Tarixçilərimizin qələmindən : 1918-ci ildə erməni daşnakları tərəfindən Azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımlarına bir baxış #genocid / 25 Mart, 2021
Solmaz Rüstəmova-Tohidi: XX əsr tariximizin ən ağrılı, ən qanlı, ən faciəli məqamı – xalqımızın və ərazilərimiz varlığının ciddi təhlükə ilə üzləşdiyi hadisələr silsiləsinin başladığı tarixdir. Rusiya imperiyasının süqutundan sonra müstəqillik üçün yaranan tarixi şəraitdən istifadə edən Azərbaycan, Gürcüstan və Ermənistan istiqlaliyyətlərini bəyan etdilər. Lakin Ermənistan müstəqilliyin ilk günlərindən qonşu respublikalara, xüsusən də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinə qarşı ərazi iddiaları ilə çıxış etməyə başladı. “Böyük Ermənistan” iddialarını həyata keçirməyə çalışan erməni daşnakları və terrorçu təşkilatları azərbaycanlıların güclü sosial bazasını sarsıtmaq üçün bolşeviklərlə birlikdə Bakıda və digər bölgələrimizdə qanlı qırğınlar törədərək on minlərlə günahsız insanı qətlə yetirdilər. Həmin günlərdə azərbaycanlıların 400 milyon rubl məbləğində əmlakı qarət edildi. Kütləvi qarətlər Bakının müsəlman əhalisi arasında aclığa və müxtəlif xəstəliklərin yayılmasına səbəb oldu. Yalnız 1918-ci ilin sentyabrında Bakının Qafqaz İslam Ordusu tərəfindən azad edilməsindən sonra azərbaycanlılar təhlükədən xilas oldular.

From the pen of our historians: a look at the genocides committed by the Armenian Dashnaks against the Azerbaijanis in 1918 #genocid / 25 March, 2021
Solmaz Rustamova-Tohidi: The most painful, bloodiest, most tragic moment in the history of the twentieth century is the beginning of a series of events in which the existence of our people and territories was under serious danger. Taking advantage of the historical conditions for independence after the collapse of the Russian Empire, Azerbaijan, Georgia and Armenia declared their independence. However, from the first days of independence, Armenia began to make territorial claims against neighboring republics, especially Azerbaijan Democratic Republic. Armenian Dashnaks and terrorist organizations, together with the Bolsheviks, committed bloody massacres in Baku and other regions, killing thousands of innocent people in order to shake the strong social base of Azerbaijanis. In those days, the property of Azerbaijanis was looted in the amount of 400 million rubles. Mass looting led to famine and the spread of various diseases among the Muslim population of Baku. Only after the liberation of Baku by the Caucasian Islamic Army in September 1918, the Azerbaijanis escaped the danger.