Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Quba filialı və Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin əməkdaşlığı çərçivəsində özbəkistanlı müəllimlər üçün növbəti təlim keçirilib. / 27 Noyabr, 2025
Özbəkistan Respublikasının Məktəbəqədər və Məktəb Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki Pedaqoji Bacarıqlar Mərkəzlərinin rəhbər və əməkdaşları Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”ndə “1918-ci il Quba soyqırımı faktlarının tədrisdə tətbiqi və muzey–qoruqların gənc nəslin maarifləndirilməsində rolu” adlı növbəti təlimdə iştirak ediblər. Tədbir iştirakçıları əvvəlcə Soyqırımı Memorial Kompleksinin muzeyi ilə tanış olublar. Ekskursiya zamanı qonaqlar Kompleksin əməkdaşları tərəfindən 1918-ci il Quba soyqırımı hadisələri haqqında məlumatlandırılıb, həmin dövrdə azərbaycanlılara qarşı törədilmiş kütləvi qırğınların tarixi faktlarla və arxiv materialları ilə əks olunduğu ekspozisiyalarla yaxından tanış olmuşlar. Giriş sözü ilə çıxış edən kompleksin direktor müavini Mehriban Əliyeva qonaqları salamlayaraq Azərbaycanla qardaş Özbəkistanın dostluq münasibətlərinin tarixinə nəzər salaraq, son illər ərzində iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlıqda böyük irəliləyişin əldə edildiyini, əməkdaşlığın əsas sahələrinə enerji, tekstil, kənd təsərrüfatı və şəhərsalmanın daxil olduğunu vurğulayıb. Daha sonra çıxış edən Daşkənd Regional Pedaqoji Bacarıqlar Mərkəzinin direktoru Timur Kalmuratov təşkil olunan təlim proqramına görə təşəkkür edib, təhsil sahəsindəki yeniliklər və əməkdaşlıq imkanlarından danışıb. O, bildirib ki, Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Özbəkistan Respublikası Hökuməti arasında elm, peşə təhsili və ali təhsil sahələrində əməkdaşlığa dair Saziş təsdiqlənib. Çıxış edən digər natiqlər qeyd ediblər ki, Azərbaycan–Özbəkistan münasibətləri qədim tarixə malikdir və ölkələrimiz arasında tarixən sıx mədəni əlaqələr mövcud olub. Hər iki xalq bir-birinin mədəniyyətindən bəhrələnib, bir-birinin mədəniyyətinə və onun inkişafına özünəməxsus təsir göstərib. Təlim çərçivəsində iştirakçılar həmçinin 1918-ci il soyqırımı hadisələrinin yaddaşlarda yaşadılması, bu tarixi faktların gələcək nəsillərə düzgün çatdırılması, muzey-ekspozisiya materiallarının tədris prosesində istifadəsi barədə müzakirələr aparıblar və mövzu ilə bağlı hazırlanan sənədli filmə baxıblar. Tədbirin sonunda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub.

В рамках сотрудничества Губинского филиала Азербайджанского Государственного Педагогического Университета и “Мемориального Комплекса Геноцида” в городе Губа был проведён очередной тренинг для узбекских преподавателей. / 27 November, 2025
Руководители и сотрудники центров педагогических навыков, действующих при Министерстве Дошкольного и Школьного Образования Республики Узбекистан, приняли участие в очередном тренинге под названием «Применение фактов о Губинском геноциде 1918 года в преподавании и роль музеев-заповедников в просвещении молодёжи», который прошёл в Губе, в Мемориальном Комплексе Геноцида.
Участники мероприятия сначала ознакомились с музеем Мемориального Комплекса Геноцида. Во время экскурсии сотрудники комплекса предоставили гостям информацию о событиях Губинского геноцида 1918 года, а также подробно познакомили их с экспозициями, отражающими массовые убийства, совершённые против азербайджанцев в тот период и подтверждённые историческими фактами и архивными материалами.
С приветственным словом выступила заместитель директора комплекса Мехрибан Алиева, поприветствовав гостей и отметив историю дружеских отношений между Азербайджаном и братским Узбекистаном. Она подчеркнула, что в последние годы был достигнут значительный прогресс в экономическом сотрудничестве между двумя странами, основными направлениями которого являются энергетика, текстильная промышленность, сельское хозяйство и градостроительство.
Далее выступил директор Ташкентского Регионального Центра Педагогических Навыков Тимур Калмуратов, выразив благодарность за организованную программу тренинга и рассказав об инновациях в сфере образования и возможностях сотрудничества. Он отметил, что между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Республики Узбекистан был утверждён договор о сотрудничестве в области науки, профессионального и высшего образования.
Другие выступающие подчеркнули, что отношения между Азербайджаном и Узбекистаном имеют древнюю историю, и между нашими странами всегда существовали тесные культурные связи. Оба народа обогащали друг друга культурно и оказывали взаимное влияние на развитие своих культур.
В рамках тренинга участники обсудили вопросы сохранения памяти о событиях 1918 года, правильной передачи этих исторических фактов будущим поколениям, а также применения музейно-экспозиционных материалов в учебном процессе. Кроме того, они посмотрели документальный фильм, подготовленный по теме.