Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) təşəbbüsü ilə Bakı şəhərində “Konstitusiya və Suverenlik İli” və 18 İyun – Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş “Qanunun aliliyinin gücləndirilməsi: ombudsmanların və milli insan hüquqları institutlarının rolu” mövzusunda Ombudsmanların Beynəlxalq Simpoziumu keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) təşəbbüsü ilə Bakı şəhərində “Konstitusiya və Suverenlik İli” və 18 İyun – Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş “Qanunun aliliyinin gücləndirilməsi: ombudsmanların və milli insan hüquqları institutlarının rolu” mövzusunda Ombudsmanların  Beynəlxalq Simpoziumu keçirilib.
15-dək ölkədən olan ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının rəhbərləri və nümayəndələri, dövlət orqanlarının yüksək vəzifəli şəxsləri, deputatlar, beynəlxalq təşkilatların,vətəndaş cəmiyyəti institutlarının nümayəndələri, həmçinin insan hüquqları sahəsində təcrübəli ekspertlər 19 iyun 2025-ci il tarixində Qubaya səfər ediblər. Səfər çərçivəsində Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət edən Simpozium iştirakçıları ilk olaraq 1918- ci ildə soyqırıma məruz qalmış günahsız insanların xatirəsini əbədiləşdirilən abidə önünə ehtiram əlaməti olaraq gül dəstələri düzmüşlər. Daha sonra iştirakçılara 2007-ci ilin aprel ayında Quba şəhər stadionunda təmir-qazıntı işləri aparılarkən aşkar edilmiş kütləvi məzarlıq barədə, yerli dinc əhalinin 1918-ci ildə erməni daşnak-quldur dəstələri tərəfindən soyqırıma məruz qalması və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 30 dekabr 2009-cu il tarixli 673№-li sərəncamına əsasən, 2012-2013-cü illərdə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Quba şəhərində “Soyqırım Memorial Kompleksi” inşa edilməsi haqqında geniş məlumat verilmişdir.
Sonda ziyarətçilərə soyqırımı həqiqətlərini özündə əks etdirən müxtəlif dillərdə hazırlanmış çap məhsulları o cümlədən bukletlər təqdim edilmişdir.

По инициативе Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) Азербайджанской Республики в городе Баку был проведён Международный симпозиум омбудсменов на тему «Укрепление верховенства закона: роль омбудсменов и национальных институтов по правам человека», посвящённый «Году Конституции и Суверенитета» и 18 июня Дню прав человека в Азербайджанской Республике.
19 июня 2025 года омбудсмены и руководители национальных институтов по правам человека из около 15 стран, а также их представители, высокопоставленные должностные лица государственных органов, депутаты, представители международных организаций, институтов гражданского общества, а также опытные эксперты в области прав человека совершили поездку в город Куба.
В рамках поездки они посетили Мемориальный комплекс геноцида.
Участники симпозиума сначала возложили цветы к памятнику в знак уважения памяти невинных людей, подвергшихся геноциду в 1918 году.
Затем участникам была представлена подробная информация о массовом захоронении, обнаруженном в апреле 2007 года во время ремонтно-раскопочных работ на стадионе города Куба. Было рассказано о геноциде мирного местного населения, совершённом в 1918 году армянскими дашнакскими бандформированиями, а также о распоряжении Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева №673 от 30 декабря 2009 года, на основании которого в 2012-2013 годах при поддержке Фонда Гейдара Алиева в городе Куба был построен «Мемориальный комплекс геноцида».
В завершение посетителям были представлены печатные материалы, отражающие правду о геноциде, подготовленные на различных языках.