Şəhidlərimizi ehtiramla anırıq.
Bu tarixi gün Prezident İlham Əliyevin 2020-ci il dekabrın 2-də imzaladığı “Azərbaycan Respublikasında Anım Gününün təsis edilməsi haqqında” sərəncama əsasən qeyd edilir.
27 sentyabr 2020-ci il səhər saatlarında Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin genişmiqyaslı təxribat törədərək cəbhəboyu zonada yerləşən Azərbaycan Ordusunun mövqelərini və yaşayış məntəqələrini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlifçaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutması nəticəsində Ermənistan ordusunun döyüş aktivliyinin qarşısını almaq, mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə Azərbaycan ordusunun komandanlığı tərəfindən qoşunların bütün cəbhə boyu sürətli əks-hücum əməliyyatı başlaması barədə qərar verilmişdir. Qarşıdurmalar nəticəsində Ermənistanda hərbi vəziyyət və ümumi səfərbərlik, Azərbaycanda isə hərbi vəziyyət və komendant saatı, 28 sentyabrda qismən səfərbərlik elan edilmişdir. Qarşıdurmalar qısa müddətdə sürətlə alovlanmış və İkinci Qarabağ müharibəsinə çevrilmişdir.
Ermənistan respublikası ilə 44 gün davam edən müharibə ərzində 4 oktyabrda Cəbrayıl, 17 oktyabrda Füzuli, 20 oktyabrda Zəngilan, 25 oktyabrda Qubadlı və 8 noyabrda Şuşa şəhəri işğaldan azad edilmişdir. Moskvada imzalanan müqaviləyə əsasən, noyabrın 10-u Bakı vaxtı ilə saat 01:00-dan etibarən Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zonasında atəşin və hərbi əməliyyatların tam dayandırılması, 1 dekabradək Ermənistan qüvvələrinin Dağlıq Qarabağın ətrafında Ermənistan nəzarətindəki Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması və Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə Azərbaycanın qərb rayonlarını birləşdirən yeni nəqliyyat kommunikasiyalarının inşasının təmin edilməsi elan edilmişdir.
II Qarabağ müharibəsində torpaqlarımız uğrunda canlarından keçərək şəhidlik zirvəsinə ucalan qəhrəman övladlarımızı Hörmət və Ehtiramla anırıq!

27 сентября – День памяти.
Этот исторический день отмечается в соответствии с распоряжением «об учреждении Дня памяти в Азербайджанской Республике», подписанным Президентом Ильхамом Алиевым 2 декабря 2020 года.
Утром 27 сентября 2020 года Вооруженные силы Армении, совершив крупномасштабную провокацию, в результате интенсивного обстрела позиций и населенных пунктов азербайджанской армии, расположенных в прифронтовой зоне, из крупнокалиберных орудий, минометов и артиллерийских установок, было уничтожено большое количество гражданского населения, в целях обеспечения своей безопасности командованием азербайджанской армии было принято решение о начале быстрой контрнаступательной операции войск по всему фронту. В результате столкновений в Армении было объявлено военное положение и всеобщая мобилизация, а в Азербайджане-военное положение и комендантский час, а 28 сентября-частичная мобилизация. Вскоре конфликты быстро вспыхнули и переросли во вторую карабахскую войну.
В ходе 44-дневной войны с Республикой Армения 4 октября был освобожден Джебраил, 17 октября – Физули, 20 октября – Зангилан, 25 октября – Губадлы, 8 ноября – Шуша. Согласно подписанному в Москве договору, 10 ноября с 01:00 по бакинскому времени было полное прекращение огня и военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта, вывод армянских сил с контролируемых Арменией Азербайджанских территорий вокруг Нагорного Карабаха до 1 декабря и создание новых транспортных коммуникаций, соединяющих западные районы Азербайджана с Нахчываном.
Мы с уважением и почтением вспоминаем наших шехидов, отдавших свои жизни за наши земли во второй Карабахской войне и поднявшихся на вершину мученичества!