Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı Günü
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2009-cu il noyabrın 17-də imzaladığı Sərəncamla hər il noyabrın 9-u ölkədə Dövlət bayrağı günü kimi qeyd edilir.
Dövlət bayrağı gününün qeyd olunması Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi ilə bağlıdır. 1918-ci ilin 9 noyabrında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti üçrəngli dövlət bayrağını qəbul etdi. Bu qərar, xalqın milli kimliyini, azadlıq idealını və müasir dövlətçilik düşüncəsini təcəssüm etdirən tarixi hadisə idi. Dövlət bayrağındakı üç rəngin ifadə etdiyi və XX əsrin əvvəllərindəki milli istiqlal ideologiyamızın üç təməl prinsipini: mavi-türkçülüyü, qırmızı-müasirliyi və yaşıl-islamı tərənnüm edir.
Müstəqillik illərindən sonra bu bayraq yenidən ölkənin üzərində dalğalanmağa başladı və Azərbaycan dövlətçiliyinin ayrılmaz rəmzinə çevrildi.
Bu gün hər il Azərbaycanın bütün bölgələrində üçrəngli bayraq qürurla ucaldılır — dövlətin suverenliyini, xalqın birliyini və azadlıq iradəsini xatırladır.
Dövlət Bayrağı Günü sadəcə bir tarixi anın deyil, həm də millətin kimliyinə və dövlətinə olan sədaqətinin rəmzidir.

State Flag Day of the Republic of Azerbaijan
By the Decree signed by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, on November 17, 2009, November 9th is celebrated as State Flag Day in the country every year.
The observance of State Flag Day is linked to the history of the Azerbaijan People’s Republic. On November 9, 1918, the Azerbaijan People’s Republic adopted the three-colored state flag. This decision was a historic event that embodied the national identity, the ideal of freedom, and the modern statehood mindset of the people. The three colors on the state flag represent the three fundamental principles of the national independence ideology in the early 20th century: blue symbolizes Turkism, red represents modernity, and green signifies Islam.
After the years of independence, this flag once again began to wave over the country and became an inseparable symbol of Azerbaijan’s statehood.
Today, every year, the three-colored flag is proudly hoisted in all regions of Azerbaijan, reminding us of the state’s sovereignty, the unity of the people, and the will for freedom.
State Flag Day is not only a commemoration of a historical moment but also a symbol of the nation’s loyalty to its identity and statehood. The three colors simultaneously carry the past, present, and future of a nation.