18 May Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə Quba şəhərində "Soyqırımı Memorial Kompleksi"nin təşkilatçılığı ilə “18 May Beynəlxalq Muzeylər Günü: İncəsənət və Tarixin İşığında” adlı Ustad dərsi təşkil olunub. Tədbirin məqsədi muzeylərin cəmiyyətin mədəni və elmi həyatındakı rolunu vurğulamaq, muzey işinin inkişaf perspektivlərini müzakirə etmək olub. / 14 May, 2025
Giriş sözü ilə çıxış edən Kompleksin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Dr. Rəxşəndə Bayramova Beynəlxalq Muzeylər Gününün yaranma tarixindən bəhs edib. O qeyd edib ki, bu əlamətdar gün 1977-ci ildən etibarən Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) təşəbbüsü ilə hər il dünyanın müxtəlif ölkələrində qeyd olunur. O, muzeylərin yalnız eksponatların nümayiş olunduğu məkan deyil, eyni zamanda təhsil, tədqiqat və maarifləndirmə funksiyalarını yerinə yetirən mühüm mədəniyyət ocaqları olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru, professor Sabir Əmirxanov Beynəlxalq Muzeylər Gününün cəmiyyətin mədəni yaddaşının qorunması baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. O bildirmişdir ki, muzeylər keçmişlə gələcək arasında körpü yaradan, insanlara öz tarixini daha dərindən anlamağa imkan verən mühüm qurumlardır. Muzeyşünaslıq elminin inkişafından danışan professor qeyd edib ki, bu sahə yalnız eksponatların toplanması və sərgilənməsi ilə məhdudlaşmır. O, muzeylərin tərbiyəvi və psixoloji təsirindən bəhs edərək, xüsusən gənc nəsildə tarixə və milli irsə marağın formalaşmasında muzeylərin böyük rol oynadığını vurğulayıb. Əmirxanov həmçinin ölkəmizdə muzeyşünaslıq sahəsində təhsil və elmi tədqiqatların genişləndirilməsinin zəruriliyini önə çəkib.
Tədbirin sonunda iştirakçılar arasında fikir mübadiləsi aparılıb, muzeylərin gələcək inkişafı ilə bağlı təkliflər səsləndirilib.

В честь 18 мая — Международного дня музеев — в городе Губа по инициативе «Мемориального Комплекса Геноцида» был организован мастер-класс под названием «18 мая — Международный день музеев: сквозь призму искусства и истории». Цель мероприятия заключалась в том, чтобы подчеркнуть роль музеев в культурной и научной жизни общества, а также обсудить перспективы развития музейного дела. / 14 May, 2025
С вступительным словом выступила директор Мемориального Комплекса Геноцида, кандидат исторических наук, доктор Рахшенде Байрамова. Она рассказала об истории возникновения Международного дня музеев. Отметив, что этот знаменательный день с 1977 года ежегодно отмечается в различных странах мира по инициативе Международного Совета Музеев (ICOM), она подчеркнула, что музеи — это не просто места демонстрации экспонатов, но и важные культурные центры, выполняющие образовательную, исследовательскую и просветительскую функции. Затем выступил кандидат педагогических наук, профессор Сабир Амирханов, который отметил значение Международного дня музеев в контексте сохранения культурной памяти общества. Он заявил, что музеи — это важные учреждения, создающие мост между прошлым и будущим, позволяющие людям глубже понять свою историю. Говоря о развитии музейного дела как науки, профессор подчеркнул, что эта сфера не ограничивается лишь сбором и экспонированием предметов. Он затронул воспитательное и психологическое воздействие музеев, особенно их роль в формировании у молодого поколения интереса к истории и национальному наследию. Также Амирханов подчеркнул необходимость расширения образовательной и научно-исследовательской деятельности в области музееведения в нашей стране. В завершение мероприятия между участниками состоялся обмен мнениями, были озвучены предложения по дальнейшему развитию музеев.