Tədbir Azərbaycanın müstəqilliyi və azadlığı uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etməklə başlayıb, daha sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Kompleksin direktoru Dr Rəxşəndə Bayramova çıxış edərək, 20 Yanvar hadisələrinin tariximizdəki əhəmiyyətindən və xalqımızın qəhrəmanlıq mübarizəsindən danışıb. O qeyd edib ki, bu faciəyə ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə dövlət səviyyəsində siyasi-hüquqi qiymət verilib. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “20 Yanvar faciəsinin 4-cü ildönümünün keçirilməsi haqqında” 1994 cü il 5 yanvar tarixli Fərmanında Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə Qanlı Yanvar hadisələri ilə bağlı xüsusi sessiyanın keçirilməsi məsələsinə baxmaq tövsiyə edildi. Milli Məclisin 1994-cü il martın 29-da qəbul etdiyi Qərarda 20 Yanvar faciəsinin günahkarları konkret olaraq qeyd olundu və bu qanlı aksiya Azərbaycanda milli azadlıq hərəkatını boğmaq, xalqın inamını, iradəsini qırmaq üçün totalitar kommunist rejimi tərəfindən törədilmiş hərbi təcavüz və cinayət kimi qiymətləndirildi.
Daha sonra həmin dövrün iştirakçısı, faciənin şahidi Şövqi Bünyatov çıxış edərək öz təəssüratlarını bölüşüb. Şövqi Bünyatov, həmin gecənin dəhşətlərindən bəhs edərək, xalqın birliyi və azadlıq ruhunun necə güclü olduğunu vurğulayıb. Şahid onu da vurğulayıb ki, 20 Yanvar hadisəsi Azərbaycanın tarixinə təkcə bir faciəvi günü kimi deyil, eləcə də xalqımızın azadlıq əzminin, sarsılmaz iradəsinin sübutu, dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsinə doğru aparan yol, milli qürur doğuran bir gün kimi də həkk olunub.

A commemorative event dedicated to the 35th anniversary of the January 20th tragedy was held in Quba. In connection with the 35th anniversary of the January 20th tragedy, a memorial event was organized at the "Genocide Memorial Complex" in the city of Quba.
أقيمت فعالية مخصصة للذكرى العشرين لمأساة 35 يناير في قوبا بمناسبة الذكرى العشرين لمأساة 35 يناير، تم تنظيم فعالية تذكارية في ”مجمع النصب التذكاري للإبادة الجماعية“ في جوبا.
The event began with a one-minute silence to honor the memory of the martyrs who sacrificed their lives for the independence and freedom of Azerbaijan, followed by the performance of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
The event began with an opening speech by the director of the Complex, Dr. Rəxəndə Bayramova, who spoke about the significance of the January 20th events in our history and the heroic struggle of our people. She noted that this tragedy was given a political and legal evaluation at the state level through the initiative of the National Leader Heydər Əliyev. In the decree of the President of the Republic of Azerbaijan on January 5, 1994, titled “On the Commemoration of the 4th Anniversary of the January 20th Tragedy,” the National Assembly of Azerbaijan was recommended to hold a special session regarding the Bloody January events. In the resolution adopted by the National Assembly on March 29, 1994, the perpetrators of the January 20th tragedy were specifically mentioned, and this bloody action was evaluated as a military aggression and crime committed by the totalitarian communist regime to suppress the national liberation movement in Azerbaijan and crush the people’s faith and will.
Then, a participant of that period and a witness to the tragedy, Şovgi Bünyatov, took the floor and shared his impressions. Speaking about the horrors of that night, Şovgi Bünyatov emphasized the strength of the people’s unity and the spirit of freedom. He also highlighted that the January 20th tragedy is not only remembered as a tragic day in Azerbaijan’s history but also as a proof of our people’s determination for freedom, their unwavering will, and as a day that marked the path leading to the restoration of state independence, becoming a source of national pride