"Naxçıvan Came məscidi"
Azərbaycanın görkəmli tarix-memarlıq abidələrindən biri də Naxçıvan şəhərində yerləşən Came məscididir. Şəhərin mərkəzində yerləşən Came məscidi XVIII əsrdə Məhəmməd Təqi tərəfindən inşa olunmuş, xalq arasında “Şəhər məscidi” kimi tanınmışdır. Məscid sovet hakimiyyətindən əvvəlki dövrlərdə şəhərin sosial-siyasi və ideoloji həyatında mühüm rol oynamışdır.
Ümumi sahəsi təxminən 1000 m² olan məscidin qərbdən giriş qapısının baş tərəfində kitabə qoyulmuşdur. Mərmər lövhə üzərində həkk edilmiş kitabənin mətnindən aydın olur ki, məscid naхçıvanlı Hacı Novruzun oğlu Xeyrül-Hac Hacı Məhəmməd Cəfər ağanın səyi ilə inşa edilmişdir.
təsvir olunur Məscid bir minarəlidir. Ermənilərin 1918-ci ildə Naxçıvanda yerli əhaliyə qarşı soyqırımı zamanı minarə top atəşi ilə zədələnmişdir. Görkəmli rəssam Bəhruz Kəngərlinin 1920-ci ildə naturadan çəkdiyi rəsmdə bu zədə aydın.
2007-ci ildə isə Came məscidi Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin tapşırığı ilə əsaslı şəkildə bərpa edilmişdir.

Одним из выдающихся исторических и архитектурных памятников Азербайджана является мечеть Джаме, расположенная в городе Нахичевань. Мечеть Джаме, расположенная в центре города, была построена в XVIII веке Мухаммедом. Таки и была известна в народе как “мечеть Медины”. В периоды до советского правительства мечеть играла важную роль в общественной, политической и идеологической жизни города.
Мемориальная доска расположена с западной стороны главных входных ворот мечети общей площадью около 1000 квадратных метров. Из текста, высеченного на мраморе, ясно, что мечеть была построена благодаря усилиям мецената Хайрул Хадж Хаджи Мухаммада Джафара, сына Хаджи Новруза из Нахичевани.
Мечеть имеет один минарет. Во время геноцида местного населения в Нахичевани в 1918 году минарет был поврежден артиллерийским огнем. Эта разрушение отчетливо изображена на картине выдающегося художника Бахруза Кенгерли с натуры 1920 года.
В 2007 году мечеть Джаме была капитально восстановлена по поручению Председателя Верховного Меджлиса Нахичеванской Автономной Республики.