Əziz izləyicilər! Daha öncə məlumat verdiyimiz kimi hər həftənin çərşənbə günləri “Soyqırımlar insanlığa-bəşəriyyətə qarşı cinayətlərdir” layihəsi çərçivəsində ayrı-ayrı xalqlara, millətlərə qarşı törədilmiş soqırımları, həmçinin mövcud olan soyqırım kompleks və muzeyləri barədə məlumatları paylaşacağıq. Bugün Bosniya müsəlmanlarına qarşı törədilmiş soyqırımı barədə qısa məlumatı Sizlərə təqdim edirik.
Srebrenitsa soyqırımı II dünya müharibəsindən sonra Avropada baş vermiş ən irimiqyaslı qətliam və hüquqi cəhətdən ilk dəfə sənədləşdirilmiş soyqırım aktıdır.
Sovet İttifaqının süqutundan sonra, bütün Avropada sosialist rejimlərinin devrilməsi Yuqoslaviyada dərin iqtisadi böhrana səbəb olmuşdur. 1990-cı ildən etibarən ölkə parçalanaraq respublikalara bölünməyə başlamışdı ki, bu da millətlərarası gərginlik ilə nəticələndi. Müxtəlif iri miqyaslı cinayətlər baş verirdi.Cinayətlərin ən ağırı isə yeni qurulan Bosniyada yaşandı, belə ki, General Ratko Mladic və Serbiya Respublika Ordusu Srebrenitsada “etnik təmizlənmə” cəhdi ilə minlərlə Bosniya müsəlmanlarını qətlə yetirdi. Soyqırım zamanı qadın və uşaqların da qətlə yetirildiyi sənədlərlə sübuta yetirilmişdir. Serb ordusuyla yanaşı “Əqrəblər” adı ilə tanınan Serbiya xüsusi təhlükəsizlik dəstələri də qətliamın törədilməsində iştirak etmişlər. BMT-nin Srebrenitsaya 400 silahlı Hollandiya sülhməramlısı yerləşdirməsinə baxmayaraq soyqırımın qarşısını almaq mümkün olmamışdır.
2006-cı ilə qədər Srebrenitsa ətrafında 42 kütləvi məzarlıq aşkar edilmişdi.Orada olan insan qalıqlarından 2070 nəfər qurbanın kimliyi müəyyən edilmişdir. 7000 torbada saxlanılan cəsəd hissələrinın kimliyi isə hələ də müəyyən edilməmiş qalır. 11 avqust 2006-cı ildə Kamenikada yerləşən kütləvi Srebrenitsa qətliamı məzarlığından daha 1000 cəsədin qalıqları üzə çıxarılmışdır.

let"s  learn history
Dear viewers! As previously reported, every Wednesday we will share information about the genocides committed against different peoples and nations, as well as the existing genocide complexes and museums in the framework of the project “Genocides are crimes against humanity.” Today we present you a brief information about the genocide committed against Bosnian Muslims.
The Srebrenica genocide is the largest genocide in Europe since World War II and the first legally documented act of genocide. After the collapse of the Soviet Union, socialist regimes began to overthrow throughout Europe. In Yugoslavia, a deep economic crisis began. As a result, since 1990, the country has been divided into republics, which has led to inter-ethnic tensions and displacement. The worst crimes took place in the newly formed Bosnia .General Ratko Mladic and the Serbian Republican Army killed thousands of Bosnian Muslims and Serbs in an attempt to “ethnic cleanse” Srebrenica. It has been documented that women and children were also killed during the genocide. Along with the Serbian army, Serbian special security forces known as “Scorpions” also took part in the genocide. Despite the deployment of 400 Dutch peacekeepers by the UN in Srebrenica, the genocide could not be prevented. By 2006, 42 mass graves had been discovered around Srebrenica. The identities of 2,070 victims have been identified. The body parts in 7,000 sacks still remain unidentified. The remains of another 1,000 bodies were found in the mass grave of the Srebrenica genocide in Kamenica on August 11, 2006.