XX əsr Azərbaycan tarixinin ən şərəfli səhifələrindən biri, düz 104 il bundan əvvəl 1918-ci il sentyabrın 15-də Nuru Paşanın rəhbərlik etdiyi Qafqaz İslam Ordusu və Azərbaycan Korpusunun Bakıya daxil olaraq şəhəri erməni-bolşevik işğalından azad etməsidir. Bakının erməni-bolşevik işğalından azad edilməsi ilə Azərbaycanın müstəqilliyi təmin edilmiş, bundan başqa ermənilər və bolşeviklərin Bakı və ətraf rayonlardakı ağalığına son qoyulmuşdur.
Möhtəşəm tarixi qələbədən sonra Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökumətinin paytaxtı sentyabrın 17-də Gəncə şəhərindən Bakıya köçürülüb. Bu köçürülmədən sonra Azərbaycanda dövlət quruculuğunun əsas mərhələsinə start verilib.
Bakını bolşevik-daşnak işğalından azad edilməsi şəhərdə əsl bayrama səbəb olub. Məşhur milyonçu və xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyev türk ordusunun şərəfinə təntənəli ziyafət təşkil edərək türk ordusunun komandanı Nuru Paşaya və onun qəhrəman sərkərdələrinə hədiyyələr təqdim etmişdir.
1918-ci il sentyabrın 15-də Bakının azad olunması Azərbaycan-Türkiyə dostluğu və qardaşlığı zəminində müstəsna əhəmiyyət daşıyan böyük hadisələrdən biri sayıla bilər.
Azərbaycan II dəfə müstəqillik qazandıqdan sonra hər il sentyabrın 15-də təkcə Bakıda deyil, Şamaxıda, Göyçayda və digər rayonlarda ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan türk əsgərləri anılır və məzarları ziyarət olunur.

One of the most glorious pages in the history of Azerbaijan in the 20th century. Exactly 104 years ago, on September 15, 1918, when the Caucasian Islamic Army and the Azerbaijani Corps under the command of Nuru Pasha entered Baku and liberated the city from the Armenian-Bolshevik occupation. The independence of Azerbaijan was ensured by the liberation of Baku from the Armenian-Bolshevik occupation, the domination of Armenians and Bolsheviks in Baku was terminated.
After a grand historic victory on September 17, the capital of the government of the Azerbaijan Democratic Republic was moved from Ganja to Baku. The main stage of state forming in Azerbaijan has begun.
The liberation of Baku from the Bolshevik-Dashnak occupation brought about a real holiday in the city. Well-known millionaire and philanthropist Haji Zeynalabdin Tagiyev organized a solemn banquet in honor of the Turkish army and presented gifts to the commander of the Turkish army, Nuru Pasha, and his heroic generals.
The liberation of Baku on September 15, 1918 can be considered one of the great events of exceptional importance in terms of Azerbaijani-Turkish friendship and brotherhood.
After Azerbaijan gained independence for the second time, every year on September 15, not only in Baku, but also in other regions, Turkish soldiers are honored and the graves of soldiers who died for the territorial integrity of our country are being visited.