Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi Kompleks 1918-ci ildə bolşevik-erməni silahlı dəstələrinin Azərbaycan torpaqlarında həyata keçirdikləri soyqırımları nəticəsində həlak olan on minlərlə azərbaycanlının xatirəsinə ucaldılıb. Bu həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, Azərbaycan xalqının gələcək nəsillərinin milli yaddaşının qorunması və soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 30 dekabr 2009-cu il tarixli 673№-li sərəncam imzalamışdır. Sərəncama müvafiq olaraq 2012-2013-cü illərdə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Quba şəhərində “Soyqırım Memorial Kompleksi” inşa edilmiş və 2013-cü il sentyabr ayının 18-də Prezident cənab İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə açılışı olmuşdur. Kompleksin ümumi sahəsi 3,5 hektardır və 5 hissədən ibarətdir.
Ziyarət edin
09:00-18:00 (son giriş 17: 00-da) Bazar ertəsi xaric həftənin hər günü (daha çox…)
Memarlıq xüsusiyətləri
Abidə üç hissədən: sivriuclu bıçaqları xatırladan iki konstruksiya – giriş və çıxışdan, mərkəzində qara xatirə daşı yerləşən əsas zaldan ibarətdir. (daha çox…)
Kompleksin əməkdaşları
Soyqırım hadisələrini əks etdirən sənədlər və fotoşəkillərin təbliği, yerli və əcnəbi ziyarətçilər üçün peşəkar ekskursiyaların aparılmasında mühim rol oynayır.
Missiyamız
Əsas məqsəd soyqırımın həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasıdır.
“Azərbaycanda ilk dəfə olaraq belə memorial kompleks yaradılır. Kompleksin tərtibatı çox təsirlidir, memarlığı çox böyük rəmzi məna daşıyır. Bir sözlə, burada nümayiş etdirilən eksponatlar bizim tariximizi göstərir.”

Мемориальный комплекс геноцида в Губе Комплекс воздвигнут в память о десятках тысяч азербайджанцев, погибших в результате геноцидов, совершённых на азербайджанских землях вооружёнными отрядами большевиков и армян в 1918 году. В целях доведения этих истин до мировой общественности, сохранения национальной памяти будущих поколений азербайджанского народа и увековечения памяти жертв геноцида Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев подписал 30 декабря 2009 года распоряжение №673. В соответствии с данным распоряжением в 2012–2013 годах при поддержке Фонда Гейдара Алиева в городе Губа был построен «Мемориальный комплекс геноцида», а 18 сентября 2013 года состоялось его открытие с участием Президента господина Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой. Комплекс состоит из 5 частей, общая площадь которого составляет 3,5 гектара.
Посещение
09:00-18:00 (son giriş 17: 00-da) Bazar ertəsi xaric həftənin hər günü (more…)
Abidə üç hissədən: sivriuclu bıçaqları xatırladan iki konstruksiya – giriş və çıxışdan, mərkəzində qara xatirə daşı yerləşən əsas zaldan ibarətdir. (more…)
Сотрудники комплекса
Soyqırım hadisələrini əks etdirən sənədlər və fotoşəkillərin təbliği, yerli və əcnəbi ziyarətçilər üçün peşəkar ekskursiyaların aparılmasında mühim rol oynayır.
Наша миссия
Əsas məqsəd soyqırımın həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasıdır.
«В Азербайджане впервые создается такой мемориальный комплекс. дизайн комплекса очень затрагивающий, архитектура символична и имеет глубокий смысл. Одним словом экспонаты, демонстрируемые здесь, показывают нашу историю».