İzmir Ege Universitetində XX əsrdə Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş soyqırımlarla bağlı konfrans keçirilib. / 15 Aprel, 2024
Azərbaycan Respublikasının Türkiyədəki Səfirliyi, Ege Universiteti, Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”, “Zəfər” Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyi və İzmir Azərbaycan Dərnəyinin birgə təşkilatçılığı ilə 15 aprel tarixində İzmir şəhərində yerləşən Ege Universitetində “Erməni problemi və XX əsrdə azərbaycanlılara qarşı törədilən qırğınlar və deportasiyalar” başlıqlı konfrans keçirilib.
Tədbir iki ölkənin dövlət himnlərinin səslənməsi və soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin 1 dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlanıb. Tədbirin açılışında çıxış edən “Zəfər” Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyinin sədri Sevinc Orucova, İzmir Azərbaycan Dərnəyinin (İZAZDER) İdarə Heyətinin sədri Pərviz Altay, Azərbaycan Respublikasının Türkiyədəki Səfirinin Təhsil məsələləri üzrə müşaviri Nəcibə Nəsibova, Ege Universitetinin prorektoru, Prof. Dr. Mehmet Ersan və öz nitqlərində bu tədbirin keçirilməsində əsas məqsədin Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş soyqırımlar barədə Türkiyə ictimaiyyətinin ətraflı məlumatlandırılması və Azərbaycan həqiqətlərinin Türkiyə gənclərinə çatdırılmasından ibarət olduğunu vurğulayıblar.
Açılış nitqlərindən sonra panel müzakirələri başlayıb. Konfransın moderatoru Ege Universitetinin Türk Dünyası Araşdırmalar İnstitutunun Türk Dünyası Sosial, İqtisadi və Siyasi Əlaqələr şöbəsinin müdiri Prof. Dr. Vefa Kurban ermənilərin tarixi Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi haqda məlumat verib. Daha sonra isə Ege Universitetinin Atatürk Əsasları və İnqilab Tarixi Tətbiq və Araşdırma Mərkəzinin müdiri Prof. Dr. Nuri Karakaş “Erməni problemi” mövzusunda geniş məruzı ilə çıxış edib. Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Rəxşəndə Bayramova “Azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımların dünyaya çatdırımasında Azərbaycan dövlətinin siyasəti” mövzusunda nitqi zamanı qeyd edib ki, Ümummili lider Heydər Əliyev tərəfindən imzalanmış fərman və sərəncamlarda azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı və deportasiyalara ilk dəfə siyasi-hüquqi qiymət verilmişdir.
Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin mütəxəssisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sübhan Talıblı “XX əsrdə azərbaycanlılara qarşı soyqırımlar” haqda tarixi fakt, sənəd, dövrü mətbuat, azərbaycan və xarici dilli mənbələrə əsaslanaraq elmi məruzəsini konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı.
Konfrans yerli ictimaiyyət və universitet tələbələri tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Konfransın sonunda iştirakçılar azərbaycanlıların soyqırımı hadisələrini özündə əks etdirən kitab və fotoşəkillərdən ibarət sərgi ilə tanış olmuşlar.

A conference on the genocides committed against the Azerbaijani people in the 20th century was held at Izmir Aegean University. / 15 April, 2024
The Embassy of the Republic of Azerbaijan in Turkey, Ege University, the “Genocide Memorial Complex” in the city of Guba, the “Zəfər” Public Association for Support to Martyrs’ Families, and the Azerbaijan Association in Izmir jointly organized a conference titled “The Armenian Issue and Genocides and Deportations against Azerbaijanis in the 20th Century” at Ege University in Izmir on April 15th. The event began with a minute of silence in memory of the victims of genocide and the playing of the national anthems of both countries. Speaking at the opening of the event, Sevinc Orucova, President of the “Victory” Public Association for Support to Martyrs’ Families, Pərviz Altay, President of the Azerbaijan Association in Izmir (İZAZDER), Nəcibə Nəsibova, Education Advisor to the Ambassador of the Republic of Azerbaijan in Turkey, Prof. Dr. Mehmet Ersan, Vice Rector of Ege University, emphasized that the main purpose of this event was to inform the Turkish public in detail about the genocides committed against the Azerbaijani people and to convey the truths of Azerbaijan to the youth of Turkey. After the opening remarks, panel discussions commenced. The moderator of the conference, Prof. Dr. Vefa Kurban, Director of the Turkish World Social, Economic, and Political Relations Department of Ege University’s Turkish World Research Institute, provided information about the historical migration of Armenians to Azerbaijani territories. Following this, Prof. Dr. Nuri Karakaş, Director of the Atatürk Principles and Revolution History Application and Research Center at Ege University, delivered a comprehensive presentation on the “Armenian Issue.” During her speech on the topic of “The Policy of the Azerbaijani State in Conveying Genocides against Azerbaijanis to the World,” Rəxşəndə Bayramova, Director of the “Genocide Memorial Complex” in the city of Guba and a Doctor of Philosophy in History, noted that for the first time, political and legal assessments of genocides and deportations against Azerbaijanis were provided in decrees and orders signed by the national leader Heydar Aliyev. In the city of Guba, the specialist of the “Genocide Memorial Complex,” Associate Professor Sübhan Talıblı, who holds a doctorate in history and is an associate professor, presented his scientific discourse on “Genocides against Azerbaijanis in the 20th Century,” based on historical facts, documents, periodicals, Azerbaijani and foreign language sources. The conference was well received by local communities and university students. At the end of the conference, participants had the opportunity to familiarize themselves with an exhibition featuring books and photographs reflecting the genocide events against Azerbaijanis.