Tədbir Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və müstəqilliyi uğrunda şəhid olmuş qəhrəmanların xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlanıb. Ardınca Azərbaycan Dövlət Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Tədbirin moderatoru Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin mütəxəssisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Təhminə Əliyeva çıxış edərək 20 Yanvar faciəsinin tarixi mahiyyətindən bəhs edib. O bildirib ki, 20 Yanvar hadisələri Azərbaycan xalqının azadlıq iradəsinin zor gücü ilə susdurulmasına yönəlsə də, əksinə, milli mübarizənin daha da güclənməsinə səbəb olub və bu faciə xalqımızın yaddaşında müstəqillik uğrunda şəhidlik zirvəsi kimi əbədi yer tutub.
Soyqırımı Memorial Kompleksinin direktoru, Dr Rəxşəndə Bayramova 20 Yanvar faciəsinin tarixi-siyasi mahiyyətindən, bu faciənin xalqımızın azadlıq mübarizəsində oynadığı mühüm roldan danışıb. O, Memorial Kompleksin əsas missiyasının milli yaddaşın qorunması və gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması olduğunu vurğulayıb.
Yeni Azərbaycan Partiyası Quba rayon təşkilatı sədrinin müavini Elxan Məhərrəmov çıxış edərək 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycan xalqının milli mübarizə tarixində tutduğu mühüm yerdən danışıb, şəhidlərin xatirəsinin daim ehtiramla yad edilməsinin vacibliyini vurğulayıb. O qeyd edib ki, 20 Yanvar şəhidlərinin qanı ilə yazılan bu tarix Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bünövrəsini təşkil edir və bu gün əldə olunan uğurlar məhz həmin fədakarlıqların nəticəsidir.
Daha sonra Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Quba filialının Humanitar elmlər kafedrasının müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, 20 Yanvar faciəsinin iştirakçısı Sabir Hacıyev çıxış edərək 20 Yanvar hadisələrinin sovet imperiyasının Azərbaycan xalqının azadlıq iradəsini qırmaq məqsədi daşıyan qanlı siyasətinin tərkib hissəsi olduğunu bildirib. O, çıxışı zamanı 20 Yanvar faciəsi ilə bağlı arxiv materialları və faktlara əsaslanan vizual təqdimat nümayiş etdirərək hadisələrin gedişini və tarixi nəticələrini əyani şəkildə diqqətə çatdırıb. Sabir Hacıyev vurğulayıb ki, bu faciə öz mahiyyətinə görə yalnız bir repressiya aktı deyil, eyni zamanda xalqımızın milli şüurunun oyanmasına, azadlıq ideyalarının daha da güclənməsinə təkan verən tarixi dönüş nöqtəsidir. O qeyd edib ki, 20 Yanvar şəhidlərinin göstərdiyi qəhrəmanlıq Azərbaycan xalqının müstəqillik uğrunda mübarizə əzminin rəmzi olaraq tarixə həkk olunub və bu hadisə bu gün də gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda formalaşmasında mühüm rol oynayır. Natiq həmçinin 20 Yanvar faciəsinin siyasi və hüquqi aspektləri, eləcə də bu hadisənin beynəlxalq müstəvidə qiymətləndirilməsi barədə fikirlərini anım tədbiri iştirakçıları ilə bölüşüb.

Мероприятие началось с минуты молчания в память о героях, павших за территориальную целостность и независимость Азербайджана. Вслед за этим прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Модератор мероприятия, специалист Губинского «Мемориального комплекса геноцида», доктор философии по истории Тахмина Алиева, в своем выступлении рассказала об исторической значимости трагедии 20 Января. Она отметила, что, хотя события 20 Января были направлены на силовое подавление воли азербайджанского народа к свободе, они, напротив, привели к еще большему усилению национальной борьбы, и эта трагедия навсегда осталась в памяти народа как вершина самопожертвования во имя независимости.
Директор Мемориального комплекса геноцида доктор Рахшанда Байрамова рассказала об историко-политической сути трагедии 20 Января и важной роли, которую она сыграла в освободительной борьбе нашего народа. Она подчеркнула, что основная миссия Мемориального комплекса заключается в сохранении национальной памяти и воспитании молодого поколения в духе патриотизма.
Заместитель председателя Губинской районной организации партии «Ени Азербайджан» Эльхан Магеррамов в своем выступлении отметил важное место трагедии 20 Января в истории национальной борьбы азербайджанского народа и подчеркнул важность вечного почитания памяти шехидов. Он отметил, что история, написанная кровью шехидов 20 Января, составляет фундамент государственной независимости Азербайджана, и сегодняшние успехи являются результатом именно того самоотверженного подвига.
[10:25, 27.01.2026] Islam Iw: Затем выступил заведующий кафедрой гуманитарных наук Губинского филиала Азербайджанского государственного педагогического университета, доктор философии по политическим наукам и участник событий 20 Января Сабир Гаджиев. Он заявил, что события 20 Января были составной частью кровавой политики советской империи, направленной на подавление воли азербайджанского народа к свободе. В ходе своего выступления он представил визуальную презентацию, основанную на архивных материалах и фактах, наглядно продемонстрировав ход событий и их исторические последствия. Сабир Гаджиев подчеркнул, что по своей сути эта трагедия была не только актом репрессий, но и историческим поворотным моментом, давшим импульс пробуждению национального самосознания и укреплению идей независимости. Он отметил, что героизм, проявленный шехидами 20 Января, запечатлен в истории как символ решимости азербайджанского народа в борьбе за свободу, и это событие по сей день играет важную роль в патриотическом воспитании молодежи. Оратор также поделился с участниками мероприятия мыслями о политических и правовых аспектах трагедии 20 Января, а также о её оценке на международном уровне.