 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on 02.08.2001. Subsequently, in 2005, repair and restoration works were carried out on the building, preserving its historical and architectural significance.