İyulun 9-da Bakıda Azərbaycan Respublikası və Gürcüstanın Mədəniyyət nazirlikləri arasında Birgə İşçi Qrupunun 3-cü iclası keçirilib.
İclasda Gürcüstanın mədəniyyət nazirinin birinci müavini Giorgi Mirtsxulavanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti iştirak edib. Azərbaycan nümayəndə heyətinə mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov rəhbərlik edib.
Tədbirdə Azərbaycan və Gürcüstan arasında mədəni-humanitar əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivləri geniş müzakirə olunub. Bildirilib ki, iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətləri mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın ardıcıl genişlənməsi üçün etibarlı zəmin yaradır.
Fərid Cəfərov çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycan və Gürcüstanı ortaq tarix, zəngin mədəni irs və mehriban qonşuluq ənənələri birləşdirir. O vurğulayıb ki, son illərdə mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq yeni məzmun qazanaraq kitabxana işi, muzey fəaliyyəti, teatr, mədəni irsin qorunması, təsviri incəsənət, yaradıcı sənayelər, kino və rəqəmsal transformasiya kimi istiqamətləri də əhatə edən sistemli tərəfdaşlığa çevrilib.
Gürcüstanın mədəniyyət nazirinin birinci müavini Giorgi Mirtsxulava səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirib, Azərbaycanla mədəni-humanitar əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduqlarını qeyd edib.
İclas çərçivəsində teatrlar arasında qastrol və birgə səhnə layihələri, muzeylər və kitabxanalar arasında əməkdaşlıq, mədəni irsin qorunması, sərgilərin təşkili, yaradıcı sənayelər, kino sahəsində birgə təşəbbüslər, həmçinin mütəxəssislərin qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub.
Görüşün yekununda tərəflər Birgə İşçi Qrupunun fəaliyyətinin iki ölkə arasında mədəni əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi baxımından mühüm platforma olduğunu vurğulayaraq, qarşılıqlı maraq doğuran layihələrin həyata keçirilməsi və əlaqələrin gələcəkdə daha da genişləndirilməsi barədə razılıqlarını ifadə ediblər. İclasın sonunda Azərbaycan Respublikası və Gürcüstanın Mədəniyyət nazirlikləri arasında Birgə İşçi Qrupunun 3-cü iclasının Protokolu imzalanıb. Protokolda mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın inkişafına dair razılaşdırılmış istiqamətlər öz əksini tapıb.

Azerbaijan and Georgia Discuss New Areas of Cultural Cooperation The third meeting of the Joint Working Group between the Ministries of Culture of the Republic of Azerbaijan and Georgia was held in Baku on July 9.
The meeting was attended by a Georgian delegation led by First Deputy Minister of Culture Giorgi Mirtskhulava. The Azerbaijani delegation was headed by Deputy Minister of Culture Farid Jafarov.
During the meeting, the current state of cultural and humanitarian cooperation between Azerbaijan and Georgia, as well as prospects for its future development, were discussed in detail. It was noted that the strategic partnership between the two countries provides a solid foundation for the continued expansion of cooperation in the field of culture.
In his remarks, Farid Jafarov stated that Azerbaijan and Georgia are united by a shared history, a rich cultural heritage and long-standing traditions of good-neighbourly relations. He emphasised that, in recent years, cultural cooperation has gained new substance and developed into a systematic partnership covering such areas as library services, museum activities, theatre, the protection of cultural heritage, visual arts, creative industries, cinema and digital transformation.
First Deputy Minister of Culture of Georgia Giorgi Mirtskhulava expressed his gratitude for the warm welcome and noted Georgia’s interest in further developing cultural and humanitarian relations with Azerbaijan.
The meeting covered issues related to theatre tours and joint stage productions, cooperation between museums and libraries, the protection of cultural heritage, the organisation of exhibitions, creative industries, joint initiatives in the field of cinema, and the exchange of professional expertise.
At the conclusion of the meeting, the parties emphasised that the Joint Working Group serves as an important platform for further deepening cultural cooperation between the two countries. They expressed their agreement to implement projects of mutual interest and further expand bilateral ties in the future.
The meeting concluded with the signing of the Protocol of the third meeting of the Joint Working Group between the Ministries of Culture of the Republic of Azerbaijan and Georgia. The document sets out the agreed areas for the development of cooperation in the field of culture.