Qobustan qaya rəsmləri
Qobustan ərazisi Bakı şəhərindən təxminən 60 kilometr məsafədə yerləşir. Buradakı Böyükdaş, Kiçikdaş və Cingirdağ massivlərində minillər boyu qorunub saxlanılmış qayaüstü təsvirlər tapılmışdır. Qobustan qaya rəsmləri Azərbaycan xalqının zəngin tarixi-mədəni irsinin ən parlaq nümunələrindən biridir.
Qobustan qayaüstu təsvirləri eramızdan əvvəl X-VIII minilliyə və Orta əsrlərədək olan müxtəlif dövlərə aid edilir. 1939-cu ildən bu sahəni araşdıran alim İshaq Cəfərzadənin başçılığı ilə C.Rüstəmov, F.Muradova və digər arxeloqlar tərəfindən Qobustan petroqliflərinin ilk arxeloji tədqiqatlarına başlanılmışdır. O vaxtdan aparılan arxeoloji qazıntılar nəticəsində qayalar üzərində 7 mindən artıq rəsm, həmçinin qədim yaşayış məskənləri, mağaralar, 40-dək kurqan, mezolit dövrünə aid artefaktlar, 100 mindən çox maddi mədəniyyət əşyaları aşkarlandı.
Daha çox maraq doğuran Qobustan qayaüstü rəsmləri insanlığın minillər öncəki həyat tərzini, düşüncə dünyasını və mədəni inkişafını əks etdirən unikal abidədir. Əsasən, ov səhnələri, müxtəlif heyvan fiqurları, insanlar, rəqs səhnələri, dini ayinlər və gəmi təsvirlərinin yer aldığı bu rəsmlərdən məlum olur ki, qədim Qobustan sakinləri ovçuluqla, heyvandarlıqla, balıqçılıqla məşğul olmuş, eyni zamanda öz adət-ənənələrini də daşlara həkk etmişlər. Rəqs edən qadın və kişilərin təsviri onların bayram və mərasimlərdə birgə şənləndiklərini göstərir. Gəmi təsvirləri isə qədim insanların Xəzər dənizindən səyahət və balıqçılıq üçün istifadə etdiklərini sübut edir. Hətta bəzi rəsmlərdə günəş və ay kimi kosmik işarələr də öz əksini tapmışdır.Burada bizim eranın I əsrin sonlarına aid daş üzərində yazılmış qədim latın kitabəsi də tapılmışdır ki, bu da Qobustanın müxtəlif sivilizasiyaların yolu üzərində yerləşdiyini göstərir.
Nəticə etibarilə, Qobustan qaya rəsmləri xalqımızın qədim tarixi yaddaşının, mədəni irsinin və bədii düşüncəsinin nadir nümunəsidir. Bu abidələr bizə keçmişimizi daha yaxından tanımaq və gələcək nəsillərə çatdırmaq üçün əvəzsiz xəzinədir və Azərbaycanın tarixdə nə qədər qədim və zəngin köklərə malik olduğunu bütün dünyaya sübut edən canlı bir muzeydir.
2007-ci ildə Qobustan qaya rəsmləri UNESCO tərəfindən Dünya İrs Siyahısına daxil edilmişdir. Bu, Azərbaycanın qədim tarixinin beynəlxalq səviyyədə tanınması deməkdir. Hazırda Qobustan Dövlət Tarix-Bədii Qoruğu təkcə Azərbaycan vətəndaşlarının deyil, dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn turistlərin diqqətini cəlb edir.

The Gobustan area is located approximately 60 kilometers from the city of Baku. In the Büyükdağ, Kiçikdağ, and Cingirdag massifs here, rock engravings that have been preserved for millennia have been discovered. The Gobustan rock art is one of the brightest examples of the rich historical and cultural heritage of the Azerbaijani people.
The Gobustan rock engravings date back to various periods, ranging from the 5th to the 8th millennium BCE to the Middle Ages. Since 1939, under the leadership of scientist Ishaq Jafarzadeh, along with C. Rustamov, F. Muradova, and other archaeologists, the first archaeological studies of the Gobustan petroglyphs began. As a result of the archaeological excavations conducted since that time, over 7,000 rock engravings, as well as ancient settlements, caves, up to 40 mounds, artifacts from the Mesolithic period, and more than 100,000 items of material culture, have been discovered.
The Gobustan rock art, which attracts significant interest, is a unique monument reflecting the lifestyle, worldview, and cultural development of humanity thousands of years ago. These engravings, mainly depicting hunting scenes, various animal figures, humans, dance scenes, religious rituals, and ship representations, reveal that the ancient inhabitants of Gobustan engaged in hunting, animal husbandry, and fishing, while also engraving their customs and traditions on stones. The depiction of dancing men and women shows that they celebrated together during festivals and ceremonies. The ship engravings prove that ancient people used the Caspian Sea for travel and fishing. Some of the engravings even depict cosmic symbols such as the sun and the moon. Additionally, an ancient Latin inscription from the late 1st century CE was found on a stone here, which indicates that Gobustan was located along the routes of various civilizations.
As a result, the Gobustan rock engravings are a rare example of our people’s ancient historical memory, cultural heritage, and artistic thought. These monuments are an invaluable treasure for us to better understand our past and pass it on to future generations, serving as a living museum that proves to the world how ancient and rich Azerbaijan’s roots are.
In 2007, the Gobustan rock art was included in UNESCO’s World Heritage List, which marks the international recognition of Azerbaijan’s ancient history. Currently, the Gobustan State Historical and Artistic Reserve attracts not only Azerbaijani citizens but also tourists from various countries around the world.