Qobustan qaya rəsmləri
Qobustan ərazisi Bakı şəhərindən təxminən 60 kilometr məsafədə yerləşir. Buradakı Böyükdaş, Kiçikdaş və Cingirdağ massivlərində minillər boyu qorunub saxlanılmış qayaüstü təsvirlər tapılmışdır. Qobustan qaya rəsmləri Azərbaycan xalqının zəngin tarixi-mədəni irsinin ən parlaq nümunələrindən biridir.
Qobustan qayaüstu təsvirləri eramızdan əvvəl X-VIII minilliyə və Orta əsrlərədək olan müxtəlif dövlərə aid edilir. 1939-cu ildən bu sahəni araşdıran alim İshaq Cəfərzadənin başçılığı ilə C.Rüstəmov, F.Muradova və digər arxeloqlar tərəfindən Qobustan petroqliflərinin ilk arxeloji tədqiqatlarına başlanılmışdır. O vaxtdan aparılan arxeoloji qazıntılar nəticəsində qayalar üzərində 7 mindən artıq rəsm, həmçinin qədim yaşayış məskənləri, mağaralar, 40-dək kurqan, mezolit dövrünə aid artefaktlar, 100 mindən çox maddi mədəniyyət əşyaları aşkarlandı.
Daha çox maraq doğuran Qobustan qayaüstü rəsmləri insanlığın minillər öncəki həyat tərzini, düşüncə dünyasını və mədəni inkişafını əks etdirən unikal abidədir. Əsasən, ov səhnələri, müxtəlif heyvan fiqurları, insanlar, rəqs səhnələri, dini ayinlər və gəmi təsvirlərinin yer aldığı bu rəsmlərdən məlum olur ki, qədim Qobustan sakinləri ovçuluqla, heyvandarlıqla, balıqçılıqla məşğul olmuş, eyni zamanda öz adət-ənənələrini də daşlara həkk etmişlər. Rəqs edən qadın və kişilərin təsviri onların bayram və mərasimlərdə birgə şənləndiklərini göstərir. Gəmi təsvirləri isə qədim insanların Xəzər dənizindən səyahət və balıqçılıq üçün istifadə etdiklərini sübut edir. Hətta bəzi rəsmlərdə günəş və ay kimi kosmik işarələr də öz əksini tapmışdır.Burada bizim eranın I əsrin sonlarına aid daş üzərində yazılmış qədim latın kitabəsi də tapılmışdır ki, bu da Qobustanın müxtəlif sivilizasiyaların yolu üzərində yerləşdiyini göstərir.
Nəticə etibarilə, Qobustan qaya rəsmləri xalqımızın qədim tarixi yaddaşının, mədəni irsinin və bədii düşüncəsinin nadir nümunəsidir. Bu abidələr bizə keçmişimizi daha yaxından tanımaq və gələcək nəsillərə çatdırmaq üçün əvəzsiz xəzinədir və Azərbaycanın tarixdə nə qədər qədim və zəngin köklərə malik olduğunu bütün dünyaya sübut edən canlı bir muzeydir.
2007-ci ildə Qobustan qaya rəsmləri UNESCO tərəfindən Dünya İrs Siyahısına daxil edilmişdir. Bu, Azərbaycanın qədim tarixinin beynəlxalq səviyyədə tanınması deməkdir. Hazırda Qobustan Dövlət Tarix-Bədii Qoruğu təkcə Azərbaycan vətəndaşlarının deyil, dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn turistlərin diqqətini cəlb edir.

Территория Гобустана расположена примерно в 60 километрах от города Баку. Здесь, на массивах Бёюкдаш, Кичикдаш и Джингирдаг, были обнаружены наскальные изображения, сохранившиеся на протяжении тысячелетий. Гобустанские рисунки на скалах являются одним из ярчайших образцов богатого историко-культурного наследия азербайджанского народа.
Наскальные изображения Гобустана относятся к различным эпохам — от X–VIII тысячелетия до н. э. и до Средневековья. С 1939 года под руководством учёного Исага Джафарзаде, а также археологов Дж. Рустамова, Ф. Мурадовой и других были начаты первые археологические исследования петроглифов Гобустана. В результате раскопок на скалах было выявлено более 7 тысяч рисунков, а также древние поселения, пещеры, около 40 курганов, артефакты мезолита и свыше 100 тысяч предметов материальной культуры.
Особый интерес представляют гобустанские наскальные рисунки как уникальный памятник, отражающий образ жизни, мировоззрение и культурное развитие человечества тысячелетия назад. На изображениях представлены сцены охоты, различные фигуры животных, люди, танцевальные сцены, религиозные обряды и изображения лодок. Эти рисунки свидетельствуют о том, что древние жители Гобустана занимались охотой, скотоводством, рыболовством и оставляли на камнях следы своих традиций. Изображения танцующих мужчин и женщин указывают на то, что они вместе веселились на праздниках и обрядах. Изображения лодок подтверждают, что древние люди использовали Каспийское море для путешествий и рыболовства. На некоторых рисунках встречаются космические символы — солнце и луна. Здесь также была найдена древняя латинская надпись I века н. э., что доказывает расположение Гобустана на пути различных цивилизаций.
Таким образом, гобустанские наскальные изображения являются уникальным примером древней исторической памяти, культурного наследия и художественного мышления нашего народа. Эти памятники — бесценное сокровище, позволяющее глубже узнать прошлое и передать его будущим поколениям. Они представляют собой живой музей, доказывающий всему миру, насколько древние и богатые корни имеет история Азербайджана.
В 2007 году гобустанские наскальные изображения были включены в Список всемирного наследия ЮНЕСКО. Это стало признанием древней истории Азербайджана на международном уровне. Сегодня Государственный историко-художественный заповедник «Гобустан» привлекает внимание не только граждан Азербайджана, но и туристов из разных стран мира.