İsa bulağı Qarabağın ən məşhur istirahət yerlərindəndir. Bulağın olduğu yer Şuşa şəhərindən o qədər də uzaq olmayan məsafədə, Qarabağ silsiləsində, dəniz səviyyəsindən 1500 metr yüksəklikdə, çox gözəl mənzərəli qalın meşələr qoynunda yerləşən səfalı istirahət guşəsidir. İsa bulağının suyu həm soyuq, həm xeyirli, həm də göz yaşı kimi dumdurudur.
Rəvayətə görə, bulaq ilk dəfə XVIII əsrdə ərazinin qalın meşəlik hissəsində İsa adlı əkinçi tərəfindən tapılmış və elə onun da adını daşımışdır. İsa bulağı bir çox tarixi hadisələrin və buraya istirahətə gələn insanların şahidi olmuşdur. Zamanında yüz minlərlə insan bu bulaqdan su içməyə, bu yerlərin gözəlliklərindən zövq almağa gəlirdilər. Bulaq buraya səfər edənlərin o qədər xoşuna gəlmişdir ki, vaxtilə xalq arasında belə bir deyim də məşhurlaşmışdır: “İsa bulağında olmayan Şuşada olmayıb”.
Qarabağ təbiətinin təkrarolunmaz gözəlliyinə, onun nadir incilərindən olan ecazkar bulaqlarına həsr edilmiş çoxlu əsərlər vardır. Belə əsərlərdən biri sözləri Məmməd Rahimə, musiqisi isə Bahadur Hüseynova məxsus olan “İsa bulağı” mahnısıdır.
Çox təəsüf ki, 1992-ci il may ayının 8-də Şuşa şəhərinin Ermənistan ordusu tərəfindən işğal olması ilə xalqımıza bu əfsanəvi bulağın şəfalı suyundan içmək uzun müddət nəsib olmadı. Lakin II Qarabağ müharibəsində Azərbaycan Ordusunun şanlı qələbəsindən sonra Şuşanın incisi, simvollarından biri olan İsa Bulağı Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi tərəfindən tam bərpa edilmişdir. Bulağın üstü mərmərdən hazırlanmış, adı isə milli ornamentlə yazılıb və su təminatı ilə tam təchiz edilmişdir.

Источник Иса – одно из самых популярных мест отдыха в Карабахе.
Источник Иса – одно из самых популярных мест отдыха в Карабахе. Родник находится, недалеко от города Шуша, в Карабахском хребте, на высоте 1600 метров над уровнем моря, среди густых лесов с прекрасным видом. Вода источника Иса является и холодной, и доброй, и сухая, как слеза.
Согласно легенде, родник был найден впервые в 18 веке в густом лесу местности крестьянином по имени Иса и назван в его честь. Источник Исы был свидетелем многих исторических событий и людей, приехавших сюда на отдых. Напиться воды из этого источника и насладиться красотой здешних мест приходили сотни тысяч человек. Родник так понравился побывавшим здесь, что одно время в народе вошла в обиход такая поговорка: «Не побывавшие в роднике Иса это те, кто не были в Шуше».
Неописуемой красоте природы Карабаха, его чудесным источникам, являющимся редкими жемчужинами, посвящено множество работ. Одним из таких произведений является песня «Иса Булагы» слова которой принадлежат Мамеду Рахиму а музыка Бахадуру Гусейнову.
К сожалению, 8 мая 1992 года город Шуша был оккупирован армянской армией, и по этой же причине у нашего народа долгое время не имелось возможности употреблять целебную воду из этого легендарного источника.
Однако после славной победы Азербайджанской армии во Второй Карабахской войне, жемчужина Шуши и один из её символов родник Иса был полностью восстановлен Шушинским городским управлением государственного заповедника. Вершина родника сделана из мрамора, название написано национальным орнаментом, и полностью был оборудован водопроводом.