22 noyabr-Ədliyyə işçilərinin peşə bayramı günüdür. / 22 Noyabr, 2023
Ədliyyə Nazirliyinin Əsasnaməsi ilk olaraq 1918-ci ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tərəfindən təsis edilmiş və 22 noyabr ədliyyə işçilərinin peşə bayramı günü kimi qeyd edilmişdir. 105-ci ildönümü qeyd edilən bu bayram günü Ümummilli lider Heydər Əliyevin 11 noyabr 2000-ci il tarixli Sərəncamına əsasən hər il ölkədə böyük ruh yüksəkliyi ilə keçirilir.
23.09.2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin vətəndaşlıq vəziyyəti aktlarının dövlət qeydiyyatı sahəsində elektron xidmətlərin genişləndirilməsi haqqında fərman imzalayıb. Fərmanın əsas məqsədi, vətəndaşlıq vəziyyəti aktlarının dövlət qeydiyyatı sahəsində müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından istifadənin genişləndirilməsi, habelə doğumun və ölümün qeydə alınması sahəsində fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi, operativliyin və əlçatanlığın təmin edilməsidir. Ədliyyə orqanları vətəndaşlarımızın hüquq və azadlıqlarının qorunmasında, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsində mühüm rol oynayır, dövlətə və xalqa şərəflə xidmət edir.

22 ноября-профессиональный праздник работников юстиции. / 22 November, 2023
Положение о Министерстве Юстиции было впервые учреждено Азербайджанской Демократической Республикой в 1918 году и 22 ноября отмечается как профессиональный праздник работников Юстиции. Согласно Указу Общенационального лидера Гейдара Алиева от 11 ноября 2000 года, этот праздник, заново начел отмечается во всех регионах страны.
23 сентября 2020 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал указ о расширении электронных услуг в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния. Основной целью указа является расширение использования современных информационных и коммуникационных технологий в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния, а также совершенствование деятельности в сфере регистрации рождений и смертей, обеспечение оперативности и доступности. Органы юстиции играют важную роль в защите прав и свобод наших граждан, совершенствовании законодательства, с честью служат государству и народу.