Quba şəhərində Soyqırımı Memorial Kompleksi, Azərbaycan Milli QHT Forumunun birgə təşkilatçılığı ilə 1918-ci il azərbaycanlılara qarşı soyqırımın 107-ci ildönümü ilə əlaqədar olaraq tədbir keçirilib. Azərbaycanın suverenliyi uğrunda canlarını fəda etmiş qəhrəman oğul və qızlarımızın əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anıldıqdan sonra azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımları özündə əks etdirən video nümayiş olunub. / 29 Mart, 2025
Çıxış edən Kompleksin direktor müavini Mehriban Əliyeva XX əsrin əvvəllərində tarixi azərbaycan torpaqlarında erməni daşnakları tərəfindən baş vermiş soyqırımı, etnik təmizləmə siyasəti haqqında məlumat verərək bildirmişdir ki, soyqırımı təkcə bir millətə qarşı olan cinayət deyil, bəşəri bir cinayətdir. Daha sonra çıxış edən Milli QHT Forumunun İdarə Heyətinin sədri Ramil İsgəndərli bu kimi tədbirlərin əhəmiyyətli olduğunu vurğulayaraq 44 günlük Vətən Müharibəsində Azərbaycanın dünyaya səs saldığını qeyd etdi. Daha sonra çıxış edənlər mövzu ətrafında fikirlərini qeyd ediblər.
Qeyd edək ki, tədbirdə Milli QHT Forumunun nümayəndələri, şəhid ailələri və Kompleks əməkdaşları iştirak ediblər.