Tarixdə bu gün: 7 dekabr 1918-ci il Azərbaycan Parlamentinin fəaliyyətə başladığı gündür.
Azərbaycan Parlamentinin təntənəli açılışı 1918-ci il dekabrın 7-də saat 13:00-da Hacı Zeynalabdin Tağıyevin Nikolayev küçəsində yerləşən keçmiş Qızlar Məktəbinin binasında (hazırda Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun yerləşdiyi bina) olmuşdu. Bu, bütün müsəlman şərqində o dövrün ən demokratik prinsipləri əsasında formalaşdırılmış ilk parlament idi. Parlamentin açılışında Azərbaycan Milli Şurasının sədri Məhəmməd Əmin Rəsulzadə geniş təbrik nitqi söylədi.
Əlimərdan bəy Topçubaşov parlamentin sədri, doktor Həsən bəy Ağayev isə sədrin birinci müavini seçildi. Paris Sülh Konfransına yola düşmüş Əlimərdan bəy Topçubaşov səfərdə olduğu üçün parlamentin fəaliyyətinə Həsən bəy Ağayev rəhbərlik etdi. Parlamentin ilk iclasındaca Fətəli xan Xoyski hökumətinin istefası qəbul edildi və yeni hökumətin təşkil olunması qərara alındı. Yeni hökumətin təşkili yenidən Fətəli xan Xoyskiyə tapşırıldı. 1918-ci il dekabrın 26-da Fətəli xan Xoyski parlamentdə öz proqramı ilə çıxış etdi və yeni hökumətin tərkibini təsdiq olunmağa təqdim etdi. Parlament hökumətin proqramını qəbul etdi və Fətəli xan Xoyskinin təşkil etdiyi hökumətə etimad göstərdi.

On this day in history: The Azerbaijan Parliament was established on December 7, 1918.
The Azerbaijani Parliament was inaugurated on December 7, 1918, at 13:00, in the building of Haji Zeynalabdin Tagiyev’s former Girls’ School on Nikolayev Street (now the building of the Institute of Manuscripts named after Mohammad Fuzuli). It was the first parliament in the Muslim East to be founded on the most democratic principles of the time. At the opening of the parliament, Mohammad Amin Rasulzadeh, Chairman of the National Council of Azerbaijan, delivered a congratulatory speech. The parliament approved the government’s program and expressed confidence in Fatali khan Khoyski’s government.
Alimardan bey Topchubashov was elected as the parliament’s chairman, and Dr. Hasan bey Agayev was elected as the first deputy chairman. As Alimardan bey Topchubashov left for the Paris Peace Conference, Hasan bey Agayev took charge of the parliament’s activities. The resignation of Fatali khan Khoyski’s government was accepted at the first meeting of parliament, and it was decided to form a new government. Fatali khan Khoyski was once again entrusted with the formation of the new government. Fatali khan Khoyski delivered his program to parliament on December 26, 1918, and submitted the composition of the new government for approval. The parliament approved the government’s program and expressed confidence in Fatali khan Khoyski’s government.