الذكرى الـ 107 للإبادة الجماعية ضد الأذربيجانيين في 31 مارس
2007-ci ilin aprel ayında Quba şəhər stadionunda təmir-qazıntı işləri aparılarkən aşkar edilmiş kütləvi məzarlıqdakı insan qalıqlarının 1918-ci ildə erməni daşnak-quldur dəstələri tərəfindən soyqırıma məruz qalmış yerli dinc əhaliyə aid olduğu müəyyən edilmişdir. Bundan bir qədər sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 30 dekabr 2009-cu il tarixli 673№-li sərəncamına əsasən, 2012-2013-cü illərdə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Quba şəhərində “Soyqırım Memorial Kompleksi” inşa edilmişdir. 2013-cü il sentyabr ayının 18-də Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə açılmış Soyqırımı Memorial Kompleksini ötən 12 il ərzində 200 mindən çox xarici ziyarətçi olmaqla 1 milyondan çox insan ziyarət etmişdir. Soyqırımı Memorial Kompleksi dövlətimizdə erməni vandalizmini özündə əks etdirən yeganə ideoloji mərkəzdir. Kompleksin əsas missiyası erməni qəddarlığını olduğu kimi bəyan etmək və Azərbaycan həqiqətlərini həm yerli, həm də beynəlxalq səviyyədə təbliğ etməkdir.
31 mart azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımların 107-ci ildönümü ilə bağlı Soyqırımı Memorial Kompleksində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidməti, Quba Rayonu İcra Hakimiyyəti və Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin birgə təşkilatçılığı ilə anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi xanım Səbinə Hacıyeva, Quba Rayon İcra hakimiyyətinin başçısı cənab İlqar Mahmudov, yerli idarə-müəssisə rəhbərləri, eləcə də rayon ictimaiyyəti iştirak etmişlər.
İlk olaraq tədbir iştirakçıları Ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsinin ziyarət edərək abidənin önünə gül-çiçək dəstələri düzmüşlər. Daha sonra tədbir iştirakçıları Kompleksin ərazisində yerləşən xatirə abidəsini ziyarət etmişlər.
Kompleksin muzey hissəsi ilə tanış olan tədbir iştirakçıları əməkdar rəssam Adil Şıxəliyevin müşaiyəti ilə rəssamın 1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımlarına həsr olunmuş əsərlərindən ibarət “Mələklərin Fəryadı” adlı qobelen sərgisi ilə tanış olmuşlar, həmçinin sərgiyə gələnlərə Quba Rayon İcra Hakimiyyəti tərəfindən sərgi ilə əlaqədar hazırlanmış kitabçalar təqdim edilmişdir.
Tədbir iştirakçıları həmçinin Kompleks əməkdaşlarının ötən il ərzində əldə etdikləri uğur və nəticələri özündə əks etdirən sertifikat və diplomlarla da tanış olmuşlar.
Axşam saatlarınadək davam edən anım tədbirinə mərkəzi və yerli İcra Hakimiyyəti orqanları, idarə-müəssisə və təşkilat rəhbər və əməkdaşları, media nümayəndələri, tələbə və gənclər, eləcə də onminlərlə insan qatılmışdır.
Xatırladaq ki, adı qeyd olunan sərgi 2 ay müddətində Soyqırımı Memorial Kompleksində nümayiş olunacaq.

الذكرى الـ 107 للإبادة الجماعية ضد الأذربيجانيين في 31 مارس
В апреле 2007 года во время ремонтно-строительных работ на городском стадионе Губы было обнаружено массовое захоронение. Установлено, что останки принадлежат мирным жителям, подвергшимся геноциду со стороны армянских дашнакских банд в 1918 году.
Впоследствии, на основании распоряжения Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева №673 от 30 декабря 2009 года, при поддержке Фонда Гейдара Алиева в 2012–2013 годах в городе Губа был построен “Мемориальный комплекс геноцида”. Открытый 18 сентября 2013 года при участии Президента Ильхама Алиева Мемориальный комплекс геноцида за прошедшие 12 лет посетило более 1 миллиона человек, в том числе свыше 200 тысяч иностранных гостей. Мемориальный комплекс геноцида – единственный в нашей стране идеологический центр, отражающий армянский вандализм. Основная миссия комплекса — разоблачение армянских зверств и пропаганда – реалий геноцида и продвигать правду о жестокости армян как на национальном, так и на международном уровне. В связи с 107-й годовщиной геноцида, совершённого против азербайджанцев 31 марта, в Мемориальном комплексе геноцида состоялось памятное мероприятие, организованное совместно с Государственной Службой по Охране, Развитию и Восстановлению Культурного Наследия при Министерстве Культуры Азербайджанской Республики, Исполнительной властью Губинского района и Мемориальным комплексом геноцида в городе Губа.
Ознакомившись с музейной частью комплекса, участники мероприятия в сопровождении заслуженного художника Адиля Шихалиева ознакомились с выставкой гобеленов “ Скорбный крик Ангелов”, состоящей из произведений художника, посвященных геноциду азербайджанцев в 1918 году, Посетителям выставки также были вручены брошюры, подготовленные Исполнительной властью Губинского района.
Участники мероприятия также ознакомились с сертификатами и дипломами, которые отражают успехи и достижения сотрудников комплекса за прошедший год. В памятном мероприятии, которое продолжалось до вечера, приняли участие представители местных органов власти, руководители и работники учреждений и организаций, представители СМИ, студенты и молодежь, а также десятки тысяч человек. Напоминаем, что упомянутая выставка будет демонстрироваться в Мемориальном комплексе геноцида в течение двух месяцев.