Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi Kompleks 1918-ci ildə bolşevik-erməni silahlı dəstələrinin Azərbaycan torpaqlarında həyata keçirdikləri soyqırımları nəticəsində həlak olan on minlərlə azərbaycanlının xatirəsinə ucaldılıb. Bu həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, Azərbaycan xalqının gələcək nəsillərinin milli yaddaşının qorunması və soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 30 dekabr 2009-cu il tarixli 673№-li sərəncam imzalamışdır. Sərəncama müvafiq olaraq 2012-2013-cü illərdə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Quba şəhərində “Soyqırım Memorial Kompleksi” inşa edilmiş və 2013-cü il sentyabr ayının 18-də Prezident cənab İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə açılışı olmuşdur. Kompleksin ümumi sahəsi 3,5 hektardır və 5 hissədən ibarətdir.
Ziyarət edin
09:00-18:00 (son giriş 17: 00-da) Bazar ertəsi xaric həftənin hər günü (daha çox…)
Memarlıq xüsusiyətləri
Abidə üç hissədən: sivriuclu bıçaqları xatırladan iki konstruksiya – giriş və çıxışdan, mərkəzində qara xatirə daşı yerləşən əsas zaldan ibarətdir. (daha çox…)
Kompleksin əməkdaşları
Soyqırım hadisələrini əks etdirən sənədlər və fotoşəkillərin təbliği, yerli və əcnəbi ziyarətçilər üçün peşəkar ekskursiyaların aparılmasında mühim rol oynayır.
Missiyamız
Əsas məqsəd soyqırımın həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasıdır.
“Azərbaycanda ilk dəfə olaraq belə memorial kompleks yaradılır. Kompleksin tərtibatı çox təsirlidir, memarlığı çox böyük rəmzi məna daşıyır. Bir sözlə, burada nümayiş etdirilən eksponatlar bizim tariximizi göstərir.”

The mass grave, discovered accidentally during the excavations for construction purposes in the town of Guba in 2007, was a clear evidence of the genocide of the Muslim population of Guba, committed by Armenian armed forces under Bolshevik name in May  1918. President of the Republic of Azerbaijan,  Mr. Ilham Aliyev signed the disposal to create a “Genocide Memorial Complex” in Guba city on December 30, 2009 with a view to delivering these realities to the world community, preserving national memory of future generations of the Azerbaijani people and eternalizing the genocide victims’ memory. The Memorial Complex was constructed on the left bank of the Gudyalchay River in Guba city, in the former stadium area in 2012-2013. Official presentation of “Genocide Memorial Complex” was on September 18, 2013. The total area of the complex is 3.5 hectares and c
VISIT US
09:00-18:00 (son giriş 17: 00-da) Bazar ertəsi xaric həftənin hər günü (more…)
Abidə üç hissədən: sivriuclu bıçaqları xatırladan iki konstruksiya – giriş və çıxışdan, mərkəzində qara xatirə daşı yerləşən əsas zaldan ibarətdir. (more…)
Complex’s employees
Soyqırım hadisələrini əks etdirən sənədlər və fotoşəkillərin təbliği, yerli və əcnəbi ziyarətçilər üçün peşəkar ekskursiyaların aparılmasında mühim rol oynayır.
Our mission
Əsas məqsəd soyqırımın həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasıdır.
“This Memorial Complex is the first in Azerbaijan. The design of the Complex is impressive, the architecture is symbolical and it makes deep meaning. Totally exhibits demonstrated here reveal our history”