AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunan tədbir keçirilib. Tədbirdə Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin əməkdaşları – direktor müavini Mehriban Əliyeva, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Sübhan Talıblı və Nurcan Allahverdiyeva da öz məqalələri ilə çıxış ediblər.

An event commemorating March 31st, the Genocide Day of Azerbaijanis, took place at the Academician Ziya Bunyadov Institute of Oriental Studies of ANAS. During the event, representatives from the "Genocide Memorial Complex" in Guba, including Deputy Director Mehriban Aliyeva, Doctor of Philosophy in History Subhan Talibli, and Nurjan Allahverdiyeva, delivered speeches presenting their articles.