Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”ndə növbəti onlayn elmi seminar keçirilib. / 20 Oktyabr, 2022
“2022-ci il Şuşa İli” ilə bağlı 20.10.2022-ci il saat 14:00-tarixində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidməti və Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin təşkilatçılığı ilə “Qarabağın qədim tarixi və mədəni irsi” adlı onlayn elmi seminar keçirilib. Seminar Kompleksin direktoru Dr.Rəxşəndə Bayramovanın moderatorluğu ilə təşkil olunub. AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutu Ermənişünaslıq şöbəsinin müdiri, Azərbaycan Universitetinin, Bakı Dövlət Universitetinin professor Qasım Hacıyev “Qarabağın maddi və mənəvi mədəniyyəti”, AMEA Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq institununun böyük elmi işçisi, f.ü.f.d Elnur Mustafayev “Yuxarı Gövhər ağa məscidinə aid epiqrafik abidələrdəki yazıların tədqiqi” adlı məruzələrlə çıxış ediblər. Seminarda Dövlət Xidmətinin tabeliyində olan qoruqların ümumilikdə 60-a yaxın elmi əməkdaşı iştirak edib. Tədbir həmçinin “Facebook” sosial şəbəkəsi üzərindən də canlı yayımlanıb.

В «Мемориальном Комплексе Геноцида» города Губа прошел очередной научный вебинар. / 20 October, 2022
В связи с «2022-м годом города Шуша» 20.10.2022 года в 14:00 «Мемориальный Комплекс Геноцида» в городе Губа при поддержке Государственной Службы по Охране, Развитию и Восстановлению Культурного Наследия при Министерстве Культуры Азербайджанской Республики организовала научный вебинар на тему: «Древнее историческое и культурное наследие Карабаха». Модератором вебинара была директор комплекса док. ист. по филос. Рахшанда Байрамова. На вебинаре с докладами выступили заведующий отделом арменоведения Института Кавказоведения НАНА, профессор Азербайджанского Университета, Бакинского Государственного Университета Гасым Гаджиев на тему: «Материальная и Духовная Культура Карабаха», а также старший научный сотрудник Института Востоковедения НАНА имени З.М.Буньядова, док. филос. по филос. Эльнур Мустафаев на тему: «Исследование надписей на эпиграфических памятниках, относящихся к мечети Юхары Гевхар ага». В вебинаре приняли участие около 60 научных сотрудников. Мероприятие также транслировалось в прямом эфире в социальной сети Facebook.