22 noyabr-Ədliyyə işçilərinin peşə bayramı günüdür. / 22 Noyabr, 2023
Ədliyyə Nazirliyinin Əsasnaməsi ilk olaraq 1918-ci ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tərəfindən təsis edilmiş və 22 noyabr ədliyyə işçilərinin peşə bayramı günü kimi qeyd edilmişdir. 105-ci ildönümü qeyd edilən bu bayram günü Ümummilli lider Heydər Əliyevin 11 noyabr 2000-ci il tarixli Sərəncamına əsasən hər il ölkədə böyük ruh yüksəkliyi ilə keçirilir.
23.09.2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin vətəndaşlıq vəziyyəti aktlarının dövlət qeydiyyatı sahəsində elektron xidmətlərin genişləndirilməsi haqqında fərman imzalayıb. Fərmanın əsas məqsədi, vətəndaşlıq vəziyyəti aktlarının dövlət qeydiyyatı sahəsində müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından istifadənin genişləndirilməsi, habelə doğumun və ölümün qeydə alınması sahəsində fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi, operativliyin və əlçatanlığın təmin edilməsidir. Ədliyyə orqanları vətəndaşlarımızın hüquq və azadlıqlarının qorunmasında, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsində mühüm rol oynayır, dövlətə və xalqa şərəflə xidmət edir.

November 22 is the professional holiday of justice workers. / 22 November, 2023
The Regulations on the Ministry of Justice were first established by the Azerbaijan Democratic Republic in 1918 and November 22 is celebrated as a professional holiday for justice workers. According to the Decree of National Leader Heydar Aliyev dated November 11, 2000, this holiday is being celebrated again in all regions of the country.
On September 23, 2020, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed a decree on expanding electronic services in the field of state registration of civil status acts. The main goal of the decree is to expand the use of modern information and communication technologies in the field of state registration of civil status acts, as well as to improve activities in the field of registration of births and deaths, ensuring efficiency and accessibility. The justice authorities play an important role in protecting the rights and freedoms of our citizens, improving legislation, and serving the state and people with honor.