Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımlar” mövzusunda vebinar keçirilib.
تم تنظيم ندوة إلكترونية في مدينة قوبا من قبل «المجمع التذكاري للإبادة الجماعية» تحت عنوان «الإبادات المرتكبة ضد الأذربيجانيين».
Tədbiri giriş nitqi ilə açan Kompleksin direktor müavini Mehriban Əliyeva çıxışında bildirib ki, Azərbaycan xalqına qarşı müxtəlif dövrlərdə törədilmiş soyqırımı siyasəti təkcə tarixi fakt deyil, həm də sistemli şəkildə həyata keçirilmiş etnik təmizləmə və məhv etmə strategiyasının tərkib hissəsidir. O qeyd edib ki, bu cinayətlərin araşdırılması, sənədləşdirilməsi və elmi əsaslarla təqdim olunması həm milli yaddaşın qorunması, həm də beynəlxalq hüquqi-siyasi müstəvidə həqiqətlərin müdafiəsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Daha sonra çıxış edən Xəzər Universitetinin Tarix və arxeologiya departamentinin müəllimi Dr. Odər Əlizadə mövzu ilə bağlı geniş təqdimatla çıxış edib. O, arxiv sənədləri və tarixi mənbələr əsasında Azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilmiş kütləvi qırğınların siyasi və ideoloji əsaslarını təhlil edib, bu hadisələrin regionun demoqrafik və sosial inkişafına təsirindən bəhs edib.
Vebinarda Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin tabeliyində olan qoruqların ümumilikdə 30-a yaxın əməkdaşı iştirak edib.

A webinar on the topic “Genocides Committed Against Azerbaijanis” was held in “Genocide Memorial Complex" in the city of Guba
تم تنظيم ندوة إلكترونية في مدينة قوبا من قبل «المجمع التذكاري للإبادة الجماعية» تحت عنوان «الإبادات المرتكبة ضد الأذربيجانيين».
Opening the event with an introductory speech, the Deputy Director of the Complex, Mehriban Aliyeva, stated that the policy of genocide committed against the Azerbaijani people at various times is not merely a historical fact, but also a component of a systematically implemented strategy of ethnic cleansing and extermination. She emphasized that the investigation, documentation, and scholarly presentation of these crimes are of great importance both for preserving national memory and for defending the truth in the international legal and political arena.
Subsequently, Dr. Oder Alizadeh, a lecturer at the Department of History and Archaeology of Khazar University, delivered an extensive presentation on the subject. Based on archival documents and historical sources, he analyzed the political and ideological foundations of the mass massacres carried out against Azerbaijanis and discussed the impact of these events on the demographic and social development of the region.
Approximately 30 employees of reserves operating under the State Service for the Protection, Development, and Restoration of Cultural Heritage participated in the webinar.