Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi
Kompleks 1918-ci ildə bolşevik-erməni silahlı dəstələrinin Azərbaycan torpaqlarında həyata keçirdikləri soyqırımları nəticəsində həlak olan on minlərlə azərbaycanlının xatirəsinə ucaldılıb. Bu həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, Azərbaycan xalqının gələcək nəsillərinin milli yaddaşının qorunması və soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 30 dekabr 2009-cu il tarixli 673№-li sərəncam imzalamışdır. Sərəncama müvafiq olaraq 2012-2013-cü illərdə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Quba şəhərində “Soyqırım Memorial Kompleksi” inşa edilmiş və 2013-cü il sentyabr ayının 18-də Prezident cənab İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə açılışı olmuşdur.
Kompleksin ümumi sahəsi 3,5 hektardır və 5 hissədən ibarətdir.
Struktur
Kompleksin 5 hissəsi
Xatirə abidəsi - kütləvi məzarlıq
Xatirə abidəsi - əlavə görüntü
I hissə
Xatirə abidəsi (kütləvi məzarlıq)
2007-ci ilin aprel ayında Quba şəhərinin şimal-qərb hissəsində, Qudyalçayın sağ sahilində yerləşən şəhər stadionunda təmir-qazıntı işləri apararkən kütləvi məzarlıq aşkar edildi. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Elmi Şurası bu məsələyə dolğun aydınlıq gətirilməsi üçün məzarlıqda daha geniş şəkildə tədqiqat işləri aparılmasını məsləhət bilmişdir. 2007-ci ilin iyul ayından etibarən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun 7 nəfərdən ibarət elmi heyəti tərəfindən kütləvi məzarlıqda tədqiqat işlərinə başlanmış, 2008-ci ilin sentyabr ayında isə tədqiqat işləri başa çatdırılmışdır. Məzarlıqdan tapılan insanların cəsədləri üzərində tibbi ekspertiza, antropoloji araşdırmalar aparıldı. Araşdırmalar nəticəsində aşkar edilmiş kütləvi məzarlığın 1918-ci ildə bolşevik-daşnak erməni quldur hərbi dəstələri tərəfindən soyqırıma məruz qalmış yerli dinc əhaliyə aid olduğu müəyyən edilmişdir. Məzarlıqda 500-dək insan kəlləsi-onlardan 50-dən çoxu uşaqlara, 100-dən çoxu qadınlara aid idi. Tapılan kütləvi məzarlıq erməni millətçilərinin Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları ilə bağlı 1918-ci ildə bütün ölkə hüdudlarında həyata keçirdikləri cinayətkar əməllərinin əyani sübutu idi.
Açıq şəkildə nümayiş olunan kütləvi məzarlıqda sürüşmə hallarının aktivləşməsi, eroziyaya uğraması və təbii proseslər nəticəsində insan sümüklərinin çürüməsi səbəbindən 2018-ci ilin mart ayında şəriət qaydalarına uyğun dəfn edilmiş və üzərində xatirə abidəsi ucaldılmışdır.
Simvolik məzarlıq
II hissə
Kompleksin bu hissəsində qədimdən bəri Qubanın rəmzi və həyat simvolu sayılan alma ağacları əkilmişdir. Alma bağında 1918-ci il faciəsinin qurbanları – qadınlar, gənclər, uşaqlar və qocaların xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq, üç yaş qrupu (kiçik, orta və yaşlı) üzrə üç fərqli ölçüdə 40 ədəd simvolik mərmər daş yerləşdirilmişdir.
Soyqırımı muzeyi
III hissə
Muzey 3 hissədən ibarətdir:
Təsirli tərtibata malik kompleksin memarlıq üslubu və muzeydə nümayiş etdirilən eksponatlar böyük rəmzi məna daşıyır, xalqımızın zəngin tarixini əks etdirir.
Soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə dərin hörmət əlaməti olaraq yaşanmış faciənin miqyası, ağırlığı və əzabı memar Vahid Kasımoğlu tərəfindən sadə və bəzəksiz formada ifadə edilmiş, bununla da matəm sükutu təcəssüm etdirilmişdir. Muzeyin yerin altından üzə çıxan görünüşü tarixin gizlədilməsinin mümkünsüzlüyünü, iti uclu bıçaq elementləri isə ürəkləri parçalayan şiddəti simvolizə edir.
Muzeyin girişi
III hissə / 01
Giriş – Dinc Quba
Muzeyin giriş hissəsində yerləşən ekspozisiya “Dinc Quba” adlanır. Bu hissədə XX əsrin əvvələrində Quba qəzasının sakinlərinin və şəhərin görüntüləri verilir. Fotoşəkillər Quba qəzasının əhalisinin dövlət qulluqçuları, din xadimləri, məktəb uşaqları, qadınlar və digər nahiyə və kənd sakinlərinin: iş başında, məişətdə, ailədə və istirahət zamanı çəkilib. Quba qəzasında azərbaycanlı türklərlə yanaşı başqa millətlərin və etnik qrupların nümayəndələri də kompakt şəkildə yaşayıblar. Qəzanın müxtəlif milli-etnik və dini əhalisi arasında dinc qonşuluq münasibətləri əsrlərlə qorunub saxlanılıb. Bu da xalqımızın multikulturalizm ənənəsinə həmişə sadiq olduğunu göstərən amildir. Giriş hissəsi “Azərbaycan” qəzetinin 8 dekabr 1918-ci il epiqrafı ilə başa çatır.
Xatirə daşı
III hissə / 02
Əsas zal – Xatirə daşı
Azərbaycanın müxtəlif qəzalarında baş vermiş soyqırımlar zamanı qəddarlıqla qətlə yetirilmiş, əksəriyyəti yandırılmış, dənizə və quyulara atılaraq dəfn olunmamış insanların xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə zalın mərkəzində qara mərmərdən ucaldılmış abidə faciə qurbanlarına dərin hörmətin rəmzidir.
Həmçinin muzeyin əsas zalında Fövqəladə Təhqiqat Komissiyası tərəfindən toplanmış sənədlərə əsasən Bakı şəhəri və Bakı quberniyasının müxtəlif qəzalarında Şamaxı, Quba, Cavad, Göyçay və digər ərazilərdə baş vermiş soyqırımları əks etdirən ekspozisiyalar nümayiş olunur.
Əsas zal
Ekspozisiyalar
Fövqəladə Təhqiqat Komissiyası
Əsas zal ekspozisiyası
Zalın giriş hissəsində Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının (FTK) üzvlərinin fotoşəkilləri (F.Xoyski, M.Hacınski, X. Xasməmmədov, Ə. Xasməmmədov, İ. Şahmalıyev, M. Təkinski, N. Mixaylov, Ə. Xanbudaqov) və sənədlər nümayiş olunub. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) hökuməti ölkədə baş verən qanlı hadisələrə münasibət bildirməyi zəruri saymış və Birinci Dünya müharibəsi başlandığı vaxtdan bolşevik adı altında erməni quldur dəstələri tərəfindən müsəlman əhalisinə və mülkiyyətinə qarşı törədilən zorakılıq hallarını araşdırmaq məqsədilə 1918-ci il 15 iyul tarixində Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının yaradılması haqqında qərar qəbul etmişdir. FTK-nın sədri tanınmış hüquqşünas Ələkbər bəy Xasməmmədov idi. Komissiya 7 nəfərlik tərkiblə təsis edilsə də, sonralar Bakı və Gəncə şəhərlərinin istintaq-prokurorluq və məhkəmə orqanlarının digər nümayəndələri işə cəlb edilmişdir. FTK-nın tərkibi çoxmillətli olmaqla, əsasən, polyak, rus, alman, litva tatarı və Rusiyada təhsil almış hüquqşünas azərbaycanlılardan ibarət idi. Fəaliyyət göstərdiyi dövr ərzində 15 iyul 1918-ci ildən, 1 noyabr 1919-cu ilə qədər FTK tərəfindən 36 cilddən ibarət istintaq materialı toplanmışdır. Bakı, Şamaxı, Quba, Göyçay, Cavad, Nuxa, Lənkəran qəzalarında, Gəncədə, Qarabağda, Zəngəzurda ermənilər tərəfindən törədilmiş amansız cinayətlər araşdırılmışdır. FTK-nın fəaliyyətinin yekunu olaraq 128 məruzə və qərar layihəsi hazırlanmış, onların əsasında müxtəlif cinayətlərdə müqəssir bilinən 194 şəxsə qarşı cinayət işi qaldırılmışdır.
Xəritə
Növbəti ekspozisiyada 1918-ci ildə soyqırımlar törədilən bölgələrin qırmızı nişanlarla qeyd olunduğu, 1918–1920-ci illəri əhatə edən Azərbaycanın xəritəsi nümayiş etdirilir. Bununla yanaşı, Azərbaycan tarixi haqqında qısa məlumat verən lövhələr azərbaycan, rus, türk və ingilis dillərində təqdim olunaraq ziyarətçilərə çatdırılır.
Fərman
Sonrakı ekspozisiyada AXC-nin varisi olan Azərbaycan Respublikası bu gün həmin işi axıra qədər həyata keçirə bilmədiyi və məntiqi davamı olaraq soyqırımı hadisələrinə siyasi qiymət vermək borcunu tarixin hökmü kimi qəbul etmiş, müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu və memarı Ulu Öndər Heydər Əliyevin fotoşəkili və “31 Mart Azərbaycanlıların soyqırımı” haqqında verdiyi 26 mart 1998-ci il fərmanı (3 dildə) (azərbaycan, rus, ingilis) öz əksini tapmışdır.
Quba qəzası
Muzey qaleriyasının bütöv bir divarını Quba qəzasına həsr edilmiş 4 bölmədən ibarət ekspozisiyalar təşkil edir. Birinci bölmədə inzibati ərazi vahidi olan Qubanın 1918-ci il tarixi üçün vəziyyəti əks olunmuşdur. Quba qəzası (Quba, Qusar, Şabran, Xaçmaz, Siyəzən) çar Rusiyası, AXC, Az. SSR dövrünün 1929-cu il tarixinə qədər mövcud olmuşdur. 1918-ci ildə Quba qəzasında baş verən soyqırımları xüsusi qırmızı işarələrlə xəritədə qeyd olunmuşdur. İlkin məlumatlara görə, qəzada 122 kəndin talanlara və dağıntılara məruz qalması qeyd olunsa da, daha dəqiq aparılmış təhqiqatlar nəticəsində bu kəndlərin sayı 167 olduğu sübut olunmuşdur. Quba şəhəri və ətraf kəndlərində 38, Qusarda 27, Xaçmazda 65, Şabranda 21, Siyəzəndə 16 yaşayış məntəqəsi dağıdılmışdır.
Quba qəzasının əhalisi
1918-ci ilə qədərki Quba qəzasının əhalisinin yaşayışı haqqında geniş məlumat verilmişdir. 1916-cı il məlumatlarına görə Quba qəzasının 198.204 nəfər əhalisinin 64,15%-ni azərbaycanlılar və tatlar, 24,72%-ni ləzgilər, qrızlılar, buduqlular, ceklilər, avarlar və s., 7,58%-ni yəhudilər, 2,71%-ni ruslar, 0,76%-ni ermənilər təşkil edirdi. Bu guşədə müxtəlif millətlərin və etnik qrupların fotoşəkilləri əks olunmuşdur.
FTK
Şahid ifadələri
Fövqəladə Təhqiqat Komissiyası Quba qəzasında törədilmiş dağıntılar, zorakılıq və soyqırımı faktlarının qısa təfsilatı, sənədlər və bu hadisələrin canlı şahidlərinin fotoşəkilləri, dindirilmə protokolları nümayiş olunmuşdur.
Müdafiəçilər
Dördüncü bölmədə Quba qəzasının müdafiəçiləri haqqında məlumat verilir. Bakı Sovetinin rəhbəri S. Şaumyanın göstərişi ilə Hamazaspın 3 min nəfərlik erməni quldur dəstəsi 1918-ci ilin aprel ayının sonundan may ayının ortalarınadək, iki həftə ərzində, Quba qəzasında amansız qətllər və qarətlər törətmişdir. Türklərə xüsusi nifrət bəsləyən Hamazaspın əsas məqsədi cəza tədbirləri həyata keçirmək və müsəlman əhalinin sayını məqsədli şəkildə azaltmaq idi. Onun dəstələri uşaq, qadın, qoca demədən insanları xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirmiş, cəsədləri eybəcər hala salmış, meyitlərin dəfninə belə imkan verməmişdir.
Ekspozisiyada azərbaycanlıların ən ağır və faciəli şəraitdə belə öz humanist dəyərlərinə sadiq qalaraq tolerantlıq nümayiş etdirdiyini əks etdirən sənəd də yer alır. Dəvəçinin (indiki Şabran rayonu) Kilvar kəndinin 90 erməni sakini tərəfindən imzalanıb möhürlənmiş bu sənəd Həmdulla Əfəndi Əfəndizadənin onları müdafiə etməsi və həyatlarını təhlükədən qoruması faktını təsdiqləyir, insanlıq nümunəsi kimi təqdim olunur.
Burada həmçinin Quba qəzasının müdafiəçilərinin — Ə. Zizikski, H. Əfəndizadə, Ş. Əfəndizadə, M. İbrahimov və başqalarının fotoşəkilləri təqdim olunur. Müdafiə dəstələrinin daşnak-ermənilərlə apardığı mübarizədən bəhs edilir, eləcə də şiddətli döyüşlərin getdiyi Digah və Xucbala kəndləri arasındakı “Qanlı dərə”nin görüntüsü verilir.
Paris sülh konfransı
Növbəti ekspozisiyada 1919-cu il Paris sülh konfransında iştirak edən nümayəndə heyətinin fotoşəkilləri (Ə. Topçubaşov-sədr, A. Atamalıbəyov, Y. Mehdiyev, C. Hacıbəyli, Ə. Şeyxülislamov, M. Məhərrəmov), eləcə də AXC sərhədlərini göstərən Qafqazın tarixi xəritələri (fransız və osmanlı türkcəsində) verilmişdir. Heyətin əsas məqsədi Azərbaycanı müstəqil dövlət kimi tanıtmaqla yanaşı, Azərbaycan xalqına qarşı 1918-ci ildə erməni-daşnaklarının törətdikləri cinayətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırmaqdan ibarət idi. Bu məqsədlə FTK-nın materiallarının bir hissəsi Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin xətti ilə Parisə nümayəndə heyəti ilə göndərilmişdir. Bu materiallar Bakı, Şamaxı, Quba, Göyçay, Cavad qəzalarında 1918-ci ildə baş verən soyqırımları əks etdirən 6 cild sənədlər toplusundan və 102 fotoşəkildən ibarət idi. Azərbaycan nümayəndə heyəti öz üzərinə qoyulan vəzifəni yerinə yetirmiş, sənədlərin surətləri böyük dövlətlərin başçılarına və müxtəlif beynəlxalq təşkilatlara təqdim edilmişdir. Bakıdan Parisə göndərilən bütün materiallar tarix elmləri doktoru, professor Solmaz Rüstəmova (Tohidi) tərəfindən 2011-ci ildə Fransada Topçubaşovun şəxsi arxivindən tapılmış və 94 ildən sonra vətənə qaytarılmışdır. Həmin sənəd və fotoşəkillərin surətləri muzeyin ekspozisiyasında orijinalda olduğu kimi verilmişdir. Soyqırımı hadisələrini əks etdirən sənədli film zalda davamlı olaraq nümayiş olunur.
Dəmir tablo
Simalar
Növbəti ekspozisiyada bədii tətbiqi sənətin nümunəsində verilən dəmir tabloda müasir insan simaları verilmişdir. Bu simalar gənc və yaşlı nəsilləri təcəssüm etdirir. Simalarda sezilən baxışlar müxtəlifdir. Əgər gənc simaların baxışlarında təəccüb, heyrət, qorxu hiss olunursa, yaşlı nəsilə aid simalarda bir o qədər kin, kədər, acı hissləri əks olunub.
Məlumat
Soyqırım icraçıları
Sıradakı ekspozisiyada 1918-ci ildə törədilən soyqırımların rəhbərləri və icraçılarının adları (Şaumuyan, Hamazasp, Korqanov, Andranik, Lalayan, Mikoyan və s.), onların həyata keçirdiyi soyqırımı siyasətinin mahiyyəti haqqında məlumat verilmişdir.
Silahlar
Azərbaycana “Böyük Ermənistan” dövləti üçün potensial ərazi kimi baxan və eyni zamanda müsəlman əhalisini regionda soyqırımlar törətmək yolu ilə maksimum azaltmaq məqsədi güdən ermənilər, istədiklərinə nail olmaq üçün bütün vasitələrdən istifadə edirdilər. Bu planı reallaşdırmağa çalışan Bakı Sovetinin rəhbəri Şaumyan, bütün Qafqazın erməni qüvvələrinin, o cümlədən “Daşnaksutyun” partiyasının üzvləri ilə sıx əməkdaşlıq edirdi. Ona verilmiş səlahiyyətlərdən sui-istifadə edərək, Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində xüsusi qəddarlıqla cəza tədbirləri həyata keçirdi. Beləliklə, 1918-ci il faciəli hadisələrin bolşevik-daşnak tandemi tərəfindən həyata keçirilmişdir. 1918-ci il mart ayından başlayaraq müsəlman əhalisinin kütləvi qırğınlarını 70% erməni əsgərlərindən ibarət olan, erməni zabitlərinin rəhbərlik etdiyi qoşunlar tərəfindən törədilmişdir. Azərbaycanda soyqırımı törədən erməni silahlı dəstələrinin rəhbər və icraçılarının konkret şəxsiyyətlərinin məlum olması, bu faciənin guya “erməni qara camaatı” tərəfindən törədildiyi barədə iddiaları təkzib edir. Guşədə həmçinin erməni quldurlarının həmin dövrdə soyqırımlar zamanı istifadə etdikləri soyuq, odlu silah nümunələri, işgəncə alətləri nümayiş olunmuşdur.
Cavad qəzası
Bakı quberniyası qəzaları mövzusu Cavad qəzasına aid ekspozisiya ilə davam edir. Cavad qəzası indiki Salyan, Saatlı, İmişli, Sabirabad, Cəlilabad rayonlarının ərazisini əhatə edirdi. Cavad qəzasına aid ekspozisiyanın mətn hissəsində qəzanın və əhalinin tərkibi haqqında məlumat verilmişdir. Qəzada 1918-ci ilin mart-iyun aylarının ortalarına qədər ermənilər tərəfindən müsəlman əhalisinə qarşı soyqırımı baş vermiş, həmin ilin aprelində Salyan bolşeviklərin nəzarətinə keçdikdən sonra bu qəzanın dinc əhalisi daha çox təqiblərə məruz qalmışdı. Bu vəziyyət torpaqlarımızın Azərbaycan-Türk qoşunları azad edənədək davam etmişdir. FTK-nın fəaliyyəti zamanı müsəlman kəndlərinin bir hissəsi hələ də ermənilərin nəzarəti altında olduğu üçün kəndlərə dəymiş ziyanın miqdarını və qətlə yetirilənlərin dəqiq siyahısını əldə etmək mümkün olmamışdır. Lakin ermənilərin yerli müsəlman əhaliyə qarşı törətdikləri vəhşiliklərinin, vandalizmin miqyasını təsəvvür etmək çətin deyildi. Bu baxımdan, ekspozisiyada yer almış Cavad qəzasının Xocalı kəndinin sakini 18 yaşlı Sürəyya Məşədi Dadaş qızına aid dindirilmə və məhkəmə-tibbi müayinənin protokoluna baxmaq kifayətdir. Qətllər xüsusi qəddarlıqla müşayiət olunmuşdur: insanları süngülərə keçirmiş, xəncərlə doğramış, başlarını kəsmiş və yandırmışlar.
Göyçay qəzası
1918-ci ildə AXC Bakı quberniyasının tərkibində inzibati-ərazi vahidi olmaqla indiki Göyçay, Kürdəmir, Zərdab rayonlarının ərazisini əhatə edirdi. Ekspozisiyada qəzanın inzibati ərazisində əhalinin milli-dini tərkibi (müsəlman, erməni, rus, yəhudi) haqqında məlumat verilmişdir. Göyçay ərazisindən bir neçə dəmiryol stansiyalarının keçməsi hələ I Dünya müharibəsində gedən və qayıdan erməni silahlı dəstələrinin bu bölgəyə hücumunu asanlaşdırırdı. 1918-ci il iyun ayından isə bolşevik hakimiyyəti qurmaq adı ilə ermənilər daha da azğınlaşdı. Belə ki, Ərəb-Mehdibəy kəndində 84 mülk yandırılmış, əmlakı qarət edilmiş, 83 nəfər öldürülmüşdür. Cəhri kəndinin 20 sakini isə öldürülməmişdən öncə dözülməz işgəncələrə məruz qalmışdır. Burunları, qulaqları kəsilmiş, kəllə sümükləri sındırılmışdır. Eyni vəhşiliklər Kürdəmir kəndində də baş vermişdir. FTK-nın həmin bölgədə apardığı təhqiqat sənədləri, yandırılmış kənd məscidlərinin, şəxsi mülklərin, evlərin, insan cəsədlərinin fotoşəkilləri lövhədə öz əksini tapmışdır. Yalnız 1918-ci il 16-30 iyun tarixlərində Göyçay qəsəbəsi və Qaraməryəm kəndi istiqamətində gedən döyüşlərdə BXKS-nin ordusu ilə Qafqaz İslam ordusu arasında baş vermiş həlledici döyüşlər nəticəsində torpaqlarımızın bolşevik-daşnak qüvvələrindən azad olunması başlanmışdır.
Şamaxı qəzası
İnzibati-ərazi vahid olmaqla indiki Şamaxı, Ağsu, İsmayıllı, Qobustan, Hacıqabul rayonlarının ərazilərini əhatə edirdi. Digər qəzalarda olduğu kimi, Şamaxı qəzasının əhalisinin də tərkibi milli-dini mənşəyinə görə müxtəlif idi. Qəzada müsəlman əhalisinin çoxluq təşkil etməsinə baxmayaraq gözlənilmədən erməni-bolşeviklərin hücumuna məruz qalması nəticəsində görülməmiş vəhşiliklərlə üzləşmişlər. Şamaxı soyqırımları Bakıda baş verən hadisələrlə eyni vaxtda başlamış, mart-aprel aylarında Şamaxı şəhəri 2 dəfə, qəzanın 110 kəndi isə bir neçə dəfə talanlara məruz qalmışdır. Bolşevik-daşnak quldurlarının Şamaxı şəhərində törətdikləri soyqırımları bir neçə gün davam etmiş, zəngin müsəlmanlara məxsus “Piran-Şirvan” yaşayış məhəlləsi yanğınla tamamilə məhv edilmişdir. Mart qırğınlarından sonra ürəkləri soyumayan ermənilər aprelin 10-da S. Lalayevin və T. Əmirovun başçılığı ilə şəhərə yenidən basqın etmişlər. Şamaxının dini ocaqları, həmçinin 8 əsrlik tarixi olan “Cümə məscidi” yandırılmış və dağıdılmışdır. Bu dövr ərzində ümumilikdə Şamaxı qəzasının 106 kəndi ermənilər tərəfindən viran qoyulmuş, 10341 nəfər öldürülmüşdür. Həmin faktlar fotoşəkillərlə ekspozisiyada nümayiş olunmuşdur.

Мемориальный комплекс геноцида в Губе
Комплекс воздвигнут в память о десятках тысяч азербайджанцев, погибших в результате геноцидов, совершённых на азербайджанских землях вооружёнными отрядами большевиков и армян в 1918 году. В целях доведения этих истин до мировой общественности, сохранения национальной памяти будущих поколений азербайджанского народа и увековечения памяти жертв геноцида Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев подписал 30 декабря 2009 года распоряжение №673. В соответствии с данным распоряжением в 2012–2013 годах при поддержке Фонда Гейдара Алиева в городе Губа был построен «Мемориальный комплекс геноцида»,
а 18 сентября 2013 года состоялось его открытие с участием Президента господина Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой. Комплекс состоит из 5 частей, общая площадь которого составляет 3,5 гектара.
Структура
5 частей комплекса
Памятник памяти — братская могила
Памятник памяти — дополнительный вид
Часть I
Мемориал (Массовое захоронение)
В апреле 2007 года в северо-западной части города Губа, на городском стадионе, расположенном на правом берегу реки Гудьялчай, во время ремонтно-земляных работ было обнаружено массовое захоронение. Учёный совет Института археологии и этнографии Национальной академии наук Азербайджана счёл целесообразным проведение более широких исследований на месте захоронения для всестороннего выяснения данного вопроса. С июля 2007 года научная группа из 7 человек Института археологии и этнографии Национальной академии наук Азербайджана приступила к исследовательским работам на месте массового захоронения, а в сентябре 2008 года исследования были завершены. Над найденными в захоронении останками были проведены медицинская экспертиза и антропологические исследования. В результате было установлено, что обнаруженное массовое захоронение принадлежит местному мирному населению, подвергшемуся геноциду со стороны большевистско-дашнакских армянских разбойничьих военных формирований в 1918 году. В захоронении было найдено около 500 человеческих черепов, из них более 50 принадлежали детям, более 100 — женщинам. Обнаруженное массовое захоронение являлось наглядным доказательством преступных деяний, совершённых армянскими националистами по всей стране в 1918 году в связи с территориальными притязаниями к Азербайджану.
Из-за активизации оползневых процессов, эрозии и разрушения человеческих останков под воздействием природных процессов массовое захоронение, открыто демонстрировавшееся для обозрения, в марте 2018 года было предано земле в соответствии с нормами шариата, а над ним был воздвигнут памятник памяти.
Символическое кладбище
Часть II
В этой части комплекса были высажены яблони, издревле считающиеся символом Губы и символом жизни. В яблоневом саду в знак уважения к памяти жертв трагедии 1918 года — женщин, молодёжи, детей и стариков — установлены 40 символических мраморных камней трёх различных размеров по трём возрастным группам (младшая, средняя и старшая).
Музей геноцида
Часть III
Музей состоит из 3 частей:
Архитектурный стиль комплекса с выразительным оформлением и экспонаты, представленные в музее, несут в себе большой символический смысл и отражают богатую историю нашего народа.
В знак глубокого уважения к памяти жертв геноцида масштаб, тяжесть и боль пережитой трагедии были выражены архитектором Вахидом Касымоглу в простой и лишённой украшений форме, что воплощает траурную тишину. Вид музея, словно выходящего из-под земли, символизирует невозможность сокрытия истории, а элементы в виде острых лезвий — разрывающую сердца жестокость.
Вход в музей
Часть III / 01
Вход — Мирная Губа
Экспозиция, расположенная во входной части музея, называется «Мирная Губа». В этой части представлены изображения жителей Кубинского уезда и виды города начала XX века. Фотографии запечатлели государственных служащих, религиозных деятелей, школьников, женщин и жителей других округов и сёл Кубинского уезда: за работой, в быту, в семье и во время отдыха. В Кубинском уезде наряду с азербайджанскими тюрками компактно проживали и представители других национальностей и этнических групп. Мирные добрососедские отношения между различными национально-этническими и религиозными группами населения уезда сохранялись веками.
Это является свидетельством того, что наш народ всегда оставался верен традициям мультикультурализма. Входная часть завершается эпиграфом из газеты «Азербайджан» от 8 декабря 1918 года.
Камень памяти
Часть III / 02
Основной зал — Памятная плита
Воздвигнутый в центре зала памятник из чёрного мрамора является символом глубокого уважения к жертвам трагедии и создан с целью увековечения памяти людей, зверски убитых во время геноцидов, произошедших в различных уездах Азербайджана, большинство из которых были сожжены, брошены в море и колодцы и не были похоронены.
Также в основном зале музея на основе документов, собранных Чрезвычайной следственной комиссией, представлены экспозиции, отражающие геноциды, произошедшие в городе Баку и различных уездах Бакинской губернии,  Шамахинском, Губинском, Джеватском, Гёйчайском и других территориях.
Основной зал
Экспозиции
Чрезвычайная следственная комиссия
Экспозиция основного зала
Во входной части зала представлены фотографии членов Чрезвычайной следственной комиссии (ЧСК) (Ф. Хойский, М. Гаджинский, Х. Хасмамедов, А. Хасмамедов, И. Шахмалиев, М. Текинский, Н. Михайлов, А. Ханбудагов) и документы. Правительство Азербайджанской Демократической Республики (АДР) сочло необходимым дать оценку кровавым событиям, происходившим в стране, и 15 июля 1918 года приняло решение о создании Чрезвычайной следственной комиссии с целью расследования актов насилия, совершённых против мусульманского населения и его имущества армянскими разбойничьими отрядами, действовавшими под именем большевиков с начала Первой мировой войны. Председателем ЧСК был известный юрист Алекпер бек Хасмамедов. Хотя комиссия была учреждена в составе 7 человек, позднее к её работе были привлечены и другие представители следственно-прокурорских и судебных органов городов Баку и Гянджа. Состав ЧСК был многонациональным и состоял главным образом из поляков, русских, немцев, литовских татар и азербайджанских юристов, получивших образование в России. За период своей деятельности, с 15 июля 1918 года по 1 ноября 1919 года, ЧСК собрала следственные материалы в 36 томах. Были расследованы жестокие преступления, совершённые армянами в Баку, Шамахы, Губе, Гёйчае, Джевате, Нухе, Ленкорани, Гяндже, Карабахе и Зангезуре. По итогам деятельности ЧСК были подготовлены 128 докладов и проектов решений, на основании которых возбуждены уголовные дела против 194 лиц, признанных виновными в различных преступлениях.
Карта
В следующей экспозиции представлена карта Азербайджана, охватывающая 1918–1920 годы, на которой красными отметками обозначены регионы, где в 1918 году были совершены геноциды. Наряду с этим посетителям представлены стенды с краткой информацией об истории Азербайджана на азербайджанском, русском, турецком и английском языках.
Указ
В последующей экспозиции отражено, что Азербайджанская Республика, являясь правопреемницей АДР, приняла как веление истории свой долг — дать политическую оценку событиям геноцида как логическое продолжение дела, которое в своё время не удалось довести до конца. Здесь представлены фотография общенационального лидера Гейдара Алиева — основателя и архитектора современного Азербайджанского государства — и его указ от 26 марта 1998 года «О геноциде азербайджанцев 31 марта» на трёх языках (азербайджанском, русском, английском).
Кубинский уезд
Целая стена музейной галереи отведена экспозициям, посвящённым Кубинскому уезду, состоящим из 4 разделов. В первом разделе отражено положение Кубы как административно-территориальной единицы на 1918 год. Кубинский уезд (Губа, Гусар, Шабран, Хачмаз, Сиязань) существовал до 1929 года в периоды царской России, АДР и Азербайджанской ССР. Геноциды, произошедшие в Кубинском уезде в 1918 году, обозначены на карте специальными красными знаками. По предварительным данным отмечалось, что разграблению и разрушению подверглись 122 села уезда, однако в результате более точных расследований было доказано, что число этих сёл составляло 167. Были разрушены 38 населённых пунктов в городе Губа и окрестных сёлах, 27 — в Гусаре, 65 — в Хачмазе, 21 — в Шабране, 16 — в Сиязани.
Население Кубинского уезда
Представлена обширная информация о жизни населения Кубинского уезда до 1918 года. Согласно данным 1916 года, из 198 204 жителей Кубинского уезда 64,15% составляли азербайджанцы и таты, 24,72% — лезгины, грызцы, будухцы, джекцы, аварцы и др., 7,58% — евреи, 2,71% — русские, 0,76% — армяне. В этом разделе представлены фотографии различных национальностей и этнических групп.
ЧСК
Показания свидетелей
Представлены краткие сведения о разрушениях, насилии и фактах геноцида, совершённых в Кубинском уезде, документы, фотографии живых свидетелей этих событий и протоколы допросов, собранные Чрезвычайной следственной комиссией.
Защитники
В четвёртом разделе представлена информация о защитниках Кубинского уезда. По указанию руководителя Бакинского совета С. Шаумяна трёхтысячный армянский разбойничий отряд Гамазаспа в течение двух недель — с конца апреля до середины мая 1918 года — совершал в Кубинском уезде жестокие убийства и грабежи. Главной целью Гамазаспа, питавшего особую ненависть к тюркам, было проведение карательных мер и целенаправленное сокращение численности мусульманского населения. Его отряды с особой жестокостью убивали людей без различия детей, женщин и стариков, уродовали тела и даже не позволяли хоронить погибших.
В экспозиции также представлен документ, отражающий, что азербайджанцы даже в самых тяжёлых и трагических условиях сохраняли верность своим гуманистическим ценностям и проявляли толерантность. Этот документ, заверенный печатью и подписанный 90 армянскими жителями села Килвар Девечинского уезда (ныне Шабранский район), подтверждает факт того, что Гамдулла эфенди Эфендизаде защищал их и оберегал их жизни от опасности, и приводится как пример человечности.
Здесь также представлены фотографии защитников Кубинского уезда — А. Зизикского, Г. Эфендизаде, Ш. Эфендизаде, М. Ибрагимова и других. Рассказывается о борьбе отрядов самообороны с дашнакскими армянами, а также показан вид «Кровавой долины» между сёлами Дигях и Худжбала, где происходили ожесточённые бои.
Парижская мирная конференция
В следующей экспозиции представлены фотографии делегации, участвовавшей в Парижской мирной конференции 1919 года (А. Топчубашов — председатель, А. Атамалыбеков, Ю. Мехдиев, Д. Гаджибейли, А. Шейхулисламов, М. Магеррамов), а также исторические карты Кавказа, показывающие границы АДР (на французском и османско-турецком языках). Главной целью делегации было не только представить Азербайджан как независимое государство, но и довести до мировой общественности информацию о преступлениях, совершённых армяно-дашнакскими силами против азербайджанского народа в 1918 году. С этой целью часть материалов ЧСК была направлена в Париж через Министерство иностранных дел Азербайджана вместе с делегацией. Эти материалы состояли из 6 томов документов и 102 фотографий, отражающих геноциды, произошедшие в Баку, Шамахы, Губе, Гёйчае и Джевате в 1918 году. Азербайджанская делегация выполнила возложенную на неё задачу, и копии документов были представлены руководителям великих держав и различным международным организациям. Все материалы, отправленные из Баку в Париж, были обнаружены доктором исторических наук, профессором Солмаз Рустамовой (Тохиди) в личном архиве Топчубашова во Франции в 2011 году и спустя 94 года возвращены на родину. Копии этих документов и фотографий представлены в экспозиции музея в том же виде, что и оригиналы. В зале на постоянной основе демонстрируется документальный фильм, отражающий события геноцида.
Железное панно
Лица
В следующей экспозиции на железном панно, выполненном как образец декоративно-прикладного искусства, представлены современные человеческие лица. Эти лица олицетворяют молодое и старшее поколения. Взгляды на лицах различны. Если во взглядах молодых лиц ощущаются удивление, изумление и страх, то на лицах старшего поколения в той же мере отражены злоба, скорбь и боль.
Информация
Исполнители геноцида
В очередной экспозиции представлена информация об именах руководителей и исполнителей геноцидов, совершённых в 1918 году (Шаумян, Гамазасп, Корганов, Андраник, Лалаян, Микоян и др.), а также о сущности проводимой ими политики геноцида.
Оружие
Армяне, рассматривавшие Азербайджан как потенциальную территорию для государства «Великая Армения» и одновременно преследовавшие цель максимально сократить численность мусульманского населения в регионе путём геноцидов, использовали для достижения своих целей все средства. Руководитель Бакинского совета Шаумян, стремившийся реализовать этот план, тесно сотрудничал со всеми армянскими силами Кавказа, в том числе с членами партии «Дашнакцутюн». Злоупотребляя предоставленными ему полномочиями, он с особой жестокостью проводил карательные акции в различных регионах Азербайджана. Таким образом, трагические события 1918 года были осуществлены большевистско-дашнакским тандемом. Начиная с марта 1918 года массовые убийства мусульманского населения совершались войсками, на 70% состоявшими из армянских солдат и находившимися под командованием армянских офицеров. Тот факт, что личности руководителей и исполнителей армянских вооружённых отрядов, совершавших геноцид в Азербайджане, конкретно известны, опровергает утверждения о том, что эта трагедия якобы была совершена «армянской чернью». В этом разделе также представлены образцы холодного и огнестрельного оружия, а также орудия пыток, использовавшиеся армянскими разбойниками во время геноцидов того периода.
Джеватский уезд
Тема уездов Бакинской губернии продолжается экспозицией, посвящённой Джеватскому уезду. Джеватский уезд охватывал территории нынешних Сальянского, Саатлинского, Имишлинского, Сабирабадского и Джалилабадского районов. В текстовой части экспозиции приведена информация об уезде и составе его населения. До середины марта — июня 1918 года в Джеватском уезде армянами совершался геноцид против мусульманского населения, а после перехода Сальяна под контроль большевиков в апреле того же года мирное население этого уезда подверглось ещё большим преследованиям. Такое положение сохранялось до освобождения наших земель Азербайджано-турецкими войсками. Во время деятельности ЧСК часть мусульманских сёл всё ещё находилась под контролем армян, поэтому не удалось установить точный размер нанесённого деревням ущерба и точный список убитых. Однако масштаб зверств и вандализма, совершённых армянами против местного мусульманского населения, было трудно даже представить. В этом отношении достаточно ознакомиться с протоколом допроса и судебно-медицинского обследования 18-летней Сурейи, дочери Машади Дадаша, жительницы села Ходжалы Джеватского уезда, представленным в экспозиции. Убийства сопровождались особой жестокостью: людей насаживали на штыки, рубили кинжалами, отрубали им головы и сжигали.
Гёйчайский уезд
В 1918 году Гёйчайский уезд, являясь административно-территориальной единицей в составе Бакинской губернии АДР, охватывал территории нынешних Гёйчайского, Кюрдамирского и Зардабского районов. В экспозиции представлена информация о национально-религиозном составе населения административной территории уезда (мусульмане, армяне, русские, евреи). Прохождение через территорию Гёйчая нескольких железнодорожных станций ещё в годы Первой мировой войны облегчало нападения армянских вооружённых отрядов, двигавшихся в этот регион и возвращавшихся обратно. А с июня 1918 года под предлогом установления большевистской власти армяне стали действовать ещё более ожесточённо. Так, в селе Араб-Мехдибей было сожжено 84 дома, имущество разграблено, 83 человека убиты. 20 жителей села Джахри до убийства подверглись невыносимым пыткам. Им отрезали носы и уши, дробили черепа. Те же зверства имели место и в селе Кюрдамир. В экспозиции представлены следственные документы ЧСК по этому региону, фотографии сожжённых сельских мечетей, частной собственности, домов и человеческих тел. Лишь в результате решающих боёв, произошедших 16–30 июня 1918 года в направлении посёлка Гёйчай и села Гарамерьям между армией БКСН и Кавказской исламской армией, началось освобождение наших земель от большевистско-дашнакских сил.
Шемахинский уезд
Как административно-территориальная единица охватывал территории нынешних Шемахинского, Агсуинского, Исмаиллинского, Гобустанского и Гаджигабульского районов. Как и в других уездах, население Шемахинского уезда отличалось разнообразием по национально-религиозному происхождению. Несмотря на то что мусульманское население уезда составляло большинство, оно неожиданно подверглось нападению армяно-большевистских сил и столкнулось с невиданными зверствами. Шемахинские геноциды начались одновременно с событиями в Баку; в марте-апреле город Шемаха дважды, а 110 сёл уезда — по нескольку раз подвергались разграблению. Геноциды, совершённые большевистско-дашнакскими разбойниками в городе Шемаха, продолжались несколько дней, а богатый мусульманский квартал «Пиран-Ширван» был полностью уничтожен пожаром. Не насытившись мартовскими расправами, армяне 10 апреля вновь ворвались в город под руководством С. Лалаева и Т. Эмирова. Религиозные святыни Шемахи, а также историческая «Джума-мечеть», насчитывающая 8 веков, были сожжены и разрушены. За этот период в общей сложности 106 сёл Шемахинского уезда были разорены армянами, 10 341 человек убит. Эти факты представлены в экспозиции с помощью фотографий.