XX əsr Azərbaycan tarixinin ən şərəfli səhifələrindən biri, düz 104 il bundan əvvəl 1918-ci il sentyabrın 15-də Nuru Paşanın rəhbərlik etdiyi Qafqaz İslam Ordusu və Azərbaycan Korpusunun Bakıya daxil olaraq şəhəri erməni-bolşevik işğalından azad etməsidir. Bakının erməni-bolşevik işğalından azad edilməsi ilə Azərbaycanın müstəqilliyi təmin edilmiş, bundan başqa ermənilər və bolşeviklərin Bakı və ətraf rayonlardakı ağalığına son qoyulmuşdur.
Möhtəşəm tarixi qələbədən sonra Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökumətinin paytaxtı sentyabrın 17-də Gəncə şəhərindən Bakıya köçürülüb. Bu köçürülmədən sonra Azərbaycanda dövlət quruculuğunun əsas mərhələsinə start verilib.
Bakını bolşevik-daşnak işğalından azad edilməsi şəhərdə əsl bayrama səbəb olub. Məşhur milyonçu və xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyev türk ordusunun şərəfinə təntənəli ziyafət təşkil edərək türk ordusunun komandanı Nuru Paşaya və onun qəhrəman sərkərdələrinə hədiyyələr təqdim etmişdir.
1918-ci il sentyabrın 15-də Bakının azad olunması Azərbaycan-Türkiyə dostluğu və qardaşlığı zəminində müstəsna əhəmiyyət daşıyan böyük hadisələrdən biri sayıla bilər.
Azərbaycan II dəfə müstəqillik qazandıqdan sonra hər il sentyabrın 15-də təkcə Bakıda deyil, Şamaxıda, Göyçayda və digər rayonlarda ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan türk əsgərləri anılır və məzarları ziyarət olunur.

Этот день в истории: 15 сентября – день освобождения Баку от оккупации.
Одна из самых славных страниц истории Азербайджана ХХ века. Ровно 104 года назад, 15 сентября 1918 года, когда Кавказская исламская армия и Азербайджанский корпус во главе с Нуру-паша вошли в Баку и освободили город от армяно-большевистской оккупации. Независимость Азербайджана была обеспечена освобождением Баку от армяно-большевистской оккупации, прекращено господство армян и большевиков в Баку.
После грандиозной исторической победы 17 сентября столица правительства Азербайджанской Демократической Республики была перенесена из Гянджи в Баку. Начался основной этап государственного строительства в Азербайджане. Освобождение Баку от большевистско-дашнакской оккупации вызвало в городе настоящий праздник. Известный миллионер и меценат Гаджи Зейналабдин Тагиев организовал торжественный банкет в честь турецкой армии и вручил подарки командующему турецкой армией Нуру-паше и его героическим полководцам.
Освобождение Баку 15 сентября 1918 года можно считать одним из великих событий, имеющих исключительное значение с точки зрения азербайджано-турецкой дружбы и братства.
После обретения Азербайджаном независимости во второй раз, ежегодно 15 сентября не только в Баку, но и в других районах чествуют турецких солдат, и посещают могилы воинов, погибших за территориальную целостность нашей страны.