Sentyabrın 27-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə Təhlükəsizlik Şurasının iclası keçirilib. / 28 Sentyabr, 2020
Dövlətimizin başçısı iclasda çıxış edib.
– Bildiyiniz kimi, bu gün səhər tezdən Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təxribat törətmişdir. Bu təxribat nəticəsində itkilərimiz var, həm mülki əhali, həm də hərbçilər arasında. Bu, bir daha onu göstərir ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasəti davam edir və bu siyasət Ermənistanın faşist mahiyyətini bütün dünyaya göstərir.
Səhər tezdən məlumatı alan kimi, mən Müdafiə naziri, digər aidiyyəti qurumların rəhbərləri ilə əlaqə saxladım, müvafiq göstərişlər verdim və bu göstərişlər əsasında hazırda Azərbaycan Ordusu genişmiqyaslı əks-hücum əməliyyatına başlamışdır.
Bildirməliyəm ki, Ermənistanın hərbi təxribatı planlaşdırılmış təxribatdır. Onlar bu təxribata uzun müddətdir ki, hazırlaşırdılar. Bizdə olan operativ məlumat onu göstərirdi ki, Ermənistan bizə qarşı yeni müharibəyə başlamaq fikrindədir. Mən bu məsələ ilə bağlı artıq son bir həftə ərzində bir neçə dəfə həm televiziya kanallarında müsahibəmdə, eyni zamanda, BMT kürsüsündən çıxış edərkən öz fikirlərimi bildirmişdim və demişdim ki, təcavüzkar dövlət dayandırılmalıdır. Onlar yeni müharibəyə hazırlaşırlar.
Bu gün mən Azərbaycan xalqına müraciət etdim. Müraciətdə bu təxribatın səbəbləri və son müddət ərzində Ermənistanın çirkin addımları haqqında geniş məlumat verdim, fikirlərimi bölüşdüm, onları təkrarlamaq istəmirəm. Sadəcə olaraq, bir daha bildirirəm ki, bu gün səhər tezdən bizə qarşı edilən hərbi hücum planlaşdırılmış hərbi təxribat idi. Çünki bir neçə istiqamətdən müxtəlif növ silahlardan, o cümlədən ağır artilleriyadan bizim mövqelərimiz atəşə tutuldu və eyni zamanda, yaşayış məntəqələrimiz, kəndlərimiz atəşə tutuldu. Qeyd etdiyim kimi, mülki əhali arasında itkilərimiz var. Bu, bir daha Ermənistanın, Ermənistan faşizminin eybəcər sifətini göstərir. Çünki dinc əhaliyə qarşı belə qəddarlıq ancaq faşist dövlətlərə aid ola bilər və birinci dəfə deyil, Tovuz hadisələrində, ondan sonra digər hadisələrdə, Xocalı soyqırımı erməni vəhşiləri tərəfindən əliyalın dinc əhaliyə qarşı törədilmişdir və bu dəfə də Ermənistanın əsas hədəfi bizim yaşayış məntəqələrimizdir. Onlar bu atəşi açmaqla istəyirlər ki, Azərbaycan ictimaiyyəti, Azərbaycan vətəndaşları arasında, cəbhəboyu yerləşən kəndlərdə, şəhərlərdə yaşayan insanlar arasında təşviş yaransın. Amma tam qətiyyətlə deyə bilərəm ki, – bu gün səhər mən bütün bölgələrdən, cəhbəyanı bölgələrdən məlumat almışam, – Azərbaycan vətəndaşları cəsarət göstərirlər, hər kəs öz yerindədir, ordumuza, dövlətimizə hər an dəstək verməyə hazırdırlar və bunu edirlər.
Azərbaycan Ordusu bu hərbi təxribata cavab olaraq, hazırda əks-hücum əməliyyatı keçirir. Deyə bilərəm ki, əməliyyat uğurla keçirilir. Prezident Administrasiyasına, eyni zamanda, Müdafiə Nazirliyinə göstəriş verildi ki, əhali müntəzəm olaraq hadisələrin gedişatı ilə bağlı məlumatlandırılsın. Onu deyə bilərəm ki, uğurlu əks-hücum əməliyyatı nəticəsində düşmənin canlı qüvvəsinə və hərbi texnikasına böyük ziyan vurulmuşdur. Əks-hücum nəticəsində Azərbaycanın işğal altında olan bir neçə yaşayış məntəqəsi işğalçılardan azad edilib. Bu münasibətlə bütün Azərbaycan xalqını təbrik edirəm!
Mən əminəm ki, bizim uğurlu əks-hücum əməliyyatımız işğala son qoyacaqdır! Ədalətsizliyə son qoyacaqdır! Otuz ilə yaxın davam edən işğala son qoyacaqdır! Çünki Azərbaycan xalqı öz torpağında yaşamaq istəyir. Azərbaycan vətəndaşı Vətən həsrəti ilə yaşayır. Ermənilər tərəfindən, Ermənistan rəhbərliyi tərəfindən öz dədə-baba torpaqlarından zorla didərgin salınmış insanlar öz doğma ocaqlarına qayıtmaq istəyirlər. Baxmayaraq ki, artıq onların ocaqları vəhşilər tərəfindən dağıdılıb. Baxın Ağdam şəhərinin qalıqlarına. Baxın Füzuli şəhərinin qalıqlarına. Baxın işğal edilmiş ərazilərdə bizim məscidlərimizin, qəbiristanlıqlarımızın dağılmış vəziyyətinə. Bütün bunları erməni cəlladları törədib və biz tam haqlıyıq. Bizim mübarizəmiz haqq mübarizəsidir və bu gün Azərbaycan vətəndaşları dövlətə tam dəstək göstərirlər, bu dəstəyi biz daim hiss edirik. Azərbaycan vətəndaşı Azərbaycan Ordusunun yanındadır. Otuz ilə yaxın öz doğma torpaqlarına qayıda bilməyən soydaşlarımıza da üz tutub deyirəm, biz əlimizdən gələni edəcəyik ki, sizi öz doğma torpaqlarınıza qaytaraq.
Mən Ermənistana xəbərdarlıq etmişdim. Tovuz hadisələrindən sonra bir neçə dəfə xəbərdarlıq etmişdim ki, əgər onlar öz çirkin əməllərindən əl çəkməsələr peşman olacaqlar. Biz onlara 2016-cı ildə, 2018-ci ildə, bu ilin iyul ayında dərs verdik. Amma görünür ki, bu, onlar üçün dərs olmadı. Bu dəfə də dərs veririk və verəcəyik. Bu gün şanlı Azərbaycan Ordusu böyük uğurla əks-hücum əməliyyatı keçirir və bu əməliyyat davam edir.
Onu da bildirməliyəm ki, bizim bütün hərbi hissələrimizdə, hərbi birləşmələrimizdə ruh yüksəkliyi var. Eyni zamanda, ordumuza könüllü yazılanların sayı on minlərlə insanı əhatə edir. Bu, xalqımızın öz dövlətinə sadiqliyini göstərir.
Dağlıq Qarabağ məsələsi bizim milli məsələmizdir. Dağlıq Qarabağ məsələsinin həlli bizim tarixi vəzifəmizdir. Mən dəfələrlə demişəm, bu gün də demək istəyirəm, biz bu məsələni elə həll etməliyik ki, Azərbaycan xalqı bundan razı olsun. Biz bunu elə həll etməliyik ki, tarixi ədalət bərpa edilsin. Biz bunu elə etməliyik ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olunsun.
Mən müxtəlif dövrlərdə dəfələrlə demişəm ki, bizə bu məsələnin, bu münaqişənin yarımçıq həlli lazım deyil. Biz öz torpağımızdayıq, bizim başqa ölkələrin torpağında gözümüz yoxdur. Amma öz torpağımızı heç kimə verən deyilik. Mən dəfələrlə demişəm, biz heç vaxt imkan verə bilmərik ki, Azərbaycan torpaqlarında ikinci qondarma erməni dövləti yaradılsın. Heç vaxt imkan verə bilmərik və bugünkü hadisələr onu bir daha göstərir.
Dağlıq Qarabağ bizim əzəli tarixi torpağımızdır. Mən Dağlıq Qarabağın tarixi ilə, keçmişi ilə bağlı beynəlxalq tədbirlərdə müxtəlif kürsülərdən dəfələrlə öz sözlərimi demişəm. Tarixi həqiqətləri dünya ictimaiyyətinə çatdırmışam. Bizim məqsədyönlü və yorulmaz səylərimiz nəticəsində bu gün Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı dünyada tam geniş təsəvvür var. Ancaq münaqişənin ilk illərində bu, belə deyildi. Münaqişənin ilk illərində dünya erməniliyi Azərbaycanı işğalçı kimi, təcavüzkar kimi təqdim edirdi. Əfsuslar ki, o vaxt Azərbaycan rəhbərliyində olmuş şəxslər bu təbliğata qarşı öz sözünü deyə bilmədilər. Azərbaycan elə bir ağır vəziyyətdə idi ki, torpaqlarımız əldən gedirdi, amma dünyada elə bilirdilər ki, Azərbaycan təcavüzkardır. Qarabağ torpaqlarının itirilməsinin səbəbkarı Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyası, Müsavat Partiyasıdır. Məhz onların dövründə torpaqlarımız işğal altına düşüb. Onların xəyanətkar, yarıtmaz fəaliyyəti nəticəsində biz bu torpaqları itirmişik. Mən həmişə deyirdim ki, biz müvəqqəti itirmişik, biz bu torpaqlara qayıtmalıyıq. Şuşanın satılması sırf o vaxt hakimiyyət uğrunda gedən mübarizənin nəticəsində baş vermişdir. Kəlbəcərin, Laçının işğal altına düşməsi Azərbaycan Xalq Cəbhəsi hakimiyyətinin birbaşa məsuliyyətidir. Məhz bu işğaldan sonra demək olar ki, növbəti işğal da qaçılmaz oldu. Çünki Laçının, Kəlbəcərin, Şuşanın işğal altına düşməsi Dağlıq Qarabağ ilə Ermənistan arasında coğrafi bağlantı yaratmışdır. Belə olan halda əlbəttə ki, o bölgələrə, Dağlıq Qarabağa silah təchizatı, ondan sonra digər maddi resursların təchizatı asanlaşmışdır.
Bu gün biz Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyasının və Müsavat Partiyasının yarıtmaz əməllərini, bu ləkəni Azərbaycanın üstündən silirik. Bu gün biz öz torpaqlarımızı bərpa edirik. 2016-cı ildə Ağdərə, Füzuli, Cəbrayıl rayonlarının bir hissəsi işğalçılardan azad edildi. Bu gün – 2020-ci ildə, artıq bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, bir neçə yaşayış məntəqəmiz işğalçılardan azad edildi, bir neçə strateji yüksəkliklər Azərbaycanın nəzarətinə keçdi. Güclü Azərbaycan Ordusu güclü siyasi iradəyə əsaslanır.
Ordu quruculuğu mənim fəaliyyətimdə həmişə birinci yerdədir. Hərbçilər də, Azərbaycan xalqı da bunu bilir. Həmişə demişəm ki, ordumuz üçün nə lazımdırsa, biz onu da edəcəyik. Biz güclü, iradəli ordu yaratmışıq. Bizim bütün silahlı birləşmələrimiz müasir standartlara cavab verir və döyüş tapşırığını şərəflə, vicdanla, cəsarətlə yerinə yetirir. Bu gün əks-hücum əməliyyatında bizim müxtəlif silahlı birləşmələrimiz iştirak edir və vahid komandanın rəhbərliyi altında əks-hücum əməliyyatı uğurla gedir. Bütün silahlı birləşmələr arasında koordinasiya tam şəkildə təmin edilib. Əminəm ki, bu əks-hücum əməliyyatının bundan sonra da uğurlu nəticələri olacaqdır.
Mən Azərbaycan xalqına bu məlumatı verməklə bir daha demək istəyirəm ki, biz haqq yolundayıq, biz özümüzü müdafiə edirik. Biz heç kimin torpağına göz dikməmişik, heç kimin torpağında, Ermənistan ərazisində Azərbaycan silahlı birləşmələrinin heç bir məqsədi, hədəfi yoxdur. Ancaq biz öz torpağımızda özümüzü müdafiə edəcəyik və işğal edilmiş torpaqlarımızı işğalçılardan azad edəcəyik.
İndi isə məlumat üçün söz verilir Müdafiə naziri Zakir Həsənova.
Müdafiə naziri Zakir Həsənov dedi:
– Möhtərəm Prezident, cənab Ali Baş Komandan. Məruzə edirəm ki, saat 6-ya bir neçə dəqiqə qalmış erməni silahlı qüvvələri Füzuli, Cəbrayıl, Tərtər və Ağdam rayonlarının kəndlərini artilleriyadan atəşə tutmuşdur. Dağıntılar, əhali arasında yaralananlar və itkilər olmuşdur. Hərbi hissələrin ön xətti də atəşə tutulmuşdur. Eyni vaxtda Ağdam, Füzuli, Cəbrayıl istiqamətindən düşmənin silahlı qüvvələrinin cəmləşməsi müşahidə olunmuşdur və onların hücuma hazırlaşdığı müşahidə edilmişdir. Əməliyyat şəraiti nəzərə alınaraq, ilk növbədə, Sizə məruzə olunmuşdur. Əməliyyat şəraitini nəzərə alaraq Azərbaycan Ordusu əks-hücum əməliyyatı həyata keçirib. Əks-hücum əməliyyatı nəticəsində düşmənin ön xətti yarılmışdır. Mənə indi əlavə məlumat da verdilər, yeddi kənd işğaldan azad olunmuşdur. Məsləhətdirsə adlarını burada qeyd edim?
Prezident İlham Əliyev: Qeyd et.
Nazir Zakir Həsənov: Qaraxanbəyli, Nüzgar, Yuxarı Əbdurrəhmanlı, Böyük Mərcanlı, Kənd Horadiz, Qərvənd kəndləri azad edilmişdir. Azərbaycan Ordusu digər istiqamətlərdə uğurlu əks-hücum əməliyyatı həyata keçirir və düşmən böyük itkilər verərək geri çəkilir. Xüsusi qeyd etmək istəyirəm ki, Azərbaycan Ordusunun zərbələri həm ön xətdə, həm də düşmənin tam dərinliyində həyata keçirilir. Siz qeyd etdiyiniz kimi, ən müasir silahlar tətbiq olunur və biz düşmənin müqavimətini o qədər də güclü görmürük. Düşmən tam şəkildə geri çəkilir.
Məruzə etdi Müdafiə naziri general-polkovnik Həsənov.
Prezident İlham Əliyev: Aydındır. Biz Təhlükəsizlik Şurasının qalan hissəsini qapalı rejimdə keçirəcəyik. Əminəm ki, Azərbaycan vətəndaşları bu qərara anlayışla yanaşacaqlar. Çünki müzakirə olunan məsələlərin bir çoxu hərbi sirr təşkil edir. Ancaq yenə də demək istəyirəm ki, Azərbaycan əhalisi müntəzəm olaraq həm Prezident Administrasiyası, həm Müdafiə Nazirliyi tərəfindən məlumatlandırılır. Azərbaycan vətəndaşlarına operativ məlumat çatdırılacaqdır.
Mən əldə edilmiş ilk uğurlar münasibətilə Azərbaycan xalqını, Azərbaycan Ordusunu təbrik edirəm. Eşq olsun Azərbaycan Ordusuna! Yaşasın Azərbaycan!

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has chaired a meeting of the Security Council and delivered remarks / 28 September, 2020
Remarks by the President Ilham Aliyev
As you know, early this morning, Armenian armed forces committed yet another military provocation against Azerbaijan. We have losses as a result of this provocation, both among the civilian population and servicemen. It again shows that Armenia’s policy of aggression against Azerbaijan continues, and this policy shows the fascist essence of Armenia to the whole world.
As soon as I received the information in the morning, I contacted the Minister of Defense and the heads of other relevant agencies, gave appropriate instructions, and, based on those instructions, Azerbaijan’s Army launched a large-scale counter-offensive.
I must say that Armenia’s military provocation was pre-planned. They have been preparing for this provocation for a long time, and the intelligence we have shows that Armenia intends to start a new war against us. Last week, I repeatedly talked about this issue in my TV interview and from the UN platform. I said that the aggressor state must be stopped. They are preparing for a new war.
I addressed the people of Azerbaijan today. In my address, I gave detailed information about the reasons for this provocation and the sordid steps Armenia has been taking in recently. I have shared my views, so I do not want to repeat them. I want to reiterate that the military attack on us early this morning was a pre-planned military provocation. Our positions were fired on from various directions using different weaponry, including heavy artillery. Simultaneously, our settlements and villages were fired upon. As I said, we have losses among the civilian population. It once again shows the ugly face of Armenian fascism. Because such atrocities against the civilian population can only be attributed to fascist states, and this is not the first time – the events in Tovuz and others. Armenian savages committed the Khojaly genocide against the civilian population.
This time too, Armenia’s primary target is our residential areas. By opening fire, they want to create panic among the Azerbaijani public, among the Azerbaijan citizens, in the villages and towns along the frontline. This morning, I received information from all frontline regions. I can say with full confidence that the citizens of Azerbaijan are showing courage. They are standing their ground and are ready to support our army and state at any time, and they are doing that.
Azerbaijan’s army is currently conducting a counter-offensive in response to military provocation. I can say that the operation has been successful. The Presidential Administration and the Ministry of Defense have been instructed to regularly keep the population informed about the events. I can say that thanks to a successful counter-offensive, a severe blow has been inflicted upon the enemy’s military manpower and military equipment. Several occupied Azerbaijani settlements have been liberated. I congratulate all the people of Azerbaijan on this occasion!
I am confident that our successful counter-offensive will end the occupation! It will put an end to injustice! It will end the occupation that has lasted for nearly 30 years! The people of Azerbaijan want to live on their lands – Azerbaijani citizens longed for their homeland. People who were forcibly driven out of their ancestral lands by Armenians – by Armenia’s leadership want to return to their native lands even though savages have already destroyed their homes. Look at the ruins of Aghdam. Look at the ruins of Fizuli. Look at the state of our mosques in the occupied territories, the state of our cemeteries. Armenian executioners committed all this, and we are right in our position.
Our struggle is a struggle for justice, and the citizens of Azerbaijan fully support the government today. We always feel this support. A citizen of Azerbaijan is with Azerbaijan’s army, and I turn to our compatriots who have not been able to return to their native lands for almost 30 years and say that we will do our best to ensure your return to native lands.
I warned Armenia. After the events in Tovuz, I warned them several times that they would regret it if they did not give up their sordid deeds. We taught them a lesson in 2016, in 2018, in July of this year. But it did not seem to be a lesson for them. This time we are teaching them another lesson and will continue to do that. Today, Azerbaijan’s glorious army is conducting a counter-offensive with great success, and this operation continues.
I must also say that morale is high across all our military units and formations. At the same time, the number of volunteers enlisted in our army has reached tens of thousands. It shows the commitment of our people to their state.
The settlement of the Nagorno-Karabakh issue is our historical mission. I have said this many times and I want to reiterate today that we must resolve this issue to satisfy the people of Azerbaijan. We must resolve this so that historical justice can be restored. We must do so to restore the territorial integrity of Azerbaijan.
In different countries, I have said that we do not need an incomplete solution to this issue – to this conflict. We are on our lands; we have claimed no lands of other countries. But we will not give our lands to anyone either. We will never allow for the creation of a second so-called Armenian state on Azerbaijani soil. We will never allow that, and today’s events are showing that again.
Nagorno-Karabakh is our ancient and historical land. I have repeatedly spoken at various international events on the history and the past of Nagorno-Karabakh. I have shared the historical truth with the international community. Thanks to our focused and tireless effort, the world has a broad picture of the Nagorno-Karabakh conflict today. But in the first years of the conflict, this was not the case. In the early years of the conflict, Armenians of the world portrayed Azerbaijan as an aggressor.
Unfortunately, those who were in the leadership of Azerbaijan at the time could not speak out against this propaganda. Azerbaijan was in such a difficult situation: our lands were being lost, but the world thought that Azerbaijan was an aggressor. The cause of Karabakh lands’ loss is the Popular Front Party and the Musavat Party of Azerbaijan. It was during their time that our lands fell under occupation. Due to their treacherous and incompetent actions, we lost those lands. I always said that the loss has been temporary and that we must return to these lands.
The sale of Shusha took place only as a result of a power struggle at that time. The occupation of Kalbajar and Lachin is the direct responsibility of the Popular Front government of Azerbaijan. After this occupation, the next phase became inevitable because Lachin, Kalbajar and Shusha created a geographical link between Nagorno-Karabakh and Armenia. Thus, the supply of weapons to those regions, to Nagorno-Karabakh, and then the supply of other material resources became easier.
Today, we are wiping out the Popular Front Party of Azerbaijan and the Musavat Party’s incompetent actions, this stain on Azerbaijan. Today we are regaining our lands. In 2016, part of Aghdara, Fizuli and Jabrayil districts were liberated from the occupiers. Today, in 2020, I want to emphasize that several of our settlements were liberated from the occupiers; several strategic heights came under the control of Azerbaijan. Azerbaijan’s powerful army is backed by strong political will.
Army building has always been the top priority of my presidency. Both the military and the Azerbaijani people know this. I have always said that we will do whatever is necessary for our army. We have created a powerful and strong-willed army. Our armed forces meet modern standards and carry out combat missions with dignity, conscience and courage. Today, our various armed units are involved in the counter-offensive, and the counter-offensive is going well under the single command. There is full coordination between all branches of armed forces. I am confident that this counter-offensive will continue successfully.
By providing this information to the Azerbaijani people, I want to say once again that we are on the righteous path. We are defending ourselves. We do not lay claim to anyone else’s lands. Azerbaijan’s armed forces have no objectives on anyone else’s lands, in Armenia’s territory. But we will defend ourselves on our soil and rid our lands of occupiers.
Now Defense Minister Zakir Hasanov has the floor.
Defense Minister Zakir Hasanov said:
Dear President, Mr. Commander-in-Chief. Let me report that a few minutes to 06:00 hours, Armenia’s armed forces bombarded the villages of Fizuli, Jabrayil, Terter and Aghdam districts. There were casualties and wounded among the civilian population. The frontline of the vanguard military units was also fired upon. Simultaneously, a concentration of the enemy’s armed forces in the direction of Aghdam, Fizuli and Jabrayil district was registered – as evidence of an imminent attack. First of all, it was reported to you and, guided by the operational situation, Azerbaijan’s army launched a counter-offensive. Following the counter-offensive, the enemy’s frontline was breached. I have now been given additional information that seven villages have been liberated. Should I go on and mention their names here?
President Ilham Aliyev: Go ahead.
Minister Zakir Hasanov: Garakhanbayli, Nuzgar, Yukhari Abdurrahmanli, Boyuk Marjanli, Kand Horadiz and Garvand villages liberated. Our army is conducting a successful counter-offensive in other directions, and the enemy is retreating with heavy losses. I want to emphasize that Azerbaijan’s army strikes are carried out both on the frontline and deep within the enemy territory. As you mentioned, most modern weapons are being used, and we do not encounter much resistance from the enemy. The enemy is entirely retreating. Minister of Defense Colonel-General Hasanov, reporting.
President Ilham Aliyev: Clear! We will hold the rest of the Security Council behind closed doors. I am confident that the citizens of Azerbaijan will understand this decision. Many of the issues to be discussed are military secrets. But I want to say again that the people of Azerbaijan are regularly informed by both the Presidential Administration and the Ministry of Defense. We will share operational information with the citizens of Azerbaijan.
I congratulate the people of Azerbaijan and our army on their first successes. Long live the Azerbaijani Army! Long live Azerbaijan!