Tarixdə bu gün: 7 dekabr 1918-ci il Azərbaycan Parlamentinin fəaliyyətə başladığı gündür.
Azərbaycan Parlamentinin təntənəli açılışı 1918-ci il dekabrın 7-də saat 13:00-da Hacı Zeynalabdin Tağıyevin Nikolayev küçəsində yerləşən keçmiş Qızlar Məktəbinin binasında (hazırda Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun yerləşdiyi bina) olmuşdu. Bu, bütün müsəlman şərqində o dövrün ən demokratik prinsipləri əsasında formalaşdırılmış ilk parlament idi. Parlamentin açılışında Azərbaycan Milli Şurasının sədri Məhəmməd Əmin Rəsulzadə geniş təbrik nitqi söylədi.
Əlimərdan bəy Topçubaşov parlamentin sədri, doktor Həsən bəy Ağayev isə sədrin birinci müavini seçildi. Paris Sülh Konfransına yola düşmüş Əlimərdan bəy Topçubaşov səfərdə olduğu üçün parlamentin fəaliyyətinə Həsən bəy Ağayev rəhbərlik etdi. Parlamentin ilk iclasındaca Fətəli xan Xoyski hökumətinin istefası qəbul edildi və yeni hökumətin təşkil olunması qərara alındı. Yeni hökumətin təşkili yenidən Fətəli xan Xoyskiyə tapşırıldı. 1918-ci il dekabrın 26-da Fətəli xan Xoyski parlamentdə öz proqramı ilə çıxış etdi və yeni hökumətin tərkibini təsdiq olunmağa təqdim etdi. Parlament hökumətin proqramını qəbul etdi və Fətəli xan Xoyskinin təşkil etdiyi hökumətə etimad göstərdi.

Сегодня в истории: 7 декабря 1918 года-день начала деятельности парламента Азербайджана.
Торжественное открытие азербайджанского парламента состоялось 7 декабря 1918 года в 13:00 в здании Гаджи Зейналабдина Тагиева, бывшей школы для девочек на улице Николаева (ныне здание Института рукописей имени Мухаммеда Физули). Это был первый парламент на всем мусульманском Востоке, сформированный на основе самых демократических принципов того времени. На открытии парламента председатель Национального совета Азербайджана Мухаммед Амин Расулзаде выступил с широкой поздравительной речью.
Председателем парламента был избран Алимардан бек Топчубашев, а первым заместителем Гасан бек Агаев. После отъезда Алимардан бека Топчубашова на Парижскую мирную конференцию деятельность парламента возглавлял Гасан бек Агаев. На первом заседании парламента была принята отставка правительства Фатали-хана Хойского и принято решение о формировании нового правительства. Формирование нового правительства снова было поручено Фатали хану Хойскому.26 декабря 1918 года Фатали-хан Хойский выступил в парламенте со своей программой и внес на утверждение состав нового правительства. Парламент принял программу правительства и выразил доверие правительству, сформированному Фатали-ханом Хойским.