İsa bulağı Qarabağın ən məşhur istirahət yerlərindəndir. Bulağın olduğu yer Şuşa şəhərindən o qədər də uzaq olmayan məsafədə, Qarabağ silsiləsində, dəniz səviyyəsindən 1500 metr yüksəklikdə, çox gözəl mənzərəli qalın meşələr qoynunda yerləşən səfalı istirahət guşəsidir. İsa bulağının suyu həm soyuq, həm xeyirli, həm də göz yaşı kimi dumdurudur.
Rəvayətə görə, bulaq ilk dəfə XVIII əsrdə ərazinin qalın meşəlik hissəsində İsa adlı əkinçi tərəfindən tapılmış və elə onun da adını daşımışdır. İsa bulağı bir çox tarixi hadisələrin və buraya istirahətə gələn insanların şahidi olmuşdur. Zamanında yüz minlərlə insan bu bulaqdan su içməyə, bu yerlərin gözəlliklərindən zövq almağa gəlirdilər. Bulaq buraya səfər edənlərin o qədər xoşuna gəlmişdir ki, vaxtilə xalq arasında belə bir deyim də məşhurlaşmışdır: “İsa bulağında olmayan Şuşada olmayıb”.
Qarabağ təbiətinin təkrarolunmaz gözəlliyinə, onun nadir incilərindən olan ecazkar bulaqlarına həsr edilmiş çoxlu əsərlər vardır. Belə əsərlərdən biri sözləri Məmməd Rahimə, musiqisi isə Bahadur Hüseynova məxsus olan “İsa bulağı” mahnısıdır.
Çox təəsüf ki, 1992-ci il may ayının 8-də Şuşa şəhərinin Ermənistan ordusu tərəfindən işğal olması ilə xalqımıza bu əfsanəvi bulağın şəfalı suyundan içmək uzun müddət nəsib olmadı. Lakin II Qarabağ müharibəsində Azərbaycan Ordusunun şanlı qələbəsindən sonra Şuşanın incisi, simvollarından biri olan İsa Bulağı Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi tərəfindən tam bərpa edilmişdir. Bulağın üstü mərmərdən hazırlanmış, adı isə milli ornamentlə yazılıb və su təminatı ilə tam təchiz edilmişdir.

Isa spring is one of the most popular recreation places in Karabakh. The place where the spring is located is not far from the city of Shusha, in the Karabakh , at an altitude of 1600 meters above sea level, in the midst of thick forests with a beautiful view. The water of the Isa spring is both cold and pure like tears.
According to legend, the spring was first found in the 18th century in the thick forest of the area by a peasant named Isa, and it was named after him.
Isa spring has witnessed many historical events and people who came here for rest. Hundreds of thousands of people used to come to drink water from this spring and enjoy the beauty of these places. The spring was so liked by those who visited here that at one time such a saying became popular among the people: “You was not in Shusha if you don’t visit this spring.” There are many works dedicated to the inimitable beauty of the nature of Karabakh, its wonderful springs, which are rare pearls. One of such works is the song “Isa Bulaghi” with lyrics by Mammad Rahim and music by Bahadur Huseynov.
Unfortunately, on May 8, 1992, the city of Shusha was occupied by the Armenian army, so our people did not have the chance to drink the healing water of this legendary spring for a long time. However, after the glorious victory of the Azerbaijani Army in the Second Karabakh War, the pearl of Shusha, one of its symbols, the Isa Spring, was completely restored by the Shusha City State Reserve Department. The top of the spring is made of marble, the name is written with national ornament and it is fully equipped with water supply.