Ermənistan SSR-dən 1948-1953-cü illərdə Azərbaycanlıların kütləvi deportasiyası
Ermənistanda azərbaycanlılara qarşı 1918-1920-illərdə soyqırım və 1930-1938-ci illərdə kütləvi repressiya və sürgün aksiyaları həyata keçirilməsinə baxmayaraq, Ermənistanın Türkiyə və İran sərhədləri, eləcə də Azərbaycan və Gürcüstan sərhədləri boyunca yenə də əsasən azərbaycanlılar yaşayırdılar.
1948-1953-cü illərdə azərbaycanlıların Ermənistan SSR ərazisindəki tarixi-etnik torpaqlarından kütləvi surətdə deportasiyası isə ermənilərin və onların havadarlarının İkinci Dünya müharibəsinin sonunda Sovet İttifaqının üstün mövqeyə çıxması ilə yaranan şəraitdən bəhrələnmək siyasətinin növbəti mərhələsi idi.
1945-ci il mayın 15-də Ermənistan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi Q.Arutinov məktubla SSRİ Xalq Komissarları Sovetinin sədri İ.Stalinə müraciət edərək, xaricdə yaşayan ermənilərin Sovet Ermənistanına “qaytarılması” haqqında qərarın qəbul edilməsini xahiş edir. İyunun 6-da İ.Stalin Kremldə Q.Arutinovu qəbul edir. Q.Arutinov İ.Stalinə Türkiyə ilə 1914-cü ildəki vəziyyətə uyğun sərhədləri bərpa etmək haqqında məktubunu təqdim edir.
Oktyabrın 27-də Q.Arutinov yenidən İ.Stalinin qəbulunda olarkən İ.Stalin ona Sovet hökumətinin Türkiyəyə qarşı ərazi iddiasının gündəlikdən düşmədiyini bildirir. Q.Arutinov 300 mindən artıq erməninin Sovet Ermənistanına can atdığını, lakin ilk öncə “mövcud ədalətsizliyin” aradan qaldırılmasını – yəni Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin Ermənistana birləşdirilməsi haqqında məktubunu Stalinə təqdim edir.
SSRİ Xalq Komissarları Soveti 21 noyabr 1945-ci il tarixdə “Ermənilərin xaricdən Sovet Ermənistanına qayıtmaları ilə əlaqədar tədbirlər haqqında” qərar qəbul edir. Bundan bir həftə sonra ÜİK(b)P MK-nın ikinci katibi G.Malenkov Dağlıq Qarabağın Ermənistanın tərkibinə daxil edilməsi barədə Arutinovun Stalin qarşısında qaldırdığı vəsatəti Azərbaycan KP MK-nın birinci katibi M.C.Bağırova göndərir. 1945-ci il dekabrın 10-da M.C.Bağırov həmin məktuba cavab olaraq göndərdiyi  sərt cavab məktubundan sonra həmin məsələ qapadılmış, əvəzində azərbaycanlıların Ermənistandan deportasiyası məsələsi aktuallaşmışdı.
SSRİ Ali Sovetinin 19 oktyabr 1946-cı il tarixli fərmanına əsasən xaricdən Ermənistana “deportasiya” edilən ermənilərə Sovet İttifaqının ərazisinə daxil olduqları andan etibarən SSRİ vətəndaşı statusu verilməsi qərara alınır. 1946-1949-cu illərdə xarici ölkələrdən Ermənistana 96 min erməni köçürülmüşdü ki, onların da xeyli hissəsi İrəvanda məskunlaşmışdıı. Onlar əsasən şəhər ətrafındakı Nor-Areş, Zeytun, Nor Kilikiya massivlərində məskunlaşdırılmışdılar.
1947-ci il dekabrın 23-də SSRİ Nazirlər Soveti “Kolxozçuların və digər azərbaycanlı əhalinin Ermənistan SSR-dən Azərbaycan SSR-in Kür-Araz ovalığına köçürülməsi haqqında” qərar qəbul edir. Həmin qərarda göstərilirdi ki, 1948-1950-ci illərdə könüllülük prinsipi əsasında Ermənistan SSR-də yaşayan 100 min kolxozçu və digər azərbaycanlı əhali Azərbaycan SSR-in Kür-Araz ovalığına köçürülsün. Qərarın 1-ci bəndində 1948-ci ildə 10 min, 1949-cu ildə 40 min və 1950-ci ildə 50 min nəfərin köçürülməsi nəzərdə tutulurdu. Həmin qərarın 11-ci bəndində göstərilirdi ki, Ermənistan SSR Nazirlər Sovetinə icazə verilsin ki, azərbaycanlı əhalinin Azərbaycan SSR-in Kür-Araz ovalığına köçürülməsi ilə əlaqədar onların boşaltdıqları tikililəri və yaşayış evlərini xaricdən Ermənistana gələn ermənilərin yerləşdirilməsi üçün istifadə etsinlər.
SSRİ hökumətinin azərbaycanlıların köçürülməsi haqqında verdiyi qərarlar Ermənistan hökumətinə şans vermişdi ki, ilk növbədə İrəvan ətrafında və Ermənistanın xarici sərhədləri boyunca mövcud olan azərbaycanlı yaşayış məntəqələrinin köçürülməsinə nail olunsun. Ermənistan hökumətinin nümayəndələri azərbaycanlı əhalinin psixoloji cəhətdən köçürülməyə hazırlanması üçün müxtəlif şayiələr yayırdılar. Ermənistan SSR-in daxili işlər naziri general-mayor X.Qriqoryanın imzası ilə 3 may 1948-ci ildə M.C.Bağırova ünvanlanmış “Azərbaycan SSR-ə qarşıdakı köçürülmə ilə əlaqədar Ermənistanın azərbaycanlı əhalisi arasındakı əhval-ruhiyyə haqqında arayış”da təkcə köçürülməsi nəzərdə tutulan rayonların azərbaycanlı əhalinin narazılıqları deyil, bu işdə marağı olan, Dağlıq Qarabağın və Naxçıvanın Ermənistana birləşdirilməsini arzulayan ermənilərin söylədikləri də öz əksini tapmışdır.
Arxiv sənədlərində İrəvan şəhərindən azərbaycanlıların deportasiyasına dair faktlar da  bunu göstəriri. Məsələn, 1948-ci ilin dekabrında İrəvan şəhərindən 64 azərbaycanlı ailəsinin (253 nəfər) köçürüldüyü, 1949-cu ildə isə 400 ailənin köçürülməsinin nəzərdə tutulması faktı qeyd edilmişdir.
1948-1950-ci illərdə Ermənistandan köçürülmüş 8110 ailədən yalnız 3232-si yaşayış evləri ilə təmin olunmuşdu. 1950-ci ildə köçürülənlər üçün 3500 ev tikmək qərara alınsa da, yalnız 470 ev tikilmişdi. Yalnız 1488 köçkün ailəsi həyətyanı təsərrüfat sahəsi ilə təmin olunmuşdu. 1951-ci ildə köçkünlər üçün 5000 yaşayış evinin tikintisi planlaşdırılsa da, cəmisi 3074 ev tikilib istifadəyə verilmişdi. 1952-ci ildə Ermənistan SSR-dən Kür-Araz ovalığına 600 təsərrüfatın köçürülməsi planlaşdırılır və plan artıqlaması ilə (124,6 faiz) yerinə yetirilir.
Ermənistandan azərbaycanlıların deportasiyası başa çatdırıldıqdan sonra orada yaşayan azərbaycanlı əhalinin azalmasını bəhanə edərək, rayon və respublika miqyasında müəyyən vəzifələr tutan azərbaycanlı kadrların ermənilərlə əvəz edilməsinə başlanıldı.
Qarabağlar, Vedi, Zəngibasar, Krasnoselo rayonlarının partiya komitələrinin azərbaycanlı birinci katibləri, digər 10 rayonda isə ikinci və üçüncü katibləri vəzifədən azad edərək yerlərinə erməniləri təyin etdilər. Amasiya, Basarkeçər və Krasnoselo rayonlarından başqa, yerdə qalan rayonlarda Azərbaycan dilində çıxan qəzetlər bağlandı.
C.Cabbarlının adını daşıyan İrəvan Dövlət Azərbaycan Dram Teatrı 1949-cu ildə azərbaycanlıların yaşamadığı Basarkeçər rayonunun mərkəzinə köçürülmüş, 1952-ci ildə isə maliyyələşdirilməməsi səbəbindən bağlanmışdı. İrəvan teatrı yalnız 1967-ci ildə yenidən İrəvanda fəaliyyətini bərpa etmişdi.
X.Abovyan adına İrəvan Pedaqoji İnstitutunda 1937-ci ildən təhsili Azərbaycan dilində olan bölmələri – dil-ədəbiyyat, tarix-coğrafiya, fizika-riyaziyyat fakültələri və Ermənistan Dövlət Qiyabi Pedaqoji İnstitutunda mövcud olan eyniadlı fakültələri bağlanaraq, 1948-ci ildə Azərbaycandakı müvafiq institutlara köçürüldülər. 1924-cü ildə İrəvan Azərbaycanlı Pedaqoji Texnikumu bağlanaraq onun fakültələri kənd rayonu hesab edilən Xanlar  ( hazırda Göygöl ) rayon mərkəzinə köçürüldü.
1948-53-cü illər deportasiyası nəticəsində İrəvan şəhərinin azərbaycanlı əhalisi yarıbayarı azaldı. 1939-cu ildə keçirilən siyahıyaalma zamanı İrəvan şəhərində 6569 nəfər azərbaycanlının qeydə alındığı halda, 1959-cu ildə 3413 nəfər azərbaycanlı qeydə alınmışdı (1949-cu ildə siyahıyaalma keçirilməmişdir)
Ermənistandan azərbaycanlıların deportasiyası ilə yanaşı, yaşayış məntəqələrinin adlarının dəyişdirilməsi əməliyyatı aparılırdı. Təkcə 1947-1953-cü illərdə 60-dan artıq azərbaycanlı yaşayış məntəqələrinin adlarını erməniləşdirmişlər.
Xalqımıza qarşı tarixi cinayət kimi qiymətləndirilən bu aksiyaya hüquqi-siyasi qiymət verilməsi və onun beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyev 18 dekabr 1997-ci ildə “1948-1953-cü illərdə azərbaycanlıların Ermənistan SSR ərazisindəki tarixi-etnik torpaqlarından kütləvi surətdə deportasiyası haqqında” fərman imzalamışdır.

Despite the genocide of Azerbaijanis in Armenia in 1918-1920, mass repressions and deportations in 1930-1938, Azerbaijanis still lived along the borders of Armenia, Turkey and Iran, as well as Azerbaijan and Georgia.
Mass deportation of Azerbaijanis from the historical and ethnic lands of the Armenian SSR in 1948-1953 became the next stage in the policy of Armenians and their supporters to take advantage of the domination of the Soviet Union at the end of the Second World War.
On May 15, 1945, the first secretary of the Central Committee of the Communist Party of Armenia G. Arutinov sent a letter to the chairman of the Council of People’s Commissars of the USSR I. Stalin with a request to make a decision on the “return” of Armenians living abroad to Soviet Armenia. On June 6, Stalin had meeting with Arutinov in the Kremlin. G. Arutinov presents I. Stalin a letter on the restoration of borders with Turkey in accordance with the situation in 1914.
At the next meeting of Arutinov and Stalin on October 27, Stalin told him that the territorial claims of the Soviet government against Turkey were still on the agenda. G. Arutinov claimed to Stalin that more than 300,000 Armenians gave their lives for the Soviet power, but primarily to eliminate the “existing injustice,” namely to unite the Nagorno-Karabakh Autonomous Region with Armenia.
On November 21, 1945, the Council of People’s Commissars of the USSR signed a decree “On measures for the return of Armenians from abroad to Soviet Armenia.” A week later, the second secretary of the Central Committee of the Communist Party, G. Malenkov, sent a petition to the first secretary of the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan M. Bagirov, on the inclusion of Nagorno-Karabakh in Soviet Armenia. After a harsh reply letter from M. Bagirov, the issue was closed and instead the question of deporting Azerbaijanis from Armenia arose.
In accordance with the decree of the Supreme Soviet of the USSR of October 19, 1946, Armenians “repatriated” to Armenia from abroad received the status of citizens of the USSR from the moment they entered the territory of the Soviet Union. In 1946-1949, 96,000 Armenians were resettled in Armenia from other countries, many of whom settled in Yerevan, mainly in the suburbs of Nor Aresh, Olive, Nor Cilicia.
On December 23, 1947, the Council of Ministers of the USSR signed a decree “On the resettlement of collective farmers and other Azerbaijanis from the Armenian SSR to the Kur-Araz lowland of the Azerbaijan SSR.” The decree indicated that 100,000 collective farmers and other Azerbaijanis who lived in the Armenian SSR in 1948-1950 were to be resettled in the Kura-Araz lowland of the Azerbaijan SSR on a voluntary basis. The first paragraph provided for the resettlement of 10,000 people in 1948, 40,000 in 1949 and 50,000 in 1950. Paragraph 11 stated that the Council of Ministers of the Armenian SSR should be allowed to use buildings and houses vacated by the Azerbaijani population in connection with the resettlement of the Azerbaijani population in the Kura-Araz lowland of the Azerbaijan SSR to accommodate Armenians arriving in Armenia from abroad.
The decisions of the USSR government to resettle Azerbaijanis gave the Armenian government the opportunity to relocate existing Azerbaijani settlements around Yerevan and along the external borders of Armenia. Representatives of the Armenian government spread various rumors in order to prepare psychologically the Azerbaijani population for resettlement. In a letter addressed to M.K.Bagirov on May 3, 1948, by the Minister of Internal Affairs of the Armenian SSR, Major General Kh. Grigoryan “Certificate of the mood of the Azerbaijani population of Armenia in connection with the forthcoming resettlement to the Azerbaijan SSR”, not only the discontent of the population, but also the words of the Armenians were reflected who were interested in joining Nagorno-Karabakh and Nakhchivan to Armenia.
The archival documents also contain the facts of the deportation of Azerbaijanis from the city of Yerevan. For example, 64 Azerbaijani families (253 people) were relocated from Yerevan in December 1948, and 400 families were to be relocated in 1949.
Out of 81,010 families resettled from Armenia in 1948-1950, only 3232 were provided with housing. In 1950, it was decided to build 3,500 houses for the resettled, but only 470 houses were built. Only 1,488 families were provided with homesteads. Although it was planned to build 5,000 houses in 1951, a total of 3,074 houses were built and commissioned. In 1952, it was planned to move 600 farms from the Armenian SSR to the Kur-Araz lowland, and the plan was exceeded (124.6 percent).
After the deportation of Azerbaijanis from Armenia, under the pretext of reducing the Azerbaijani population living there, the replacement of Azerbaijani personnel holding certain posts at the regional and national levels with Armenians began.
The first Azerbaijani secretaries of the party committees of the Karabakh, Vedinsky, Zangibasar and Krasnoselsky districts, as well as the second and third secretaries from 10 other regions were dismissed and replaced by Armenians. With the exception of the districts of Amasya, Basarkechar and Krasnoselo, Azerbaijani newspapers were closed in other areas. In 1949, the Yerevan State Azerbaijan Drama Theater named after J. Jabbarly was moved to the center of the Basarkeshar region, where Azerbaijanis did not live, and closed in 1952 due to lack of funding. Only in 1967 the Yerevan Theater resumed its activity in Yerevan.
Since 1937, the departments of education in the Azerbaijani language at the H. Abovyan Pedagogical Institute in Yerevan – linguistic, literary, historical, geographical, physical and mathematical faculties and faculties of the same name at the Armenian State Correspondence Pedagogical Institute were closed and transferred to the corresponding institutes in Azerbaijan in 1948. In 1924, the Yerevan Azerbaijan Pedagogical College was closed, and its faculties were moved to the center of the Khanlar district.
As a result of deportation in 1948-53, the Azerbaijani population of Yerevan was halved. In 1939, during the census, 6,569 Azerbaijanis were registered in Yerevan, and in 1959, 3,413 Azerbaijanis were registered (the census was not conducted in 1949).
Along with the deportation of Azerbaijanis from Armenia, an operation was carried out to rename settlements. In 1947-1953 alone, the names of more than 60 Azerbaijani settlements were borrowed by Armenians.
In order to provide a legal and political assessment of this situation, which is considered a historic crime against our people, and to convey it to the international community, On December 18, 1997, President of the Republic of Azerbaijan Heydar Aliyev signed a decree “On the mass deportation of Azerbaijanis from historical and ethnic lands in the Armenian SSR.”