18 May Beynəlxalq Muzeylər Günüdür. Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi
Əsası 1936-cı ildə qoyulmuş Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi Azərbaycanın ən böyük muzeylərindən biridir. 1943-cü ildən realist teatr-dekorasiya sənətinin yaradıcılarından biri Rüstəm Mustafayevin adını daşıyan muzeydə 18 mindən çox eksponat saxlanılır.
2011-ci ildən Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərarına əsasən, Azərbaycan Dövlət İncəsənət Muzeyinə Milli Muzey statusu verilmişdir. Muzey iki qonşu tarixi tikilidə – “De Burun malikanəsi” və “Marinski Qadın Gimnaziyası” binalarında yerləşir. Binalar bir-biri ilə müasir üslubda tikilmiş şüşəli korpus vasitəsilə birləşmişdir. Dünya təsviri və tətbiqi sənətinin bütün növlərini yetərincə dolğun şəkildə əks etdirən muzeydə Qərbi Avropa, Rus, İslam, Şərq ölkələri incəsənətinin və milli mədəniyyətimizin çeşidli örnəklərini görmək mümkündür. Muzeydə müxtəlif dövr və üslublara aid rəngkarlıq, qrafika, heykəltaraşlıq, dekorativ-tətbiqi sənət nümunələri (çini, bədii və qiymətli metal, tikmə və xalça) nümayiş olunur.

The Azerbaijan National Art Museum, established in 1936, is one of the largest museums in Azerbaijan. Since 1943, the museum has been named after Rustam Mustafayev, one of the pioneers of realistic theater and decorative art. It houses an impressive collection of over 18,000 exhibits.
In 2011, the State Art Museum of Azerbaijan was granted the status of the National Museum by the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan. The museum is located in two adjacent historical buildings known as the “De Burun Manor” and the “Marinsky Women’s Gymnasium.” These buildings are connected through a modern-style glass case.
The museum offers a comprehensive representation of various art forms from Western Europe, Russia, Islamic and Eastern countries, as well as our national culture. It showcases a wide range of artwork including paintings, graphics, sculptures, and decorative-applied art such as porcelain, precious metals, embroidery, and carpets. The exhibits span different periods and styles, providing a rich tapestry of world visual and applied art.”