İyulun 9-da Bakıda Azərbaycan Respublikası və Gürcüstanın Mədəniyyət nazirlikləri arasında Birgə İşçi Qrupunun 3-cü iclası keçirilib.
İclasda Gürcüstanın mədəniyyət nazirinin birinci müavini Giorgi Mirtsxulavanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti iştirak edib. Azərbaycan nümayəndə heyətinə mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov rəhbərlik edib.
Tədbirdə Azərbaycan və Gürcüstan arasında mədəni-humanitar əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivləri geniş müzakirə olunub. Bildirilib ki, iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətləri mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın ardıcıl genişlənməsi üçün etibarlı zəmin yaradır.
Fərid Cəfərov çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycan və Gürcüstanı ortaq tarix, zəngin mədəni irs və mehriban qonşuluq ənənələri birləşdirir. O vurğulayıb ki, son illərdə mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq yeni məzmun qazanaraq kitabxana işi, muzey fəaliyyəti, teatr, mədəni irsin qorunması, təsviri incəsənət, yaradıcı sənayelər, kino və rəqəmsal transformasiya kimi istiqamətləri də əhatə edən sistemli tərəfdaşlığa çevrilib.
Gürcüstanın mədəniyyət nazirinin birinci müavini Giorgi Mirtsxulava səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirib, Azərbaycanla mədəni-humanitar əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduqlarını qeyd edib.
İclas çərçivəsində teatrlar arasında qastrol və birgə səhnə layihələri, muzeylər və kitabxanalar arasında əməkdaşlıq, mədəni irsin qorunması, sərgilərin təşkili, yaradıcı sənayelər, kino sahəsində birgə təşəbbüslər, həmçinin mütəxəssislərin qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub.
Görüşün yekununda tərəflər Birgə İşçi Qrupunun fəaliyyətinin iki ölkə arasında mədəni əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi baxımından mühüm platforma olduğunu vurğulayaraq, qarşılıqlı maraq doğuran layihələrin həyata keçirilməsi və əlaqələrin gələcəkdə daha da genişləndirilməsi barədə razılıqlarını ifadə ediblər. İclasın sonunda Azərbaycan Respublikası və Gürcüstanın Mədəniyyət nazirlikləri arasında Birgə İşçi Qrupunun 3-cü iclasının Protokolu imzalanıb. Protokolda mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın inkişafına dair razılaşdırılmış istiqamətlər öz əksini tapıb.

9 июля в Баку состоялось третье заседание Совместной рабочей группы между Министерствами культуры Азербайджанской Республики и Грузии.
В заседании приняла участие делегация Грузии во главе с первым заместителем министра культуры Георгием Мирцхулавой. Азербайджанскую делегацию возглавил заместитель министра культуры Фарид Джафаров.
В ходе мероприятия были подробно обсуждены текущее состояние и перспективы развития культурно-гуманитарного сотрудничества между Азербайджаном и Грузией. Было отмечено, что отношения стратегического партнёрства между двумя странами создают надёжную основу для последовательного расширения взаимодействия в сфере культуры.
Выступая на заседании, Фарид Джафаров отметил, что Азербайджан и Грузию объединяют общая история, богатое культурное наследие и добрососедские традиции. Он подчеркнул, что в последние годы сотрудничество в области культуры приобрело новое содержание и превратилось в системное партнёрство, охватывающее такие направления, как библиотечное и музейное дело, театральное искусство, охрана культурного наследия, изобразительное искусство, креативные индустрии, кинематография и цифровая трансформация.
Первый заместитель министра культуры Грузии Георгий Мирцхулава поблагодарил азербайджанскую сторону за тёплый приём и отметил заинтересованность в дальнейшем развитии культурно-гуманитарных связей между двумя странами.
В рамках заседания были обсуждены вопросы организации гастролей и совместных театральных постановок, сотрудничества между музеями и библиотеками, сохранения культурного наследия, проведения выставок, развития креативных индустрий, реализации совместных инициатив в сфере кино, а также взаимного обмена опытом между специалистами.
По итогам встречи стороны подчеркнули, что деятельность Совместной рабочей группы является важной платформой для дальнейшего углубления культурного сотрудничества между Азербайджаном и Грузией, и выразили готовность к реализации проектов, представляющих взаимный интерес, а также к дальнейшему расширению взаимодействия. В завершение заседания был подписан Протокол третьего заседания Совместной рабочей группы между Министерствами культуры Азербайджанской Республики и Грузии, в котором нашли отражение согласованные направления развития сотрудничества в сфере культуры.