Əziz izləyicilər! Daha öncə məlumat verdiyimiz kimi hər həftənin çərşənbə günləri “Soyqırımlar insanlığa-bəşəriyyətə qarşı cinayətlərdir” layihəsi çərçivəsində ayrı-ayrı xalqlara, millətlərə qarşı törədilmiş soqırımları, həmçinin mövcud olan soyqırım kompleks və muzeyləri barədə məlumatları paylaşacağıq. Bugün Bosniya müsəlmanlarına qarşı törədilmiş soyqırımı barədə qısa məlumatı Sizlərə təqdim edirik.
Srebrenitsa soyqırımı II dünya müharibəsindən sonra Avropada baş vermiş ən irimiqyaslı qətliam və hüquqi cəhətdən ilk dəfə sənədləşdirilmiş soyqırım aktıdır.
Sovet İttifaqının süqutundan sonra, bütün Avropada sosialist rejimlərinin devrilməsi Yuqoslaviyada dərin iqtisadi böhrana səbəb olmuşdur. 1990-cı ildən etibarən ölkə parçalanaraq respublikalara bölünməyə başlamışdı ki, bu da millətlərarası gərginlik ilə nəticələndi. Müxtəlif iri miqyaslı cinayətlər baş verirdi.Cinayətlərin ən ağırı isə yeni qurulan Bosniyada yaşandı, belə ki, General Ratko Mladic və Serbiya Respublika Ordusu Srebrenitsada “etnik təmizlənmə” cəhdi ilə minlərlə Bosniya müsəlmanlarını qətlə yetirdi. Soyqırım zamanı qadın və uşaqların da qətlə yetirildiyi sənədlərlə sübuta yetirilmişdir. Serb ordusuyla yanaşı “Əqrəblər” adı ilə tanınan Serbiya xüsusi təhlükəsizlik dəstələri də qətliamın törədilməsində iştirak etmişlər. BMT-nin Srebrenitsaya 400 silahlı Hollandiya sülhməramlısı yerləşdirməsinə baxmayaraq soyqırımın qarşısını almaq mümkün olmamışdır.
2006-cı ilə qədər Srebrenitsa ətrafında 42 kütləvi məzarlıq aşkar edilmişdi.Orada olan insan qalıqlarından 2070 nəfər qurbanın kimliyi müəyyən edilmişdir. 7000 torbada saxlanılan cəsəd hissələrinın kimliyi isə hələ də müəyyən edilməmiş qalır. 11 avqust 2006-cı ildə Kamenikada yerləşən kütləvi Srebrenitsa qətliamı məzarlığından daha 1000 cəsədin qalıqları üzə çıxarılmışdır.

Уважаемые зрители! Как сообщалось ранее, каждую среду мы будем делиться информацией о геноцидах, совершенных против разных народов и наций, а также о существующих геноцидных комплексах и музеях в рамках проекта «Геноциды – это преступления против человечества». Сегодня мы представляем вам краткую информацию о геноциде, совершенном против боснийских мусульман.
Геноцид в Сребренице является крупнейшим геноцидом в Европе со времен Второй мировой войны и первым документально подтвержденным актом геноцида. После распада Советского Союза социалистические режимы начали свергаться по всей Европе. В Югославии начался глубокий экономический кризис. В результате с 1990 года страна была разделена на республики, что привело к межэтнической напряженности и перемещению населения. Худшие преступления произошли во вновь сформированной Боснии. Генерал Ратко Младич и Сербская республиканская армия убили тысячи боснийских мусульман и сербов в попытке “этнической чистки” Сребреницы. Было задокументировано, что женщины и дети были также убиты во время геноцида. Наряду с сербской армией в геноциде также принимали участие сербские силы безопасности, известные как “Скорпионы”. Несмотря на размещение 400 голландских миротворцев ООН в Сребренице, предотвратить геноцид не удалось. К 2006 году вокруг Сребреницы было обнаружено 42 братских могилы. Личности 2070 жертв были установлены. Части тела в 7000 мешках все еще остаются неопознанными. Останки ещё 1000 тел были найдены в братской могиле геноцида Сребреницы в Каменце 11 августа 2006 года.