"Naxçıvan Came məscidi"
Azərbaycanın görkəmli tarix-memarlıq abidələrindən biri də Naxçıvan şəhərində yerləşən Came məscididir. Şəhərin mərkəzində yerləşən Came məscidi XVIII əsrdə Məhəmməd Təqi tərəfindən inşa olunmuş, xalq arasında “Şəhər məscidi” kimi tanınmışdır. Məscid sovet hakimiyyətindən əvvəlki dövrlərdə şəhərin sosial-siyasi və ideoloji həyatında mühüm rol oynamışdır.
Ümumi sahəsi təxminən 1000 m² olan məscidin qərbdən giriş qapısının baş tərəfində kitabə qoyulmuşdur. Mərmər lövhə üzərində həkk edilmiş kitabənin mətnindən aydın olur ki, məscid naхçıvanlı Hacı Novruzun oğlu Xeyrül-Hac Hacı Məhəmməd Cəfər ağanın səyi ilə inşa edilmişdir.
təsvir olunur Məscid bir minarəlidir. Ermənilərin 1918-ci ildə Naxçıvanda yerli əhaliyə qarşı soyqırımı zamanı minarə top atəşi ilə zədələnmişdir. Görkəmli rəssam Bəhruz Kəngərlinin 1920-ci ildə naturadan çəkdiyi rəsmdə bu zədə aydın.
2007-ci ildə isə Came məscidi Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin tapşırığı ilə əsaslı şəkildə bərpa edilmişdir.

One of Azerbaijan’s magnificent historical-architectural monuments is the Juma Mosque located in the city of Nakhchivan. Situated in the center of the city, the Juma Mosque was built in the 18th century by Muhammad Tagi and was known among the people as the “City Mosque”. The mosque played a significant role in the social, political, and ideological life of the city before the Soviet era.
Plaque is placed at the west entrance gate of the mosque with the total area 1000 m².
It becomes clear from the text inscribed on the marble plaque that the mosque was built with the efforts of Haji Muhammad Jafar aga, the son of Nakhchivan native Haji Novruz.
The mosque has a minaret. During the Armenian massacre against the local population in Nakhchivan in 1918, the minaret was damaged by artillery fire. This damage is clearly visible in a painting by the distinguished artist Bahruz Kangarli, drawn in 1920.
In 2007, the Juma Mosque was extensively restored under the supervision of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic.