18 May Beynəlxalq Muzeylər Günüdür. Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi
Əsası 1936-cı ildə qoyulmuş Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi Azərbaycanın ən böyük muzeylərindən biridir. 1943-cü ildən realist teatr-dekorasiya sənətinin yaradıcılarından biri Rüstəm Mustafayevin adını daşıyan muzeydə 18 mindən çox eksponat saxlanılır.
2011-ci ildən Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərarına əsasən, Azərbaycan Dövlət İncəsənət Muzeyinə Milli Muzey statusu verilmişdir. Muzey iki qonşu tarixi tikilidə – “De Burun malikanəsi” və “Marinski Qadın Gimnaziyası” binalarında yerləşir. Binalar bir-biri ilə müasir üslubda tikilmiş şüşəli korpus vasitəsilə birləşmişdir. Dünya təsviri və tətbiqi sənətinin bütün növlərini yetərincə dolğun şəkildə əks etdirən muzeydə Qərbi Avropa, Rus, İslam, Şərq ölkələri incəsənətinin və milli mədəniyyətimizin çeşidli örnəklərini görmək mümkündür. Muzeydə müxtəlif dövr və üslublara aid rəngkarlıq, qrafika, heykəltaraşlıq, dekorativ-tətbiqi sənət nümunələri (çini, bədii və qiymətli metal, tikmə və xalça) nümayiş olunur.

Национальный музей искусств Азербайджана, созданный в 1936 году, является одним из крупнейших музеев Азербайджана. С 1943 года в музее, носящем имя одного из создателей реалистического театрально-декорационного искусства Рустама Мустафаева, хранится более 18 тысяч экспонатов.
С 2011 года в соответствии с постановлением Кабинета министров Азербайджанской Республики Азербайджанскому Государственному Музею Искусств был присвоен статус Национального Музея. Музей расположен в двух соседних исторических зданиях – «Усадьба Де Бурун» и «Марьинская женская гимназия». Здания соединены друг с другом через застекленный корпус, построенный в современном стиле. В музее представлены различные образцы западноевропейского, русского, исламского, восточного искусства, а также различные аспекты нашей национальной культуры. В музее представлены образцы живописи, графики, скульптуры, декоративно-прикладного искусства (фарфор, художественные и драгоценные металлы, вышивка и ковры) разных эпох и стилей.